Sari la conținut
Forum Roportal
Coragate

Alimentatie sanatoasa = alimentatie preponderent alcalina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori sa discutam mai in amanunt despre cum influenteaza alimentati pH-ul sangelui. Acest pH este, consider eu, indicatorul nr 1 al preventiei in sanatate. In acest sens redau mai jos un articol al dr Robert Young, microbiolog de talie mondiala, intemeietorul Noii Biologii a Sanatatii, care m-a convins sa scriu un articol pe aceasta tema pe situl www.viatatasanatoasa.com, care sper sa apara saptamana viitoare. Pana atunci sper sa ma ajutati prin comentariile dv. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei da, dar vezi tu ... societatea e astfel construita incat sa mancam aiurea, sa ne imbolnavim si sa le platim "lor" o gramada de bani cand ajungem la doctori/spitale/asigurari de sanatate etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivele acestui pH acid in societatea umana in general (adaugata de la mine fiindca se referea doar la americani

 

Fi sigur ca si in ROmania sint la fel de multi care sufera cu Guta, asa se numeste boala creata de foarte mult Acid Urig in sange sau Gaut pe americaneste ca acolo lumea bea mult mai multa alcool decat oriunde pe planeta si slanina este alimentul #1 pe masa!!!

Suferi cu boala asta sau vrei sa ne mai dai idei si retete pentru suferinzi ca ar prinde bine, recomandatii ce n-ai voie de mancat se publica peste tot, doar ce se poate manca si cum se recunoaste o mancare alcalina sau cum se deosebeste de cea acida, despre asta nu se discuta, scrie niciunde!!!!

 

din america, cu drag ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat nu am pregatire in domeniu nu contest spusele "americanului"...Am insa o nedumerire: in stomac avem acid clorhidric pentru a face digerarea mancarii(Gastric acid is a digestive fluid, formed in the stomach. It has a pH of 1 to 2 and is composed of hydrochloric acid (HCl) (around 0.5%, or 5000 parts per million), and large quantities of potassium chloride (KCl) and sodium chloride (NaCl).) . Singurele "mai acide" mai sunt doar vreo 3-4 acizi anorganici , aciditatea data de substantele organice ingurgitate fiind , de regula, mult mai mica decat cea din stomac .

Cred ca explicatia este alta....dar n-o stiu :stars:

Chestia cu 60 % / 40% este hilara : depinde de cat de acide (sau generatoare de aciditate)sunt cele 40 de procente greutate de mancare

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat nu am pregatire in domeniu ... in stomac avem acid

 

Nu trebuie sa ai nici o pregatire, din analiza sangelui iese aciditatea asta de pH, nu din acidul din stomac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ai nici o pregatire, din analiza sangelui iese aciditatea asta de pH, nu din acidul din stomac.

Imi pare rau ca nu am fost suficient de explicit. Ceea ce vroiam sa afirm era faptul ca la o asemenea aciditate stomacala orice mancare bazica isi pierde "bazicitatea" prin neutralizare.

In plus de ce molecula de acid clorhidric extrem mult mai mica decat cele ale acide organice nu trece prin mucoasa stomacala in timp ce aceste a trec.

Eu nu neg necesitatea mentineri unui pH bazic al sangelui -de cca 7,2-7,3 cat este el-dar cred ca procesul este mult mai complicat decat o impartire a alimentelor in bazice si acide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu neg necesitatea mentineri unui pH bazic al sangelui -de cca 7,2-7,3 cat este el-dar cred ca procesul este mult mai complicat decat o impartire a alimentelor in bazice si acide.

 

Daca singele este prea acid, e mult acid urig in sange din care se depun cristale de calciu pe oase la incheieturi in special la picioare, pe osul care se intinde din degetul mare spre sus si are o extremitate in interior, cand te doare de n-ai mai intilnit asa ceva, afli ca ai si boala Guta, netratabila inca pe planeta asta!!! Se ofera niste tablete de luat o viata intreaga, adica cat a mai ramas :-))) care distrug sistemul imun si nu este cazul de acceptat asa ceva!!! cand si aerul va fi dureros atit de inhalat cat si de suportat sa se atinga de acel os in flacari, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Otetul de mere este un medicament foarte puternic atat pt potasiul de care ducem lipsa cat si pt acidul acetic care subtiaza sangele si il curata.

Da, este adevarat ca avem prea multe toxine in organism si pt asta eu folosesc ceai din flori de soc sau fructele de soc zdrobite si adaugate in must.

Socul are puterea de detoxificare foarte mare.

Cei ce nu beau suficient lichid au un organism mai toxic.

Cand urina este fara culoare atunci poti spune ca bei suficient lichid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Otetul de mere este un medicament foarte puternic atat pt potasiul de care ducem lipsa cat si pt acidul acetic care subtiaza sangele si il curata.

Da, este adevarat ca avem prea multe toxine in organism si pt asta eu folosesc ceai din flori de soc sau fructele de soc zdrobite si adaugate in must.

Socul are puterea de detoxificare foarte mare.

Cei ce nu beau suficient lichid au un organism mai toxic.

Cand urina este fara culoare atunci poti spune ca bei suficient lichid.

 

Asta e scopul tau in viata, sa ai urina curata? mananca mititei get beget si n-o sa mai ai nevoie de socata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×