Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pai din cum gandesc eu.. bagherra ti-a dat totusi o explicatie destul de plauzibila. Modul in care o percepi si interpretezi tu, nu mai depinde ea sau de altcineva decat de tine. Uita-te foarte atent in interiorul tau si pune-ti intrebarea asta: de ce nu visez? De ce ai ajuns in punctul asta?

Nici eu nu am visat o perioada de timp.

Adica, mint, visam, dar nu-mi aduceam aminte nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bolnav psihic am fost acum 5 ani. Daca faci cumva vreo aluzie la capacitatile mele intelectuale, mai bine abtine-te.

Nu glumesc si nu am nici un motiv sa te "intep" cumva. :beee: Nu te cunosc. Doar am postat un raspuns...

Tu cum ai interpreta un asemenea...vis?

Intreaba un psiholog sau citeste cu atentie Freud.Lipsa viselor e un simptom si un semnal de alarma.

Orice psihiatru ori psiholog care se respecta,vei constata ca te intreaba daca visezi si mai ales daca visezi colorat.

.....................

O seara frumoasa si vise placute va doresc! :doh:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu am visat o perioada de timp.

Adica, mint, visam, dar nu-mi aduceam aminte nimic.

Intreaba un psiholog sau citeste cu atentie Freud.Lipsa viselor e un simptom si un semnal de alarma.

Pai important este ca ele exista. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, mi se intampla destule lucruri zilnic, iar de gandit, gandesc si eu cat de cat. Chiar uneori ma concentrez destul de mult asupra unor lucruri... si e dovedit faptul ca daca te concentrezi foarte mult asupra unor ganduri, acestea se transforma in vise.

 

BTW - Multumesc Bagherra si ma scuzi.

 

Un semnal de alarma? In ce sens?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, mi se intampla destule lucruri zilnic, iar de gandit, gandesc si eu cat de cat. Chiar uneori ma concentrez destul de mult asupra unor lucruri... si e dovedit faptul ca daca te concentrezi foarte mult asupra unor ganduri, acestea se transforma in vise.

 

BTW - Multumesc Bagherra si ma scuzi.

 

Un semnal de alarma? In ce sens?

In adevaratul sens al cuvintului cu privire la sanatatea ta;nu doar psihica...

Cunosc pe cineva care,nu visa.Nu stiu daca e o coincidenta dar recent i s-a descoperit o tumora la cap.Fa-ti un RMN...pentru linistea ta.

Persoanelor cu probleme psihice,eu,le-as recomanda calduros calea bisericii si sa-si controleze...rinichii.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In adevaratul sens al cuvintului cu privire la sanatatea ta;nu doar psihica...

Cunosc pe cineva care,nu visa.Nu stiu daca e o coincidenta dar recent i s-a descoperit o tumora la cap.

 

 

Poftim!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poftim!?!

Nu mai pofti...ca ti se apleaca! :beee: Iar "paza buna,trece primejdia rea".

Mai bine sa-ti reprosezi ca te-ai alarmat degeaba decit ca te-ai "trezit" tirziu.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Visez si eu.Destul de intens ,in ultimele 2-3 luni.Serios vorbind.Deja m-am obisnuit,inainte sa inchid ochii ma intreb -bai,ce mai visez eu in noaptea asta?Nu sunt cosmaruri,dar nici prea frumoase. Vise decente :beee:

Azi-noapte am visat cum urcam pe un munte.Impropriu spus 'urcam'; mergeam pe o straduta, care serpuiaprintre munti,o straduta noua,cu semne albe proaspat vopsite,lume multa in jurul meu,vesela ,oamenii erau imbracati in geci rosii.Ca la munte.

Am mers ce am mers pana am ajuns in varf.Se facuse intuneric.In varful muntelui era un fel de motel;si cum ajung in fata motelului mi se strecoara asa o indoiala in minte-daca nu mai sunt locuri de cazare??Cale intoarsa nu mai pot sa fac ,e noapte,incotro sa apuc?!

In timp ce ma tot framantam sa gasesc o solutie,mi-apare in fata un panou ,pe care scrie 'Rezultate la olimpiada'; si ma tot zgaiesc la acest panou.[aici se intrerupe visul; sau nu pot sa-mi amintesc ce s-a mai intamplat]

Spre dimineata ,tot la munte eram,imi apare,la vreo 5 metri in fata, o fata blonda , ,semi-despuiata,cu o stropitoare in mana;in jur,multa verdeata.Se indeparteaza incet ,cu spatele la mine.Pe fondul unui zgomot-motor de avion.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice psihiatru ori psiholog care se respecta,vei constata ca te intreaba daca visezi si mai ales daca visezi colorat.

Asa si daca visez extrem de colorat, ce inseamna? :roll:

 

Ca sa nu mai zica ca mai tot timpul visez ca bat pe cineva... chiar aseara am visat ca am batut-o pe una pentru ca ma atacase, dar nu stiu de ce :doh: Apoi mai visez presedinti de stat... in special pe Bush :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si visele color, ce inseamna?

de cate ori ma visez acasa, ma visez intr-o casa in care nu am stat decat cativa ani, si e mult timp de atunci

casa aceea a rams in vis tot casa mea, de ce oare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×