Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Poate deveni orice copil un geniu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Topicul aceste l-ai creat din dorinta care salasluieste in tine de a avea un copil geniu si nu din dorinta de a a avea un copil cu o INDIVIDUALITATE separata de propria viziune aspura vietii , citez "asadar realitatea e vazuta prin valorile pe care le dai copilului inca de mic." .

 

Te contrazici singura . Macar recunoaste ca iti doresti un copil 'geniu' pe care sa il modelezi dupa cum vrei tu . O versiune superioara a ta . De unde o fi provenind necesiteatea asta ? Din frustrare , oare ?

calitatea de a fi parinte se reflecta in ce fel de copil ai . asadar responsabilitatea unui parinte inseamna mult mai mult decit hrana si haine , fie ca tie iti place fie ca nu .

da , realitatea este vazuta prin valorile pe care le dai unui copil de mic - si nici un om nu este obiectiv in analiza (nici macar tu ). prin faptul ca tu alegi o anumita haina cu care sa il imbraci , prin faptul ca ii cumperi anumite jucarii cu care se joaca etc , tu influentezi acel copil . asta e rau? :) eu zic sa il lasi dezbracat si flamind , sa nu te ocupi de el si cind va fi mare (peste 4 ani ) sa il lasi sa se descurce singur ca sa decida asupra vietii , nu?

asta cu frustrarea de unde ai scos-o? de unde stii ca nu sunt geniala si ca , :geek: copilul meu va fi un geniu ? :o: :o:

genialitatea inseamna individualitate iar perceptia asupra vietii este cu totul altceva - alegerea intre bine si rau este determinata de cunostiintele asupra binelui si raului

 

imi doresc un copil sanatos in primul rand , apoi pina voi fi responsabila de el (18 ani ) ma voi implica si daca va fi geniu va fi ok , si daca nu va fi va fi ok .

ti-am mai spus ca genialitatea nu e genetica , ci depinde in mare masura de mediu de dezvoltare a copilului , de timpul pe care il acorzi si de jocurile pe care le folosesti pentru ca el sa invete .

sau sa inteleg ca a il invata o limba straina de exemplu il afecteaza nu? sau limba romana ii face rau daca stie , nu?

poate ca nu vrea sa invete si nu e asa ca trebuie lasat in pace? 8)

 

ps :ai copil?

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

binele si raul sunt subiective? pai expune-l pe copil la rau si tu ai impresia ca va gasi binele ?

delimitarile sunt subiective si ele , nu? cum poti sa ridici delimitarile tale la rang de absolut si sa spui ca eu sunt cea hapsina?

expunere obiectiva ? si cam cum faci tu asta? ii arati raul din radacina si nu te implici cu nimic? si daca copilul tau il va alege spui ca esti subiectiv ca il opresti? doh.gif

concluzia este una singura - dorinta ta de a fi iresponsabil in ceea ce il priveste pe copil . spiteful.gif

ps am transferat aici discutia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O luam pe bucati .

Exista vreo persoana capabila sa delimiteze strict binele respectiv raul ? Nu. Fiecare are propriul bine respectiv rau .

Orice individ este indreptatit in societatea asta sa aiba propria intrepretare a binelui/raului ? Bineinteles, asta este nucleul .

Si acum intrebarea care ne intereseaza :Cum trebuie educat un copil ? Impunandu-i binele respectiv raul parintilor ca valori morale ? Sau prezentarea deciziilor pe care le poate lua cu privire la faurirea propriei identitatati, urmare a expunerii obiective a realitatii si a consumarii a cat mai multe diferite perceptii a binelui/raului?

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O luam pe bucati .

Exista vreo persoana capabila sa delimiteze strict binele respectiv raul ? Nu. Fiecare are propriul bine respectiv rau .

ce inseamna binele si ce inseamna raul? daca este pro viata este bine , daca e impotriva ei este rau . cite persoane se raporteaza la asta? 8)

Orice individ este indreptatit in societatea asta sa aiba propria intrepretare a binelui/raului ? Bineinteles, asta este nucleul .

Si acum intrebarea care ne intereseaza :Cum trebuie educat un copil ? Impunandu-i binele respectiv raul parintilor ca valori morale ? Sau prezentarea deciziilor pe care le poate lua cu privire la faurirea propriei identitatati, urmare a expunerii obiective a realitatii si a consumarii a cat mai multe diferite perceptii a binelui/raului?

orice individ este indreptatit sa aiba propria convingere asupra binelui si raului DACA nu este RAU fata de ceilalti indivizi . :geek:

in primul un copil NU FACE DIFERENTA intre bine si rau . pina sa ajunga la propriile concepte TREBUIE SA STIE despre bine si rau . DE UNDE INVATA? :)

orice identitate ste influentata de factori atit interni cit si externi . asadar unde e obiectivitatea? cine sa iti educe copilul? societatea? :o:

 

Aha, cauti pe cineva cu care sa te "razboiesti" ? Aici sunt :o:.

