Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Rolul teatrului in vietile voastre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare buna ideea lui Clarenzio doar ca eu incerca sa formez o echipa de teatru in cadrul liceului care sa dea spectacole si astfel sa ajunga sa priveasca lucrurile si din interior nu numai din exterior. Poate asa vor fi mai interesati ulterior sa ajunga la teatru.

Practic ... daca nu le place lectura nu-i vad mergand la teatru cu nici un chip.

 

Mie mi-a placut lectura dintotdeauna si nu am fost interesata de teatru multa vreme . Nu tine neaparat de lectura ci de modul de abordare a lucrurilor . Sa explici ce se intampla de fapt acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ma mira putin afirmatia ta, ca nu te-a tentat teatrul multa vreme.

Eu cand citesc parca vad actorii jucand in capul meu. Prin urmare teatrul doar completeaza imaginea initiala.

Pana intr-un final sunt 2 aspecte la teatru: jocul actorilor si substanta piesei. Prestatia scenica insa are drept unic scop evidentierea si nuantarea ideilor/starilor din piesa spre a le transmite cat mai bine privitorilor.

 

"Nu tine neaparat de lectura ci de modul de abordare a lucrurilor. Sa explici ce se intampla de fapt acolo"

 

Poti sa detaliezi putin? Sa le explicitezi piesa? sau sa explici cum e treaba cu actoria, jocul etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi sa infiintez o campanie de promovare in scoli si in licee cum m-ati sfatui sa procedez?

 

sfaturi:

 

- in primul rand sa ai o abordare profesionista a temei... vrei promovarea unui produs... aici apar lectiile alea simple despre 4 cuvinte: planificare organizare coordonare control...

 

sa o luam cu inceputul: incepi cu planificarea... deci, iti definesti tema: a promovezi teatrul in scoli... pentru asta ai nevoie de urmatoarele cunostinte de baza - sa cunosti produsul (teatrul) si sa cunosti piata (scolile) ... aprofundeaza bine notiunile, pentru ca vei observa pe baza cunoasterii unde interactioneaza, partile comune si antagonismele, modurile de abordare in diferite momente...

 

apoi, iti creezi o echipa de entuziasti ca si tine, care sa se ocupe fiecare de cate o latura a temei... va adunati, si impreuna va expuneti datele, le sustineti, le criticati, adaugati, eliminati, reveniti asupra lor, etc... in sfarsit va aparea un plan de lucru...

 

treci la organizarea activitatii, pntru indeplinirea planului de lucru:

identifici nevoile, apoi cauti resursele pentru acele nevoi...

(se poate sa vrei sa duci copiii la teatru, dar sa n-ai teatru la indemana, si atunci apar alte probleme (necesitati)...

 

si uite-asa, cu planul in mana, cu organizarea, treci la punerea in aplicare, adica la cuvantul al 3-lea - coordonare... stabilesti sarcinile fiecaruia, si incepeti sa va faceti treburile, pas cu pas...pana la rezultatul propus inca de la inceput (tema)...

 

bineinteles, cuvantul nr 4 - control - are rol activ pe toate cele 3 etape, de la modul de realizare a planificarii, de la necesitatile organizarii, si pana la supravegherea coordonarea activitatilor, urmarirea ca ele sa se lege si sa duca unde ai nevoie... (un fel de ctc)...

asa iti faci treaba...

 

 

acum, pentru specificitate, completezi tu cu datele pe care le doresti.,.. ce ti-am sugerat eu aici este un mod de abordare, valabil pentru orice tema... tu iti suplimentezi sau elimini din task-uri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmm, ma mira putin afirmatia ta, ca nu te-a tentat teatrul multa vreme.

Eu cand citesc parca vad actorii jucand in capul meu. Prin urmare teatrul doar completeaza imaginea initiala.

Pana intr-un final sunt 2 aspecte la teatru: jocul actorilor si substanta piesei. Prestatia scenica insa are drept unic scop evidentierea si nuantarea ideilor/starilor din piesa spre a le transmite cat mai bine privitorilor.

 

"Nu tine neaparat de lectura ci de modul de abordare a lucrurilor. Sa explici ce se intampla de fapt acolo"

 

Poti sa detaliezi putin? Sa le explicitezi piesa? sau sa explici cum e treaba cu actoria, jocul etc?

 

Pai nu ai cum pentru ca teatrul nu e sa iti imaginezi cum joaca actorii . teatrul e cand joaca actorii. citind ma pot amuza de comic de nume situatie sau invata din tragic . Ceea ce te invata in Scoala din literatura dramatica e morala survenita . Dar sa te pui tu in locul actantului nici pomeneala . In liceu nu iti explica ca ceea ce este din realitate de fapt e o stare autentica si nu jucata . Autentica nu ma refer la persoana in sine ci ca personaj . Eu pana nu am jucat o pe Veta nu am priceput notiunea de femeie adultera si disperata

 

sfaturi:

 

multumesc . esti un adevarat profesionist . voi tine cont de aceste sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Menirea teatrului este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc . esti un adevarat profesionist . voi tine cont de aceste sfaturi

 

ideea e ca daca initiezi o astfel de campanie, ma alatur... si sprijin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea e ca daca initiezi o astfel de campanie, ma alatur... si sprijin...

 

esti un om prea ocupat pentru asa ceva . dar mersi de intentie . cand voi avea un proiect palpabil voi anunta si pe Roportal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti un om prea ocupat pentru asa ceva . dar mersi de intentie . cand voi avea un proiect palpabil voi anunta si pe Roportal

 

n-ai de unde sti tu daca sunt ocupat, pentru asa ceva... mai bine ai incerca intai...

 

sa stii ca marele zid chinezesc a inceput cu prima caramida...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,Cred ca traim astazi datorita culturii . Cultura trebuie inteleasa ca ceva universal , international . Un dialog cu viata . Atunci cand preschimbam cuvantul in arta , in teatru , il preschimbam in imagine . Cred ca teatrul e acel loc care traieste de foarte multi ani , mai multi ani decat filmul , cred ca creatia umana este mult mai puternica decat o capitulare . Putem sa ne dam seama sau sa nu ne dam seama de acest lucru . Dar a ucide cultura inseamna a ucide omul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-a ajutat sa rad, sa plang cand nu mai puteam, sa dau peste nas cu o replica, sa vad trecutul altfel

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×