Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Sa minti nu e chiar atat de rau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pamantul s-ar lumina in foarte scurt timp.

Asta fiind o alta chestie la care m-am mai trezit gandindu-ma. Presupunand ca ajunge cineva faza de sus a evolutiei (iubire, adevar, intelegere, armonie si ce mai ziceti voi prin topice), dupa ce atinge faza aia, cu ce se mai ocupa? Adica fiintele superioare omului (daca exista) prin ceea ce spuneam in paranteza aia, ce "taget"-uri mai au?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu-ntelegi ca nu te lasa in pace daca ii spui ca nu vrei sa vorbesti despre asta? Cel mai bine ii servesti prajiturica pe care vrea sa o auda sau e obisnuit sa o auda, decat sa stea toata ziua in capul tau ca un urangutan sau ca un copchil milog. Sigur, de aici rezulta cu certitudine ca sunt egoista si ca ma gandesc intai la confortul meu decat la al celuilalt, insa "unde dragoste nu e..." :frusty:.

Este o problema de atitudine. Il poti fulgera din priviri, scurt si simplu. Rezolvi astfel majoritatea situatiilor in 2 secunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kko ! Cica aia e o atitudine care "nu denota feminitate", ba chiar arata traume adanci ( "ce nenorocit a...?"), pentru ca "femeile nu este dure ". Vezi tu, marea majoritate cautam si de multe ori aducem , langa noi, fix un anumit tipar de oameni (am vazut asta si la mine, si la inca doua persoane apropiate) . E un fel de sacul isi cauta petecul, si de multe ori cauta acelasi tip de petec, chiar daca stie ca e gresit si ca-i face rau . Unii reusesc sa iasa din cercul asta vicios, altii nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta fiind o alta chestie la care m-am mai trezit gandindu-ma. Presupunand ca ajunge cineva faza de sus a evolutiei (iubire, adevar, intelegere, armonie si ce mai ziceti voi prin topice), dupa ce atinge faza aia, cu ce se mai ocupa? Adica fiintele superioare omului (daca exista) prin ceea ce spuneam in paranteza aia, ce "taget"-uri mai au?

Aici ajungem la partea considerata cea mai SF si putin inteleasa chiar teoretic fara experimentare directa. Noi nu suntem ceea ce parem a fi, ceea ce credem a fi. Si nu suntem limitati la forma fizica. Materia si forma fizica se supun noua si nu invers. Universul fizic devine mic si noi mari, in comparatie cu ceea ce parem acum a fi, observandu-ne mici in fatza universului.

 

PS Aici sigur mint involuntar, deoarece nu inteleg destul de bine pentru a nu transmite idei partial false. Deci este totusi o descriere subiectiva, limitata. Ar trebui fiecare sa investigheze, intelegerea de la un anumit punct nu mai poate fi transmisa prin cuvinte, si deci neavand acces la intelegerea directa, deformez conceptele intr-o oarecare masura in functie de nivelul la care am reusit sa inteleg lucrurile si de greselile de exprimare.

 

Kko ! Cica aia e o atitudine care "nu denota feminitate", ba chiar arata traume adanci ( "ce nenorocit a...?"), pentru ca "femeile nu este dure ".

Tu nu-i baga in seama ca ei este prosti. :frusty: Niciodata nimeni sa nu ia decizii in baza credintelor sau opiniilor unor oameni care evident sunt incompetenti si ignoranti.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu-i baga in seama ca ei este prosti. :yes: Niciodata nimeni sa nu ia decizii in baza credintelor sau opiniilor unor oameni care evident sunt incompetenti si ignoranti.

Este, dar este multi iar eu (ca si multii altii), ma chinui sa supravietuiesc prin jungla, nu m-ar consola sa fiu o victima singurica care-si plange de mila. Daca tot e sa fie bal ... dansam :frusty:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este, dar este multi iar eu (ca si multii altii), ma chinui sa supravietuiesc prin jungla, nu m-ar consola sa fiu o victima singurica care-si plange de mila. Daca tot e sa fie bal ... dansam :frusty:.

Ca ei esti, ca ei si printre ei sfarsesti... In fond e o alegere, jungla asta se reduce la zone din Romania. Lumea-i mai mare :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu-ntelegi ca nu te lasa in pace daca ii spui ca nu vrei sa vorbesti despre asta? Cel mai bine ii servesti prajiturica pe care vrea sa o auda sau e obisnuit sa o auda, decat sa stea toata ziua in capul tau ca un urangutan sau ca un copchil milog. Sigur, de aici rezulta cu certitudine ca sunt egoista si ca ma gandesc intai la confortul meu decat la al celuilalt, insa "unde dragoste nu e..." :frusty:.

 

Din perspectiva urangutanului si a copchilului milog cauia i s-a servit prajiturica multa vreme, iti spun ca da, e o mare, mare dovada de egoism, pentru ca nu poti minti la infinit, si omul pe care il minti asa resimte adevarul spus prea tarziu ca o caramida in moalele capului. Pe cand daca i se spunea de la inceput, transant si crud, i s-ar fi facut cea mai mare favoare si s-ar fi dus naibii in treaba lui. Unii au un talent fantastic la a incurca vietile altora pentru a nu strica relatiile cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de minciuni nevinovate n-ai auzit? Sau poate ma exprim eu gresit, dar nu toate minciunile sunt la fel. Il doare in papuc pe Gigel cum au fost (de exemplu) anumite aspecte ale copilariei mele? Si eu am fost mintita, insa in chestii cu adevarat usturatoare. Fass...una e sa nu-i zic ce premiu luam la scoala si alta ar fi sa nu-i zic ca merg pe strada si ca transpir avand fantezii cu barbatii care trec pe langa mine :frusty:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×