Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si cum vezi solutia?

Este simplu sa astupam rahatul sub pres si sa parem robotei dornici de a satisface intocmai acest sistem macabru. Eliminam orice suflet iesit din tipar si gata? Acel suflet crezi ca nu se reintoarce?

Nu prin eliminare si blamare salvam aceasta lume, ci prin integrare, acceptare si compasiune.

 

 

Cine are puterea să se ocupe de drogaţi, o fac. Eu nu pot, şi dau sfaturi ca tot cei care sunt ca mine, să nici nu vă implicaţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Bunul meu coleg, totul este un drog. Tu zici sa se interzica absolut totul daca e pe asa; cafeaua, alcoholul, tigarile,Fast food-ul , pana si ciocolata ar trebui interzisa deoarece creaza dependenta psihica.

 

Din punctul meu de vedere nu asta e solutia. De ce sa ne intoarcem in comunism unde se permitea doar minimum minimorum necesare supravietuirii si gata credem ca am rezolvat problema. Dar si atunci exista aurolac....

 

 

Unui copil dornic de experiente, daca-i spui ca acel obiect arde, explicandu-i teoria chibritului despre ardere, pana nu experimenteaza el cum e cu arderea nu se va potoli. Din pacate exista acei sadomasochisti carora le place sa se arda etern intr-o continuua sinucidere. Prin a interzice focul nu vei reusi sa-l faci pe copil sa inteleaga daca e bun sau rau. El , o data si o data va gasi focul si va experimenta pe proprie piele arderea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin a interzice focul nu vei reusi sa-l faci pe copil sa inteleaga daca e bun sau rau.

 

 

Primii responsabili de gravitatea incendiului, sunt cei care au dat copilului focul, să se ardă.

 

Primii responsabili de consumului de droguri, sunt marii "toleranţi" care sunt favorabili consumului. Primii care trebuie să dea soluţii de rezolvare, ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Problema e ca nu recunoaste ca are o problema....desi doarme greu si dezordonat, desi nu mai are o viata sociala normala....

Nu stiu cum pot sa l ajut...

 

Pls...help...

Stiu ca topicul tau are aproape un an, insa voi raspunde pentru cei ce se afla in situatia ta sau pentru necunoscatori. Daca de opiacee nu s-a atins(atentie, nu doar heroina este opiaceu, gasesti opiacee si sub forma de pastile sau supozitoare) si a luat altele, atunci nu este atat de grav si nu are o dependenta fizica, ci una psihica. Benzodiazepinele si opiaceele sunt cele mai imbecile droguri. De ce sunt opiaceele imbecile? Pentru ca iti ofera senzatii pe care, atunci cand te vei lasa, nu le vei mai regasi niciodata. Nu vei mai atinge niciodata acea stare de pace, euforie si impacare cu lumea din jurul tau. Cu alte cuvinte, odata ce ai devenit dependent de opiacee, cand te vei lasa nu vei mai fi omul de dinainte.

Spui ca cel mai des consuma cocaina si bea alcool. Hai sa lamurim o treaba. Cocaina nu da dependenta fizica, in sensul ca de la cocaina nu ai simptome de sevraj fizic, asa cum ai la benzodiazepine sau la opiacee. Somnul sau este "greu si dezordonat" si "tremura"-banuiesc ca adoarme greu, are cosmaruri, se foieste mult,iar in timpul zilei uneori este foarte usor iritabil, plin de draci etc. Am sa explic si asta. Efectele cocainei sunt foarte intense, euforia ce ti-o ofera este inimaginabila, iar "revenirea pe pamant" este groaznica, devii anxios, plin de nervi, agresiv. Dat fiind faptul ca efectele pozitive ale cocainei tin putin, apoi urmand starea depresiva, consumatorul se teme de acea stare depresiva si continua sa isi faca linie dupa linie, incercand sa evite momentele neplacute. Aceste momente neplacute au o durata mult mai lunga fata de momentele placute. Acesta este motivul pentru care prietenul tau, atunci cand nu are cocaina la indemana, este asa cum ai descris tu. Printre efectele neplacute ale cocainei se numara si insomnia-asa se explica somnul "greu" al sau.

Situatia nu este atat de neagra precum crezi tu.

Oricine se afla in aceasta situatie si vrea intr-adevar sa se lase ar fi bine sa apeleze la un medic (nu neaparat sa mearga la dezintoxicare). Dar pentru a dori sa se lase are nevoie de motivatie. Cel mai bine este ca cei care tin la consumatori sa nu ii baraie la cap toata ziua sa se lase, pentru ca nu rezolva nimic. Cand consumatorul va uri drogurile, abia atunci le va lasa. Restul este apa de ploaie. Evident, sustinerea din partea rudelor/prietenilor are efecte pozitive, dar "ordinele" au efecte adverse, si, mai ales, puterea se afla in mainile consumatorului.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×