Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Sunt mai morali credinciosii decat ateii ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu te supara,dar eu vreau sa citesc argumentele tale,si nu lungi citate din scripturi =pe care nici nu am avut rabdarea sa le citesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te supara,dar eu vreau sa citesc argumentele tale,si nu lungi citate din scripturi =pe care nici nu am avut rabdarea sa le citesc!

 

Daca nun te prind citatele din scriptura cum te va prinde Credinta in Dumnezeu pe care zici ca n-o negi ?

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimata doamna cuvantul lui Dumnezeu sterge oriunde-l puneti : pe maini pe cap sau sub picioare . Dar orice om are nevoie de o stergere majora si anume , IN INIMA.

Dar ateisti spun ca se pot scimba ei de la sine putere ceea ce experienta estului nu a confirmat si Dumnezeu zice ca-i o minciuna.

Pot sa ma sterg cu cuvantul zeului tau la fund? Da? Merci :tease:

 

Tu poti fii moral, nu te cunosc si nu pot sa dezaprob asta, secta ta (ca nu prea suni ortodox) nu este morala in totalitate din simplul motiv ca morala nu coboara din cartea horror pe care mi-o tot vari pe gat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cartea horor spune ca se poate salva cineva numai prin cunoasterea adevarului ,care este Dumnezeu si ca oricine nu este in El (adevar) este in minciuna si mincinosi vor fi pedepsiti.

 

Apelul la frica este o eroare logica!

 

Intai trebuie sa-mi dovedesti ca elucubrantul tau zeu este cel adevarat... sau poate The Flying Spaghetti Monster e cel real si el te va arunca pe tine in iadul cu apa clocotita si sarata in care sunt fierte spaghetele o eternitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nun te prind citatele din scriptura cum te va prinde Credinta in Dumnezeu pe care zici ca n-o negi ?

Da' ce,aveti monopolul divinitatii? -nu toata lumea crede in acelasi Dumnezeu ca tine! -si Dumnezeul in care cred eu,nu se regaseste in scripturile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa ma sterg cu cuvantul zeului tau la fund? Da? Merci :tease:

 

Tu poti fii moral, nu te cunosc si nu pot sa dezaprob asta, secta ta (ca nu prea suni ortodox) nu este morala in totalitate din simplul motiv ca morala nu coboara din cartea horror pe care mi-o tot vari pe gat.

 

Cartea horor spune ca se poate salva cineva numai prin cunoasterea adevarului ,care este Dumnezeu (deasupra oricarui zeu fie si ateist) si ca oricine nu este in El (adevar) este in minciuna si mincinosi vor fi pedepsiti.

 

Da' ce,aveti monopolul divinitatii? -nu toata lumea crede in acelasi Dumnezeu ca tine! -si Dumnezeul in care cred eu,nu se regaseste in scripturile tale.

 

Spui ca esti mai mult cu astrele sau gresec ?

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca moralitatea cuiva este doar o chestiune de conditionare (teama de pedeapsa si dorinta pentru recompensa),si nu o chestiune de convingere autentica,interioara -ar parea ca da,teistii sunt persoane mai morale,si totusi la o privire mai atenta vedem cum conditionarea nu garanteaza ca ei chiar sunt mai morali.

Din cate am vazut eu,un om rau gaseste toate scuzele necesare prin scripturi ca sa-si inmulteasca rautatea,si pe deasupra sa pretinda chiar ca face un mare bine!

Si nici nu e asa de greu de interpretat scripturile...stiati de exemplu ca stapanii de sclavi,justificau sclavagismul folosindu-se tot de scripturi? -ce mai conta daca unii apelau la ratiune,bun-simt,compasiune si respectarea drepturilor omului...oricand acesti indivizi,puteau sa explice cu argumente din scripturi ca sclavia este o situatie divin-instituita!

Sunt o multime de "sfinti" de-astia intransigenti cu ceilalti,care judeca si condamna cu multa usurinta dar si cu multa asprime,pe toata lumea.Dar cumva,pe ei nu se vad.

In masura in care moralitatea cuiva NU este un rezultat al conditionarii rasplata-pedeapsa,ci al convingerii autentice,se poate spune ca de fapt ateii au o moralitate autentica.Daca este mai multa sau mai putina decat a teistilor,ramane de vazut.

Si in ciuda acestei concluzii,nu ma consider ateu.Dar nici nu cred in "moralitatea" care deriva din dresaj.

 

Frumos spus , imi scop palaria :tease:

 

Cartea horor spune ca se poate salva cineva numai prin cunoasterea adevarului ,care este Dumnezeu (deasupra oricarui zeu fie si ateist) si ca oricine nu este in El (adevar) este in minciuna si mincinosi vor fi pedepsiti.

 

Ateistii nu au zei :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum dracu' sa nu aiba :o:

 

Hodorog batran si sa nu stiu de ele ; sa-mi fie rusine :tease: Dar s-a cam deviat de la titlul topicului....

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apelul la frica este o eroare logica!

 

Intai trebuie sa-mi dovedesti ca elucubrantul tau zeu este cel adevarat... sau poate The Flying Spaghetti Monster e cel real si el te va arunca pe tine in iadul cu apa clocotita si sarata in care sunt fierte spaghetele o eternitate.

Apelul la ratiune inainte s-o patesti este o mare intelepciune de aceea siu zice poporul in acest sens: Frica-i sfanta

 

Cat despre demonstratie aceasta poate veni diferit :Iov 33:14 Dumnezeu vorbeşte

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×