Sari la conținut
Forum Roportal
chrisstine

Vreau sa intrerup tratamentul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt la a 5-a injectie si abia acum am aflat k treb sa fac trat un an. eu eram convinsa k doar 4 luni asa cum l-au aprobat. Planurile mele s-au dat peste cap avand in vedere k imi doream f tare sa fac un copil. asta inseamna k treb sa mai astept ceva ani pt a putea avea o sarcina? ar fii foarte mult pt varsta mea. sunt aproape hotarata sa intrerup trat dupa astea 4 luni. gresesc?! dorinta de a avea un copil este mai mare decat cea de a face trat asta dur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multi oameni care nu au avut sansa sa primeasca aprobare pentru tratament, desi asteapta de ani intregi.

Sa arunci pe fereastra posibilitatea de a te vindeca, cu atat mai mult cu cat ai trecut probabil prin cateva luni de suferinta, mie mi se pare o greseala.

Sigur, doar tu poti decide in ce priveste viata ta, dar nu te grabi sa iei decizii pe baza dorintei, legitime dealtfel, de a deveni mama, fara sa iei in calcul si consecintele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela iti multumesc pt raspuns. Mi-e frica pt k nu stiu cat timp actioneaza trat asta dupa ce il termin. Am inteles k provoaca malformatii fatului chiar si dupa o perioada lunga de timp dupa term. Nu cunosc bine amanuntele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg foarte bine ca ti-e teama, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te dai batuta usor. 8)

Pe roportal exista sectiune pentru hepatita C, dar nu este atat de dezvoltata/activa.

Informatii medicale legate de tratament si urmarile lui gasesti pe internet, sunt destule site-uri medicale.

Daca vrei informatii de la oamenii care cunosc din postura bolnavului ce inseamna hepatita C, poti incerca si aici.

 

http://hepatita-c.gatworks.net/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt la a 5-a injectie si abia acum am aflat k treb sa fac trat un an. eu eram convinsa k doar 4 luni asa cum l-au aprobat. Planurile mele s-au dat peste cap avand in vedere k imi doream f tare sa fac un copil. asta inseamna k treb sa mai astept ceva ani pt a putea avea o sarcina? ar fii foarte mult pt varsta mea. sunt aproape hotarata sa intrerup trat dupa astea 4 luni. gresesc?! dorinta de a avea un copil este mai mare decat cea de a face trat asta dur.

 

 

Faci tratament cu interferon? Nu fa de capul tau nimic, pot fi uramari pe care nu le imaginezi. Vorbeste cu medicul tau. Iar la copil pot aparea malformatii congenitale.

Multa sanatate si curaj.

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt la a 5-a injectie si abia acum am aflat k treb sa fac trat un an. eu eram convinsa k doar 4 luni asa cum l-au aprobat. Planurile mele s-au dat peste cap avand in vedere k imi doream f tare sa fac un copil. asta inseamna k treb sa mai astept ceva ani pt a putea avea o sarcina? ar fii foarte mult pt varsta mea. sunt aproape hotarata sa intrerup trat dupa astea 4 luni. gresesc?! dorinta de a avea un copil este mai mare decat cea de a face trat asta dur.

Sa nu indraznesti macar sa gandesti la asa ceva.

Mai ai putina rabdare, in curand reactiile adverse se vor diminua si tratamentul va fi mai usor de suportat.

In curand, iti vei putea spune singura: SI EU AM INVINS HEPATITA C

Apoi, in viata trebuie sa iti stabilesti prioritatile

Daca vei renunta la acesta cale spre vindecare, nu-ti va ramane decat lasitatea

Iti inteleg bine si dorinta de a fi mama, si ai respectul meu pentru asta, dar pruncul tau isi va dori mama alaturi, nu in pat alb de spital sau.....mai rau.

hai!......mult curaj!

