Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-l face nicicum, lasă-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei sa ai o viata sanatoasa fara probleme, ar trebui sa ai o ultima discutie cu el

 

Eu zic altceva: dacă vrea să aibă o viaţă sănătoasă şi fără probleme, ar trebui să nu mai aibă nicio discuţie cu el. Se droghează, se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Spune-le parintilor lui. Ei sunt cei mai in masura sa-l duca la dezintoxicare. Daca a ajuns sa consume cocaina, nu prea cred ca are e in stare sa se lase singur, fara interventie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare Isus este cel care vorbste prin tine ?

 

 

Treci peste Politică, şi ajungi la secţiunea despre Religie şi Spiritualitate. Acolo poţi să dezbaţi problema dacă Isus vorbeşte prin mine sau nu. Aici, se vorbeşte despre droguri. :doh:

 

Tu ce crezi că ar trebui să facă Cyntia, cea care a deschis topicul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treci peste Politică, şi ajungi la secţiunea despre Religie şi Spiritualitate. Acolo poţi să dezbaţi problema dacă Isus vorbeşte prin mine sau nu. Aici, se vorbeşte despre droguri. :doh:

Si tu crezi ca oaia ratacita nu'i priieste ?

 

Am un prieten care se drogheaza de 6 ani....

Nu stiu cum pot sa l ajut....nu stiu in ce stadiu e...

 

 

Tu personal nu'l poti ajuta, parintiii daca au bani, da .

Internarea cu forta intr'o clinica privata ,pare unica masura .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic altceva: dacă vrea să aibă o viaţă sănătoasă şi fără probleme, ar trebui să nu mai aibă nicio discuţie cu el. Se droghează, se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cocaina am auzit ca e destul de greu sa dezveti pe cineva, cunosc si eu pe cineva care a luat multa intr-o perioada, avea prea multi bani de cheltuiala. Faza mai buna e ca nu provoaca dependenta fizica ci face omul sa o ia din obicei, pt ca creeaza o stare de bine foarte intensa. Nu stiu ce se zic. De[pinde si de om. Cocaina te face si agresiv la o adica si iti da sentimentul ca poti face orice. Dar e foarte daunatoare pentru inima.

E foarte posibil ca el sa fie doar intr-o faza de experimentare, distractie etc si nu sa fi pus vreun drog stapanire pe viata lui.

Tot ce poti sa faci e sa le spui parintilor. Stiu ca suna nitel aiurea, dar americanii fac uneori ceea ce numeste "intervention", adica aduna la un loc toata familia si prietenii cuiva si incearca sa il convinga ca are o problema. Bine, asta e si foarte jenant pentru acea persoana, ma gandesc cum mi-ar fi mie daca as fi in situatia respectiva.

Daca inca nu ia heroina si LSD, nu e extrem de grav, in sensul ca nu l-as considera un pericol public, dar nici nu ti-as recomanda sa stai langa el cand ia prea multa cocaina. Efectele depind si de persoana, sa stii. Dar exista multi oameni care au avut o tinerete din asta si si-au revenit dup-aia. Depinde de el.

 

Faza cu tremuratul e mai nasoala.

Esti sigura ca-ti spune adevarul cu privire la heroina?

Nimeni nu tremura daca n-are cocaina sau iarba sau altceva.

Poate iti ascunde anumite treburi.

 

 

Parintii stiu, dar au deocamdata o atitudine de socati....defensivi....

Nu stiu ce sa zic cu heroina...stie ca nu e de joaca cu ea....si mie mi-a zis ca nu a incercat...sper din suflet sa fie adevarat...teama mea e ca e deja tarziu si periculos pentru el acum....

nu stiu cum pot sa l ajut...concret ...mai ales ca sunt singura in lupta aasta...

 

Si cum vezi solutia? Sa-i ucidem pe toti cei care nu servesc sistemul? Cat de usor este sa aruncam cu pietre...te-ai drogat vreodata sa vezi cum e?Stii tu de ce a ajuns acel suflet in acea situatie? Este simplu sa astupam rahatul sub pres si sa parem robotei dornici de a satisface intocmai acest sistem macabru. Eliminam orice suflet iesit din tipar si gata? Acel suflet crezi ca nu se reintoarce? Nu prin eliminare si blamare salvam aceasta lume ci prin integrare, acceptare si compasiune.

 

 

Exact asta simt si eu...durerea sufletului lui...copilul din el care se zbate...

S-au trezit in mine sentimente de care nu ma stiam in stare, o compasiune si o toleranta care nu-mi mai permit sa fiu indiferenta...

Traim intr-o lume plina de oameni cu nevoi, dar cea mai mare lipsa e cea de iubire si intelegere...

 

Mersi pentru gandurile tale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Problema e ca nu recunoaste ca are o problema....desi doarme greu si dezordonat, desi nu mai are o viata sociala normala....

Nu stiu cum pot sa l ajut...

 

Pls...help...

Heoroina e urata rau... Dar daca spui ca nu e cazul, poate sa renunte singur daca este hotarat. Cocaina nu e chiar asa rea, trebuie doar sa incerce sa reduca consumul treptat... Daca acum e pe la 4-5 grame pe zi, in doua saptamani ajunge la 2-3, iar in doua luni a scapat de belea. Si daca are bani pentru 5 gr. zilnic, are bani sa plece in Hawaii pentru dezintoxicare, cu toate ca nu e necesar :lol:

Nu-i baga in seama pe taranii si incultii care urla ca nu il poti ajuta, baiatul s-a bucurat de viata... problema e ca la un moment dat placerea pe care o obtii prin consumul de droguri este mai mica decat neplacerile provocate, atat consumatorului, cat si celor din jur...

Editat de alinalin0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este cel putin o clinica de dezintoxicare in Romania. Este pentru cei care au probleme cu droguri, alcool si chiar probleme cu jocurile de noroc. De fapt este un Centru pentru femei, al carui nume nu il stiu si este un Centru Nazaret pentru barbati...in apropiere de Sibiu...unde s-ar putea interna. Da un search Clinica Nazaret pe google si vei gasi cateva informatii. Am vazut persoane care consumau droguri de mult timp, inclusiv heroina si au reusit sa depaseasca momentul si sa isi vada de viata sa termine o facultate si sa aiba o viata implinita. Cei care lucreaza acolo sunt foarte buni, ii cunosc personl pe unii dintre cei care se ocupa de oamenii cu dependente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu cum pot sa l ajut...concret ...mai ales ca sunt singura in lupta aasta...

 

Nu poti castiga batalia asta singura . Este important sa' determini parintii sa ia masura cuveita, iar dragostea/prietenia ta ii poate fi un bun suport moral. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×