Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Ce inseamna a fi parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toti oamenii dau cu "capul de zid" macar o data in viata ...

 

 

Asta e spus la general ca nimeni nu cunoaste toti oamenii sa le puna intr-o oala doar ca cineva a patit ceva, asta nu trage dupa sine ca toata lumea va pati asa. Se poate spune ca multi trec prin faze grele, insa exista si exceptii nenumarate!!! Viata este diferit de la om la om si fiecare casa este aparte, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca creaturile alea doua ale mele m-au intrecut inseamna ca am reusit testul si daca ma mai si suna sa-mi spuna ca le este dor inseamna ca lipsa mea este pe masura prezentei mele..ar fi usor daca ar fi necesar sa fii doar parinte....rolurile sunt mult mai multe...

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... si daca ma mai si suna sa-mi spuna ca le este dor inseamna ca ...

 

Iar daca mai si trec in fata casei din gresala si se si opresc, e sarbatoare personala!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca mai si trec in fata casei din gresala si se si opresc, e sarbatoare personala!!!

 

asta nu s-a intamplat niciodata...greseala ar fi a mea daca ei ar face asta din greseala...:cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta nu s-a intamplat niciodata...greseala ar fi a mea daca ei ar face asta din greseala...:cry:

 

Esti norocoasa, aici se intimpla des din diferite motive, nu din rautate. Orasul fiind mare si nu locuim aproape e una iar programul de munca il absorba in intregime, eu-i inteleg. Alte persoane se plang ca merg copiii si termina toata mancarea pe ce se poate pune mana si se intimpla destul de des ... :cry:

Ca parinte trebuie sa accept orice ca asta este ritmul vietii aici, un E-mail sau un telefon, mergem la o cafea, la un lunch ... daca este ceva urgent, se schimba prioritatea!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parinte - Pater - Tata - Capul familiei - Barbatul casei - Patriarhie

 

Vezi la Editura Pentru Cunostinta Poporului - "Cel mai important rol in viata pentru barbat si femeie de Dr Raru"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna sa fi parinte?

 

Inseamna atat de multe incat nu stiu daca cineva poate exprima vreodata tot in cuvinte.

 

Pentru mine,printre multe altele inseamna si :iubire,fericire,implinire,instinct,protectie,indrumare,ajutor,multumire si ceva dureri de cap.

 

Iubirea fata de copilul meu nu o pot compara cu nimic asa cum nu o pot masura ori descrie.

 

Fericirea pe care o am datorita lui e atat de mare incat simt ca timpul sta pe loc.

 

Implinirea mea ca femeie a inceput din nomentul in care l-am nascut.

 

Instinctul de mama nu il poate intelege nimeni altcineva.

 

Protectia care am avut-o fata de fiul meu l-a ajutat pe el sa se simta in siguranta.

 

Indrumare spre a descoperi,cunoaste,indrumarea spre a-si descoperii propriul EU.

 

Ajutor in orice situatie,in orice moment,nelimitat.

 

[b]Multumire[/b] ca dupa aprox 17 ani constat ca nu am dat gres cu felul in care l-am format. Mai departe...se va schimba\transforma ca adult si atunci deja lucrurile vor avea alta nuanta.

 

Ceva dureri de cap[/b au fost,sunt si vor fi. Nu poti fi parinte fara dureri de cap.

 

Nu e usor sa te schimbi o data cu copilul tau.

Nu e usor sa cauti continuu metode noi de abordare,de explicare,de indrumare,conform varstei sau a personalitatii care incepe sa se formeze in el.

Nu e usor sa ai un adolescent cu hormonii urcati la cap.

Nu e usor atunci cand vine o zi in care copilul tau zice ca e negru tot ce a fost alb pana atunci si invers.

S.a...s.a...

 

Un copil ce-l putin, te tine viu in permanenta :cheer:

 

A fi parinte inseamna sa ai puterea sa te adaptezi vremurilor din prezent, desi tu ai fost crescut\educat in niste vremuri total diferite.

 

Aproape tot ce era normal candva,azi e banal,nesemnificativ.

 

Aproape tot ce e normal azi in 2013,candva era de neconceput.

Editat de Florisa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg, esti multumita de tine. Dar copilul e multumit de tine? Ca pana la urma asta este cel mai important pt el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un copil ce-l putin, te tine viu in permanenta :cheer:

nu stiam de ce ma simt putin...moarta

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×