Sanatate maxima!..........fara increderea in tine, nu esti decat o umbra trista. Puiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea, eu cand am descoperit hepatita eram convinsa ca sunt insarcinata asa ca disperarea mea a fost cumplita. Nu am ramas insarcinata nici cu tratamente. Am vrut si eu sa renunt la un moment dat la tratament tocmai datorita faptului ca-mi doresc copii. Dar avand viremia mare exista riscul sa transmit virusul prin placenta fatului. Acum gandeste-te ca un nou nascut nu are sistem imunitar, el avand anticorpii mamei, ca atare nu poate lupta cu aceasta boala. Esti sigura ca doresti ca un copil sa se nasca cu virusul sau mai rau cu ciroza?

Trebuie ca dupa terminarea tratamentului sa astepti cel putin 6 luni, scrie prospectul, sau un an mi-a spus mie medicul inainte de a incerca sa ramai insarcinata. Ce varsta ai? Sunt convinsa ca sunt mai in varsta ca tine si nu-mi fac griji ca nu voi face copii. Decat sa fiu bolnava si sa-mi imbolnavesc si copii mai bine nu. Si apoi a facut baba aia la 60 de ani copii, crezi ca noi nu vom reusi? :P

8) corect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, eu cand am descoperit hepatita eram convinsa ca sunt insarcinata asa ca disperarea mea a fost cumplita. Nu am ramas insarcinata nici cu tratamente. Am vrut si eu sa renunt la un moment dat la tratament tocmai datorita faptului ca-mi doresc copii. Dar avand viremia mare exista riscul sa transmit virusul prin placenta fatului. Acum gandeste-te ca un nou nascut nu are sistem imunitar, el avand anticorpii mamei, ca atare nu poate lupta cu aceasta boala. Esti sigura ca doresti ca un copil sa se nasca cu virusul sau mai rau cu ciroza?

Trebuie ca dupa terminarea tratamentului sa astepti cel putin 6 luni, scrie prospectul, sau un an mi-a spus mie medicul inainte de a incerca sa ramai insarcinata. Ce varsta ai? Sunt convinsa ca sunt mai in varsta ca tine si nu-mi fac griji ca nu voi face copii. Decat sa fiu bolnava si sa-mi imbolnavesc si copii mai bine nu. Si apoi a facut baba aia la 60 de ani copii, crezi ca noi nu vom reusi? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mihaela iti multumesc pt raspuns. Mi-e frica pt k nu stiu cat timp actioneaza trat asta dupa ce il termin. Am inteles k provoaca malformatii fatului chiar si dupa o perioada lunga de timp dupa term. Nu cunosc bine amanuntele.

 

Sa renunti la tratament si sa faci copilul fiind bolnava de hepatita c? Pai cu ce-a gresit saracu?

 

Acum 3-4 ani scria ca nu trebuie sa procreeze femeile si barbatii 6 luni dupa tratament . Este clar ca modificarile pe care le produce interferonul pot fi mai de durata. Chiar in alta parte am citit ca modificarile pot fi sau nu reversibile.

Despre efectul teratogen (malformatiile foetusului) trebuie sa te informezi cat mai complet...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt la a 5-a injectie si abia acum am aflat k treb sa fac trat un an. eu eram convinsa k doar 4 luni asa cum l-au aprobat. Planurile mele s-au dat peste cap avand in vedere k imi doream f tare sa fac un copil. asta inseamna k treb sa mai astept ceva ani pt a putea avea o sarcina? ar fii foarte mult pt varsta mea. sunt aproape hotarata sa intrerup trat dupa astea 4 luni. gresesc?! dorinta de a avea un copil este mai mare decat cea de a face trat asta dur.

 

chiar daca renunti acum la tratament va trebui sa astepti 6-12 luni din ziua in care ai luat ultimul comprimat de ribavirina. Si interferonul este destul de toxic din moment ce efectele secundare sunt cele care sunt.... dar 1 an de tratament + 1 an de refacere dupa tratament nu te duc la menopauza. Eventual mergi la un ginecolog care sa iti prescrie un tratament hormonal de mentinere a fertilitatii in toata aceasta perioada si mai poti lua tratament naturist care te va ajuta sa suporti mai usor tratamentul cu interferon, nu il poate inlocui dar sa stii ca te poate ajuta f mult.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×