Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Sa minti nu e chiar atat de rau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu ma referam ca oamenii mint, nu stiu cand, dar ei o fac, iar daca zic ca nu o fac, mint. Eu te cred ce imi zici, dar asta nu inseamna ca nu minti sau nu vei minti intr-un anumiri moment.

Inconstient sau involuntar, mintim toti continuu intr-o masura mai mare sau mai mica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma referam ca oamenii mint, nu stiu cand, dar ei o fac, iar daca zic ca nu o fac, mint. Eu te cred ce imi zici, dar asta nu inseamna ca nu minti sau nu vei minti intr-un anumiri moment.

 

dam in silogisme, imediat

statistic, ai dreptate

la nivel individual, mie mi se pare curioasa siguranta rasfranta asupra actiunilor altcuiva- eu nu stiu sigur daca nu voi minti; admit ca viata poarta pentru mine mai multe necunoscute decat cunoscute si ca habar nu am ce va trece peste mine...dar ma opresc aici...si spun din nou, ca incerc

 

da Finn, toleranta asta asupra defectelor devine stindard...

 

Inconstient sau involuntar, mintim toti continuu intr-o masura mai mare sau mai mica.

 

hai sa ramanem la constient si voluntar, Pippo; nu de alta, dar stau prost cu imaginatia azi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?i...071&lang=RO

In link-ul de mai sus e explicat conceptul yoghin "SATYA".E vorba de a fi onest si de cum anume trebuie spus adevarul.(de exemplu,trebuie sa te abtii chiar sa exagerezi sau deformezi un adevar,cum ai putea sa o faci expunandu-l trunchiat manat de interese egoiste)

Pentru cei care nu stiu,yoghinii spun ca respectarea satya-ei conduce in mod firesc la dezvoltarea unei puteri paranormale.Forta exprimarii mai exact.O persoana care nu minte ajunge sa-si faca cuvantul respectat nu doar de catre oameni,ci ceea ce afirma devine realitate.

Exista cateva reguli foarte simple:

1.ceea ce spui sa fie adevarat

2.ceea ce spui trebuie sa fie folositor

3.ceea ce spui trebuie sa fie bine-intentionat -asta inseamna practica satya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal recunosc ca mint si ca in 90% din cazuri o fac prin omisiune. E dreptul meu sa pastrez anumite aspecte ale vietii mele doar pentru mine. Sigur, exista si am si incercat varianta " nu vreau sa vorbesc despre asta " - dar atunci i se aprinde interlocutorului un beculet mare si fix pe subiectul va cauta sa faca sapaturi. Si mai cred ca exista si minciuna involuntara - mai ales eu, care sunt o fire mai...nu stiu cum, pot sustine sus si tare o anumite chestie , la un moment dat, si sa fiu convinsa ca e asa. Peste ceva vreme imi pot da seama singura ca, de fapt, lucrurile nu stateau asa cum credeam eu. Deci da, eu sunt pacatoasa :frusty: .

Editat de Waterina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face o schema care sa clarifice situatiile. Prin omisiune, se poate considera minciuna doar daca afecteaza negativ pe celalalt (deci daca are ca efect generarea intentionata a unor minciuni prin omitere).

 

Deci a refuza sa spui unele lucruri nu inseamna neaparat a minti.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciuna e o problema de intentie.Sigur ca poti sa minti involuntar,crezand ca ceea ce spui e adevarat -dar nu exista intentia de a mintii.

De altfel,daca respecti adevarul,e greu sa ajungi chiar in situatia de a spune involuntar neadevaruri,pentru ca nu te minti pe tine in primul rand,si nu ai intentia de a insela pe nimeni in general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi lumea daca oamenii nu ar minti sau macar daca atunci cand vorbesc ar exprima exact punctul lor de vedere, fara subtilitati, diplomatie, mesaje non si paraverbale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci a refuza sa spui unele lucruri nu inseamna neaparat a minti.

Tu nu-ntelegi ca nu te lasa in pace daca ii spui ca nu vrei sa vorbesti despre asta? Cel mai bine ii servesti prajiturica pe care vrea sa o auda sau e obisnuit sa o auda, decat sa stea toata ziua in capul tau ca un urangutan sau ca un copchil milog. Sigur, de aici rezulta cu certitudine ca sunt egoista si ca ma gandesc intai la confortul meu decat la al celuilalt, insa "unde dragoste nu e..." :frusty:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×