 

Ontopic: poate, dar de ce?

tu si altii nu ati avut de a face cu '' prosti''? au fost '' judecati'' de catre voi cind ati dat de ei ? sau ati privit blind si cu intelegere '' prostia lor''? :doh: .

ei bine oare de ce ?

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa inteleg prostia altuia, nu-mi place sa judec, dar nu e usor sa intelegi pe oricine, in special pe cei care persista in prostia lor.

De ce? de ce nu? :geek: si eu fac prostii pana la urma :o: .

"daca este pro viata este bine , daca e impotriva ei este rau . cite persoane se raporteaza la asta?"

 

Eu! :o:

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu incerc sa inteleg prostia altuia, nu-mi place sa judec, dar nu e usor sa intelegi pe oricine, in special pe cei care persista in prostia lor.

De ce? de ce nu? :geek: si eu fac prostii pana la urma 8) .

"daca este pro viata este bine , daca e impotriva ei este rau . cite persoane se raporteaza la asta?"

 

Eu! :o:

adica faptul ca omul face prostii este NORMAL nu? pai atunci sa nu ne miram ca traim in lumea in care traim :o:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O luam pe bucati .

Exista vreo persoana capabila sa delimiteze strict binele respectiv raul ? Nu. Fiecare are propriul bine respectiv rau .

Orice individ este indreptatit in societatea asta sa aiba propria intrepretare a binelui/raului ? Bineinteles, asta este nucleul .

Si acum intrebarea care ne intereseaza :Cum trebuie educat un copil ? Impunandu-i binele respectiv raul parintilor ca valori morale ? Sau prezentarea deciziilor pe care le poate lua cu privire la faurirea propriei identitatati, urmare a expunerii obiective a realitatii si a consumarii a cat mai multe diferite perceptii a binelui/raului?

Asta e foarte relativ, cheri. Pentru ca daca binele meu e raul tau si invers, ceva e putred in Danemarca si trebuie revizuit. O societate nu poate functiona decat daca exista un consens in ce priveste interpretarea binelui si a raului. Ca daca ar fi cum spui tu, de ce te mai agiti pe alte topicuri in legatura cu tratamentul abominabil la care sunt supusi unii copii ? Asa interpreteaza cativa binele si raul, sunt perfect indreptatiti s-o faca si tu sau altii nu aveti nici un drept sa impuneti interpretarea voastra.

 

Dar cum va fi el educat daca aplicam ce sustii tu mai sus? Nu exista bine, nu exista rau, nu exista decat opinii despre ce ar putea fi aceste doua dimensiuni. Fireste ca toate opiniile sunt valabile. Eu inteleg ca legile si regulile de circulatie sunt naspa, ca e super sa fumezi iarba si sa-i sufli fumul in nas bigotului oripilat, dar anarhia nu are nici un farmec in lipsa unei societati articulate. :geek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma, voi nu intelegeti absolut nimic. Ideea pentru care militez este eliminarea prejudecatii pe care se cladesc noile generatii si urmare a careia , copiii sunt doar extensii ale parintilor . Felul in care copiii sunt educati, are nevoie de o noua intelegere . Uneltele exista in urma studiilor efectuate pe decursul a zeci de ani de catre mari psihologi. Toate indica necesitatea acordarii copilului discernamantul de a alege . Un discernamant progresiv care il va emancipa si ii va forma gandirea logica . Un discernamant care o sa il faca independent si totodata o sa il scuteasca de calvarul valorilor impuse cu forta de niste parinti tampiti care-i sufoca adevarata manifestare a existentei sale .

 

Marawder, tocmai asta-i frumos, fiecare individ sa evolueze impredictibil , sa aleaga singur ce este bine pentru el . Nu sa fie impins cu sula de la spate de catre parinti . Ce injositor pentru spiritul uman .

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma, voi nu intelegeti absolut nimic. Ideea pentru care militez este eliminarea prejudecatii pe care se cladesc noile generatii si urmare a careia , copiii sunt doar extensii ale parintilor . Felul in care copiii sunt educati, are nevoie de o noua intelegere . Uneltele exista in urma studiilor efectuate pe decursul a zeci de ani de catre mari psihologi.

ideea pentru care militezi nu este nici o idee . este pur si simplu un haos total :)

felul in care copii sunt educati are nevoie de o reevaluare a valorilor , nu de '' teste '' facute de psihologi .

si care ar fi acei mari psihologi? si uneltele lor care ar fi?

 

Toate indica necesitatea acordarii copilului discernamantul de a alege . Un discernamant progresiv care il va emancipa si ii va forma gandirea logica . Un discernamant care o sa il faca independent si totodata o sa il scuteasca de calvarul valorilor impuse cu forta de niste parinti tampiti care-i sufoca adevarata manifestare a existentei sale .

discernamintul de a alege ESTE DETERMINAT de cunostiintele pe care le acumuleaza, pricepusi?

asadar discernamint progresiv FARA DATE? ce inseamna la tine gindire logica? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×