Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Poate deveni orice copil un geniu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si aceasta revelatie poate fi cuantificabila in vreun fel?

 

Da - de catre cel asupra caruia a actionat.

Fii atent/a :

 

Pana astazi te-ai uitat la soare, si ai stiut ca dincolo de el este neintelesul .

Dupa revelatie, o sa te uiti la soare, si o sa simti neintelesul in tine ca pe un gol de neumplut. Nu vreau sa par patetic, dar geniul sufera necontenit caci este vesnic nemultumit de sine, si considera insuficient ceea ce stie si ceea ce este stiut.

 

Crezi ca iti poti invata copilul asa ceva ? Din pacate societatea contemporana cauta sa pangareasca totul si sa se dea mare erudita. Asta ma supara si ma indigneaza pe mine . Eu cred in sacralitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.

 

Pana astazi te-ai uitat la soare, si ai stiut ca dincolo de el este neintelesul .

Dupa revelatie, o sa te uiti la soare, si o sa simti neintelesul in tine ca pe un gol de neumplut.

Interesanta observatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord. Cred ca e printre putinii de pe aici care a intuit adevarul. Totusi, cred ca geniul descris de el e mai degraba unul al artelor, decat unul al stiintelor exacte, al matematicii, de ex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da - de catre cel asupra caruia a actionat.

Fii atent/a :

 

Pana astazi te-ai uitat la soare, si ai stiut ca dincolo de el este neintelesul .

Dupa revelatie, o sa te uiti la soare, si o sa simti neintelesul in tine ca pe un gol de neumplut. Nu vreau sa par patetic, dar geniul sufera necontenit caci este vesnic nemultumit de sine, si considera insuficient ceea ce stie si ceea ce este stiut.

 

Crezi ca iti poti invata copilul asa ceva ? Din pacate societatea contemporana cauta sa pangareasca totul si sa se dea mare erudita. Asta ma supara si ma indigneaza pe mine . Eu cred in sacralitate.

Un geniu nu trebuie sa fie neaparat neinteles si suferind, suferinta vine dintr-o trauma de-a lor, ce nu are legatura cu genialitatea. Am mai spus ca genialitatea nu cred ca ar fi bine sa fie vazuta ca un fixism pe un anume subiect, ce obsedeaza si invadeaza viata copilului/omului. Pt mine cel putin, a fi geniu este ceva putin diferit, un om fara suferinte morale, ce survin din neintelegerea vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt mine cel putin, a fi geniu este ceva putin diferit, un om fara suferinte morale, ce survin din neintelegerea vietii.

numeste un geniu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine crede asta probabil a ascultat manele inca din burta mamei.

probabil ca nu. uita-te la filmulet. :drunk:

 

numeste un geniu

mozart

 

''Tatăl lui, Leopold Mozart, era un talentat violonist

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti haios, Lux.

 

Genialitatea este data de IQ, nu de munca asidua a parintelui responsabil.

Mozart Sr a avut material genetic.

 

Question of will and ability.

Editat de K0ntr0VerSy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti haios, Lux.

 

Genialitatea este data de IQ, nu de munca asidua a parintelui responsabil.

Mozart Sr a avut material genetic.

 

Question of will and ability.

si IQ e format. da tu un test oricarui bebeu de 1 luna si vezi ce IQ are . :good:

asadar e munca asiduua a parintelui fata de copil .

toti copii au material genetic , ca altfel nu exista. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×