Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, am 18 ani si am adunat un numar destul de mare de poezii din care as vrea sa selectez in jur de 50 pentru un volum de debut, intrebarea mea daca ma puteti ajuta este la cat s-ar ridica aproximativ costurile lansarii unui volum ?,bineinteles la o editura locala! Va multumesc mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, am 18 ani si am adunat un numar destul de mare de poezii din care as vrea sa selectez in jur de 50 pentru un volum de debut, intrebarea mea daca ma puteti ajuta este la cat s-ar ridica aproximativ costurile lansarii unui volum ?,bineinteles la o editura locala! Va multumesc mult...

 

Afla ce edituri ai tu in localitate, apoi mergi la editura, afla care e tirajul (numarul de exemplare) minim pe care trebuie sa il aiba o comanda (cred ca de obicei 1000-10.000) si inmultesti cu cit e costul pentru un exemplar de 50 de pagini, (in cazul tau), care variaza in functie de calitatea pe care o doresti (coperti cartonate, lucioase, calitatea hirtiei, ilustratii color, etc). Poti afla asta si dind telefon la editura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Afla ce edituri ai tu in localitate, apoi mergi la editura, afla care e tirajul (numarul de exemplare) minim pe care trebuie sa il aiba o comanda (cred ca de obicei 1000-10.000) si inmultesti cu cit e costul pentru un exemplar de 50 de pagini, (in cazul tau), care variaza in functie de calitatea pe care o doresti (coperti cartonate, lucioase, calitatea hirtiei, ilustratii color, etc). Poti afla asta si dind telefon la editura.

 

Uite asa imi dau seama ca romanii nu stiu pe ce lume traiesc.

Humanitasul scoate 4000-5000 de exemplare la primul tiraj din autori straini pe care mizeaza ca sa vor vinde, oameni buni. Pentru autori romani pe care sa mizeaza ca isi scot pirleala, cei de la Polirom scot 1000-2000 de exemplare. Poate un pic mai mult in cazul vedetelor.

 

Un debutant NU sare de 200-300 de exemplare. Si la asa ceva te costa undeva la 1000 ron sigur.

Stiu ce vorbesc, am lucrat intr-o editura, am lucrat in presa centrala pe departamentul cultura (treaba mea era sa fiu la curent cu informatiile astea, adica), am prieteni care lucreaza in edituri sau conduc edituri. Asa ca detin datele necesare.

 

Chiar daca topicul e vechi, aceste informatii pot fi folositoare altora.

Editat de white.change
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×