Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Poate deveni orice copil un geniu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lux, ma face sa zambesc felul in care tu iti sustii toate aberatiile. In primul rand, toti copiii au capacitatea de a ajunge rapid la un anumit nivel de cunostinte destul de ridicat. Din acel punct in sus evolutia sa face extrem de greu. In cazul geniilor, ei pot trece de acel punct si evolua mult peste capacitatea unui om normal. Si oricat ai incerca tu sa dovedesti contrariul, treaba e 100% genetica. Geniile sunt diferiti la nivelul creierului fata de restul persoanelor. Impulsurile in creierul lor acopera o zona mult mai mare decat in cazul unui om normal. Si acest lucru nu apare la 7 sau 14 ani, ci inca din momentul in care se nasc. Testele dovedesc clar asta, indiferent ce zici tu.

Imi arati si mie gena genialitatii te rog? Care-i aia? Daca sustii asta inseamna ca esti gata sa o si dovedesti. Numeste gena, unde a fost descoperita, cand si de catre cine. Tu ai habar macar de faptul ca nici nu au fost gasite toate genele ce ar trebui sa alcatuiasca corpul? De unde aberatia ca este genetic, daca nici macar nu s-au gasit cele 140000 de gene necesare pentru formarea complexitatii umane, s-au descoperit doar vreo 34000. Deci ce gena??? Oamenii de stiinta adevarati, nu ceea ce citesti tu prin formula As, sau ce vezi la TV, stiu ca formarea complexitatii umane este o chestie pe care ei nu o inteleg. Iar tu vi si imi spui ca genialitatea este genetica?? :lol: Esti hilar! Las-o mai usor si pune mana pe o carte adevarata, nu te mai uita atat la discovery.

 

Hai sa iti explic o chestie. Tu stiai ca un cm cub din lobul frontal poate contine 2000000 de retele neuronale? si stii ca omul normal foloseste abia 4000-5000 din creier per total? Ce iti zice tie chestia asta? Avem toti un creier? avem toti capacitatea de a-l folosi cum trebuie? Ce ne difera de genii? Nimic, in afara ignorantei si a lipsei de timp pt chestii care cu adevarat conteaza.

 

Un om normal, ajunge sa folosesca atat de putin din creier pentru ca nu mai invata nimic nou dupa varsta copilariei. Copii au pana la varsta de 4 ani 5000 de retele neuronale formate, iar pana la batranete mai ramane cu 300-400, si asta pentru ca nu se preocupa. Si le parleste pe cele vechi prin prostia rulata zilnic, si nu mai invata nimic nou. Deci devine un fel de masina ce ruleaza un program vechi.

 

Asa ca mai lasa-ne cu genetica, atunci cand nu o intelegi.

 

Io stiam ca geniu e ala care-si foloseste un procent mai mare din capacitatea creierului decat oamenii normali.

Si cu asta cica te nasti, nu?

De ce foloseste mai mult din creier, cum a ajuns sa foloseasca mai mult din creier, ce l-a determinat sa foloseasca mai mult din creier?

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce foloseste mai mult din creier, cum a ajuns sa foloseasca mai mult din creier, ce l-a determinat sa foloseasca mai mult din creier?

 

 

Ma indoiesc ca a descoperit prea multa lume, altfel marea majoritate am folosi mult mai mult decat 10%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc ca a descoperit prea multa lume, altfel marea majoritate am folosi mult mai mult decat 10%.

pai prostia nu e genetica , asadar nici genialitatea.

faptul ca un om este mai putin inzestrat nu e de vina natura ci faptul ca nu si-a folosit sau nu isi foloseste creierul mai mult.

 

poti sa iti dau un exemplu - cititul te ajuta sa iti folosesti creierul , sau privirea unor documentare de istorie , de stiinta , etc, la fel . ce face omul obisnuit? se uita la tv la emisiuni imbecile pierzind timpul si apoi vine si spune : vai ce geniu e celalalt - asa a fost inzestrat , iar eu nu pot face nimic . mai vin si altii si ii pling de mila si toata lumea e fericita caci '' genialitatea e genetica'' :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai prostia nu e genetica , asadar nici genialitatea.

faptul ca un om este mai putin inzestrat nu e de vina natura ci faptul ca nu si-a folosit sau nu isi foloseste creierul mai mult.

