Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Optica de viata in cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aaaa

 

pe plan universal se spune ca ai o misiune de indeplinit si un task de executat

 

cumva te referi la implicarea in armonia universului care ti ar dicta sacrificarea cuplului? eu privesc putin mai departe

 

corecteaza ma daca gresesc

 

 

sau te referi la altceva

 

Sau mai simplist

 

El casatorit pleaca la razboi si moare . E pt o cauza nobila . Tentatie sau dreptate?

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau te referi la altceva

Tentatiile sunt personale fiecaruia. De fapt sunt scaparile, imperfectiunile fiecaruia care dau nastere la situatii. Pe masura ce evoluam, devenim mai perfecti si deci nu mai cadem in tentatiile simple, brute. Dar imperfectiunea noastra ramane pana la o eventuala evolutie totala, absoluta. Deci odata cu cresterea complexitatii noastre si reducerea brutalitatii imperfectiunilor, micile imperfectiuni (impotriva micii aparente) creaza efecte tot mai devastatoare datorita nivelului de complexitate asupra caruia actioneaza. De exemplu, pe un ecran de cinema, fa o taietura centrala foarte mica in comparatie cu dimensiunea suprafetei ecranului, si-ai stricat toata frumusetea filmului: imperfectiune minima cu efect maxim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt pretentiile mari . Odata evoluat o greseala mica pare una grozava

 

Dar totusi perfectiunea exista in doi? Eu zic ca nu :) Paradis etern?

 

Eu imi imaginez acum un cuplu , el a fost romantic cu ea s au inteles bine si sa spunem ca e spion ....

 

si trebuie sa flirteze cu o tipa pentru a afla o informatie

 

tentatie greseala sau imperfectiune?

 

O tipa romantica idealista nu ar accepta mizeria pentru informatie. Sau ma insel?

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El casatorit pleaca la razboi si moare . E pt o cauza nobila . Tentatie sau dreptate?

Depinde cat de corecta este alegerea. Poate fi tentatie (alegere gresita, cauza fals nobila) sau dreptate (sacrificiu pentru binele umanitatii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cat de corecta este alegerea. Poate fi tentatie (alegere gresita, cauza fals nobila) sau dreptate (sacrificiu pentru binele umanitatii).

 

si cum imi dau seama de diferenta intre cele doua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai sunt pretentiile mari . Odata evoluat o greseala mica pare una grozava

Da, asa este. Creste raspunderea deoarece omul evoluat are acces la pozitii si situatii cheie a caror influenta creaza efecte extinse. Ia ca exemplu presedintele Germaniei. O afirmatie gresita l-a scos din joc.

 

si cum imi dau seama de diferenta intre cele doua?

Asta inseamna evolutia, identificarea alegerii corecte si apoi aplicarea alegerii :)

 

Dar totusi perfectiunea exista in doi? Eu zic ca nu :beer: Paradis etern?

Nu poate exista perfectiune cat timp nu suntem perfecti.

 

Eu imi imaginez acum un cuplu , el a fost romantic cu ea s au inteles bine si sa spunem ca e spion ....

 

si trebuie sa flirteze cu o tipa pentru a afla o informatie

 

tentatie greseala sau imperfectiune?

 

O tipa romantica idealista nu ar accepta mizeria pentru informatie. Sau ma insel?

Nu stiu, e greu de spus, ar fi superficial un raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aM auzit de doua cazuri

 

eu voi preciza de optici de viata si la nivel simplist si la nivel complex

 

1. ea nu s a putut adapta in a trai in Romania , si i a spus ori vii cu mine in Anglia ori pa ; el s a dus la ea si s adaptat

 

Conteaza mediul unde se afla acel cuplu?

 

De exemplu daca doi se inteleg in Romania si pleaca in Australia e posbil sa se destrame cuplul?

 

2 el era implicat in niste activitati ce implica actiuni de justitiar , ea a aparut in viata lui , a acceptat-o , apoi factori externi atentau la siguranta partenerei lui de viata , a indepartat-o detasandu-se rece si distant

 

Asta arata evolutie sau involutie?

 

Optica de viata se schimba in functie de situatii . Sentimentele la fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei , daca o adancim , situatiile au influentat persoana , de fapt interpretarea situatiei a influentat persoana care la randul ei provoaca un anumit comportament si declanseaza o stare in doi

 

Siguranta face parte din evolutie ? De exemplu optica unei femei : avem intimitate intelectuala afectiva si stiu sigur ca nu ma paraseste si am stabilitate , va fi al meu mereu nu se duce la alta , de aceea refuz provocarile din exterior . Asta ce arata ? Optica de viata statica sau dinamica?

Siguranta face parte din evolutie si provine din altruism reciproc.

 

aM auzit de doua cazuri

 

eu voi preciza de optici de viata si la nivel simplist si la nivel complex

 

1. ea nu s a putut adapta in a trai in Romania , si i a spus ori vii cu mine in Anglia ori pa ; el s a dus la ea si s adaptat

 

Conteaza mediul unde se afla acel cuplu?

 

De exemplu daca doi se inteleg in Romania si pleaca in Australia e posbil sa se destrame cuplul?

Mediul pentru individ in parte, nu doar pentru cuplu, este esential pentru dezvoltare. Deoarece mediul ori te trage in sus (sau cel putin iti da libertatea sa te ridici in sus), ori in jos.

 

Mediul ignorant si barfitor este nociv pentru cupluri. Probabil tipa si-a dat bine seama de ce a vazut in Romania.

 

Mai degraba se destrama un cuplu in Romania (din cauza barfelor si mentalitatii bolnave de grup) decat in Australia sau Anglia, cu exceptia cazului in care tentatii speciale intervin, ceea ce poate interveni oriunde (bani, feti-frumosi, ilene-cosanzene, etc). Sau sunt cazuri in care femeia minte doar pentru a ajunge in medii mai instarite pentru a sari in primul ferrari, ceea ce nu mai poate fi considerat un cuplu, ci o vipera cu victima sa.

 

------------------

 

Mai vorbim, Noapte Buna. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 el era implicat in niste activitati ce implica actiuni de justitiar , ea a aparut in viata lui , a acceptat-o , apoi factori externi atentau la siguranta partenerei lui de viata , a indepartat-o detasandu-se rece si distant

 

Asta arata evolutie sau involutie?

Daca a indepartat-o pentru a o apara astfel, este evolutie, arata sacrificiu, altruism. Iubirea pune mai presus binele celui iubit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca de la un moment dat, intr-o relatie bat 3 inimi deodata:

 

1. inima ei

2. inima lui

3. inima lor

 

Multi probabil sar in sus cand aud de punctul 3. .. dar oare poate exista iubire..si mai ales..iubire trainica fara 3?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×