Sari la conținut
Forum Roportal
Marmonu2010

blue screen fatal error

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare, am si eu o mare problema cu un laptop Acer TravelMate 5520, atunci cand incerc sa instalez win xp, imi da o eroare '' blue screen - fatal error '' si laptopul se inchide singur, iar une ori se inchide si atat, fara sa dea vreo eroare. Am phoenix bios v1.16 . Daca a mai avut cineva aceasta problema si a gasit o rezolvare il rog sa posteze, as fi recunoscator daca as gasi un raspuns . Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, mergi in bios - la disc sa fie in loc de ahci.. IDE. :spiteful:

 

Sal, problema e ca am phoenix bios v1.16 si nu gasesc aceasta functie, ori nu o pot accesa din cauza bosului asta, ori nu stiu eu unde sa caut. Daca a mai avut cineva problema aceasta cu acelasi model de laptop sau acelasi model de bios il rog sa-mi explice pas cu pas ( mura in gura :spiteful: ) cum sa dezactivez ahci, eu am cautat o zi intreaga si nu am gasit :spiteful: . Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eroarea Blue Screen of death (BSOD) nu are nici o legatura cu AHCI. Daca este activat AHCI merge perfect instalarea Windows XP, pina la punctul in care alegi partitia. Acolo o sa spuna ca nu gaseste hard diskul. Nu apare nici o eroare BSOD.

Daca nu gasesti tu singur in BIOS AHCI, fa pozel la toate ecranele/optiunile din BIOS si pune-le aici. Ai sanse mult mai mari decit sa astepti sa vina cineva cu laptop identic si sa-ti explice.

Oricum, repet, nu are legatura eroarea BSOD cu AHCI.

Ai mai mult posibilitati:

- nu este compatibil Windows XP cu laptopul

- nu este bun CD Windows

- ai vreo piesa defecta, fa niste teste la memorie/hard/procesor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×