 

poti sa iti dau un exemplu - cititul te ajuta sa iti folosesti creierul , sau privirea unor documentare de istorie , de stiinta , etc, la fel . ce face omul obisnuit? se uita la tv la emisiuni imbecile pierzind timpul si apoi vine si spune : vai ce geniu e celalalt - asa a fost inzestrat , iar eu nu pot face nimic . mai vin si altii si ii pling de mila si toata lumea e fericita caci '' genialitatea e genetica'' :lol:

 

Tu nu sti ce a ala un geniu. Majoritatea oamenilor de stiita nu sunt genii. Tu confunzi oamenii destepti cu geniile. Cum am mai zis, ORICE OM POATE SA AJUNGA LA UN NIVEL AL CUNOSTINTELOR FOARTE RIDICAT dar asta nu il face geniu. Diferenta intre un om foarte destept si un geniu e ca omul destept poate ajunge pana la un anumit nivel dupa care evolutia e foarte lenta. Geniul in schimb are capacitatea sa treaca de acest nivel. Si acest lucru se datoreaza faptul ca impulsurile data de creierul lor acopera o mult mai intinsa zona din creier decat la un om normal. Si creierul geniilor functioneaza asa inca de cand se nasc. S-au descoperit copii de 2 ani, care cu toate ca au nivelul de cunostinte redus, impulsurile din creierul lor functioneaza exact ca in cazul geniilor. Si daca acei copii 'geniu' vor beneficia de cunostintele necesare vor ajunge mult mai departe de un copil normal care beneficiaza de accelasi tratament. Stiu ca e frustrant ca unii se nasc cu creierul mai performant ca altii, dar asta e. Nu trebuie neaparat sa fi un geniu ca sa realizezi lucruri impresionante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu sti ce a ala un geniu. Majoritatea oamenilor de stiita nu sunt genii. Tu confunzi oamenii destepti cu geniile. Cum am mai zis, ORICE OM POATE SA AJUNGA LA UN NIVEL AL CUNOSTINTELOR FOARTE RIDICAT dar asta nu il face geniu. Diferenta intre un om foarte destept si un geniu e ca omul destept poate ajunge pana la un anumit nivel dupa care evolutia e foarte lenta. Geniul in schimb are capacitatea sa treaca de acest nivel. Si acest lucru se datoreaza faptul ca impulsurile data de creierul lor acopera o mult mai intinsa zona din creier decat la un om normal. Si creierul geniilor functioneaza asa inca de cand se nasc. S-au descoperit copii de 2 ani, care cu toate ca au nivelul de cunostinte redus, impulsurile din creierul lor functioneaza exact ca in cazul geniilor. Si daca acei copii 'geniu' vor beneficia de cunostintele necesare vor ajunge mult mai departe de un copil normal care beneficiaza de accelasi tratament. Stiu ca e frustrant ca unii se nasc cu creierul mai performant ca altii, dar asta e. Nu trebuie neaparat sa fi un geniu ca sa realizezi lucruri impresionante.

Nu am zis nicaieri ca un geniu este un om de stiinta. Am zis ca un geniu este un om ce exceleaza in n domenii. Adica un om cu o gandire analitica, cu o creativitate iesita din comun etc. Creierul unui copil incepe sa se formeze inca din burtica mamei. Factorul genetic iese din calcul din motive expuse mai devreme, asa ca ramane influenta din viata intrauterina ce este verifica si paraverificata, deci da creierul unui geniu functioneaza asa de cand se naste . :)

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aai inteles foarte bine. :lol:

am spus ca IQ e format . sa iti traduc. daca iti folosesti creierul de mic , IQ creste(e format ) . adica ai IQ mare pentru ca ai folosit creierul , nu pentru ca ai gena geniului. e mai clar?

iar exemplu a fost dat ca sa pricepi ca nu e genetic IQ cum ai sustinut tu . :roll:

asadar pe ce nivel de IQ vrei sa iti explic?

Vad ca pentru tine este un lux sa gandesti.

Si pentru mine este un lux sa dau unui pricajit fara IQ explicatii.

 

Totusi voi da un exemplu pentru cei ce citesc diferendul de opinii:

Ted Kaczynski - teroristul Unabomber, un sociopat la arestarea caruia a contribuit propria familie (asta apropos de ce spune Lux referitor la grija parintilor pentru educatie), daca imi aduc eu bine aminte, avea un IQ de 147.

In orice caz, era briliant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ted Kaczynski - teroristul Unabomber, un sociopat la arestarea caruia a contribuit propria familie (asta apropos de ce spune Lux referitor la grija parintilor pentru educatie), daca imi aduc eu bine aminte, avea un IQ de 147.

In orice caz, era briliant.

Gresit, daca-mi dai voie (sau nu). IQ de 147 nu exista. Eu insusiva detin 85, ceea ce nu-i rau.

Ti-ai luat bicicleta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×