Sari la conținut
Forum Roportal
amoramo44

Indepartarea matretii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca un topic interesant ar fi indepartarea matretii atat cu sampoane adecvate cat si prin "leacuri babesti" , cum ar fi frictionarea scalpului cu o solutie obtinuta din amestecul unei cepe rosii cu otet. Voi ce metode stiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit cu Nizoral.Cand reapare il folosesc din nou;si sunt cativa ani de cand am scapat de matreata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peliculele cutanate care formeaza matreata sunt rezultatul unei activitati anormale a celulelor dermice ale pielii capului si a expulzarii acestora prin descuamare (eliminarea straturilor superficiale ale epidermei sub forma unor mici lamele sau scuame).

 

Aceasta anomalie ramane un mister. Daca in prezent se stie din ce cauza se formeaza peliculele, inca nu s-a descoperit de ce unele tipuri de par sunt mai predispuse la matreata si altele, mai putin. Dar, important este ca exista procedee eficace pentru a trata aceasta neplacuta afectiune capilara.

 

Aparitia peliculelor este provocata de un organism microscopic, numit pitiriazis. Aceasta ciuperca, prezenta pe pielea capului la toti indivizii, ramane, in general, inactiva. Dar, de ce incepe sa prolifereze in cazul unor anumite persoane? Cercetatorii nu au dat inca un raspuns definitiv, unii dintre acestia vorbind chiar despre o predispozitie genetica, altii despre aciditatea pH-ului pielii capului care declanseaza descuamarea acesteia s.a.

 

Cum se formeaza matreata:

In mod normal, pielea capului, la fel ca si cea a corpului, se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu fac acu un tratament cu sebagen park s cheama. se gasesc in flacoane. tb sa te dai dupa fiekre spalare pa parul nici umed nici uscat si sa nu schimbi samponul in timpul tratamentului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stie nimeni un sampon bun pentru matreata? as incerca un sapon si apoi un tratament de nu da rezultate. si ceva tratament pt par gras?

 

Incearca in primul rand cu Nizoral sampon, nu pastile. Incearca 1 luna tratamentul. De regula, se face de 2 ori pe an tratamentul cu Nizoral sau chiar numai o singura data, daca nu e nevoie mai des.

Daca nu functioneaza, atunci mergi la un dermatolog, expune-i problema ta si o sa-ti recomande ceva exact pentru tipul de matreata pe care il ai tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As incerca si eu tratamentul cu Nizoral dar am auzit ca iti cade parul enorm.Este adevarat?

 

Nu este adevarat. Nu cade parul de la Nizoral. Este posibil, desigur, sa nu fie tolerat de toata lumea insa la 99% din populatie functioneaza foarte bine.

Sa stii ca nu face spuma aproape deloc insa e normal, sa nu te sperii si sa torni jumatate din flacon. Pur si simplu freci cu buricele degetelor pielea capului, fara sa folosesti unghiile. Clatesti, mai speli o data si lasi vreo cateva minute (3-5) sa actioneze, clatesti bine.

Trebuie sa-l folosesti cam 1 luna, fara sa intercalezi cu un alt sampon.

Let me know!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stie nimeni un sampon bun pentru matreata? as incerca un sapon si apoi un tratament de nu da rezultate. si ceva tratament pt par gras?

Incearca head&shoulders mentol!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu un tub de sampon nizoral e destul de scump pentru gramajul sau..dar la fel de bine poti sa dizolvi 2-3 pastile la jumatate de tub de sampon(care il folosesti in mod normal) tata a scapat de coji si noi de matreata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×