Sari la conținut
Forum Roportal
Monamour

Cum sa ne hranim sanatos?! vegetarian sau not vegetarian?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Printre altele, Dumnezeu i-a dat omului inteligenta. Ca sa nu sara cu caninii direct pe caprioara... :o:

Exact. Omul nu-i nici caine si nici macar caprita...

Ca suntem in fruntea lantului trofic...it's just our luck!!! :blink:

 

1 maninci carne de porc DUPA CE il ucizi . si sa nu imi vi cu argumentul stupid ca nu tu l-ai omorit ci l-ai luat de la carefour sau metro sau alta parte caci in mod tacit esti de acord cu uciderea lui

2 stiinta a demonstrat ca proteinele animale fac ravagii in corpul uman asa ca nu numai ca sunt vietati dar nici nu sunt '' comestibile genetic'' :o:

Bla, bla, bla...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ai adus argumentul, cu bunica FACI EXACT LA FEL CA EA????? :blink: ca e a trait ca a muncit mult , a stat mult in aer liber etc FACI SAU NU LA FEL????? :o:

Ti-am mai spus: ar fi trait si mai mult daca muncea mai putin si statea mai putin la soare.

Eu o sa incerc sa corectez unde a gresit ea... :o:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat nutritia este o stiinta exacta, exista si acea reteta universal valabila, sau macar niste principii de baza care sunt universal valabile :blink:

Domnita, dilema asta lamureste-o cu nutritionistii.. (ca tot e nutritia o stiinta exacta) si apoi mai discutam.

 

Iti respect alegerea de a deveni vegetariana, dar las-o mai moale. Nu sunt obligata sa citesc peste tot aceeasi placa.

Este decizia ta ce bagi in gura, celorlalti da-le pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
repet semintele de in contin de 2 ori mai mult omega 3 decit orice peste

Prefer sa mananc un crap de 2 kile in loc sa bag 10 kile de seminte de in... :blink:

 

... oare o fi fost prost dumnezeu cina a facut lumea sau omul e prea '' carnivor '' sa vada?? :o:

Nu. Dumnezeu nu a fost prost, insa si omul pe cand manca iarba umbla in pusca goala. Am vrut sa zic gol pusca. :o:

 

pai nu contest ca a dat omului inteligenta dar nu ca sa manince porc , caprioara si altele .asa ca suntem ooftopic si ne dau moderatorii afara :o:

Inteligenta data omului presupune printre altele sa nu manance porcul tot odata. Sa incerce si ceva usturoi si putina palinca. Insa nicidecum inteligenta nu presupune sa nu manance carne. Din contra...

Moderatorii nu ne vor da afara, ca de data asta nu cred ca au nici un motiv.Vorbim despre alimentatie, nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unii sunt mai in lantul tropic decit altii IT IS JUST LUCK dupa tine :blink: la boli sunteti primii in lant :o:

mult succes la boli

Io n-am... Sunt tun. Poti sa tragi salve cu mine :o:

Explicatia...??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact. Omul nu-i nici caine si nici macar caprita...

Ca suntem in fruntea lantului trofic...it's just our luck!!! :blink:

 

 

Bla, bla, bla...

unii sunt mai in lantul tropic decit altii IT IS JUST LUCK dupa tine :o: la boli sunteti primii in lant :o:

mult succes la boli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu caci un studiu facut timp de 2 saptamini pe detinuti AGRESIVI a demonstrat ca agresivitatea scade cu 40 % daca sunt hraniti fara proteine animale

Poate pentru ca nu mai au energie suficienta? :blink: Precis.

Dupa cum ziceam: detinuti din plastic.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prefer sa mananc un crap de 2 kile in loc sa bag 10 kile de seminte de in... :blink:

 

 

Nu. Dumnezeu nu a fost prost, insa si omul pe cand manca iarba umbla in pusca goala. Am vrut sa zic gol pusca. :o:

 

 

Inteligenta data omului presupune printre altele sa nu manance porcul tot odata. Sa incerce si ceva usturoi si putina palinca. Insa nicidecum inteligenta nu presupune sa nu manance carne. Din contra...

Moderatorii nu ne vor da afara, ca de data asta nu cred ca au nici un motiv.Vorbim despre alimentatie, nu-i asa?

ce preferi tu nu are relevanta ci ce spune stiinta

despre goliciunea omului nu are nimic de a face cu imbracamintea (banuiesc ca te referi la geneza )

inteligenta omului presupune SA NU MANINCE '' din pomul binelui si raului'' adica carne , dar saracu upsss a mincat si obezitate , diabet , cancer , hta si ghici cine e de vina???? dumnezeu desigur ca a dat porcul si nu l-a lasat pe el sa manince omul :o:

succes la boli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 maninci carne de porc DUPA CE il ucizi . si sa nu imi vi cu argumentul stupid ca nu tu l-ai omorit ci l-ai luat de la carefour sau metro sau alta parte caci in mod tacit esti de acord cu uciderea lui

2 stiinta a demonstrat ca proteinele animale fac ravagii in corpul uman asa ca nu numai ca sunt vietati dar nici nu sunt '' comestibile genetic'' :blink:

 

 

repet semintele de in contin de 2 ori mai mult omega 3 decit orice peste ... oare o fi fost prost dumnezeu cina a facut lumea sau omul e prea '' carnivor '' sa vada?? :o:

pai nu contest ca a dat omului inteligenta dar nu ca sa manince porc , caprioara si altele .asa ca suntem ooftopic si ne dau moderatorii afara :o:

 

1. pai da, clar ca sunt partas la condamnarea porcului la moarte. si e buna carnea lui. miam! ..oricum, daca nu noi, va muri de moarte buna mai devreme sau mai tarziu.

 

2. stiinta a demonstrat un cacat. nu a demonstrat nimic de genul asta. eventual tu te referi la excese. Am mai citit si eu, dragutule, si am fost si la conferinte gen 'Pastila de sanatate' ..si tot nu m-au convins. Ca nu au cu ce. Organismul chiar are mecanisme prin care sa elimine ce e nefolositor dupa digestie.

 

si btw .. mai demult, in epoca de piatra si co. oamenii chiar sareau la gatlejul animalelor si duceau lupta dreapta cu ele ca sa se hraneasca..

 

Ps: multa multa iubire

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce preferi tu nu are relevanta ci ce spune stiinta

 

Ba are relevanta. Aici se discuta despre preferintele oamenilor, useri ai acestui forum. Studiile sunt un punct de vedere, dar aici primeaza oamenii.

 

Te rog sa-ti revizuiesti atitudinea, altfel drumurile noastre se despart.

 

 

 

Cat despre urarea pe care o tot faci, presupun ca Dumnezeul tau este foarte mandru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×