Sari la conținut
Forum Roportal
Monamour

Cum sa ne hranim sanatos?! vegetarian sau not vegetarian?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cativa ani de regim vegetarian...ti se face rau nasol de tot daca mananci carne. Din cauza toxinelor. Am patit-o din cauza excesului de zel al unor rude (doritoare sa ma "puna pe picioare") care m-au servit cu mancare "vegetariana" cu putina carne de porc prin ea si gatita cu untura... :spiteful: C-asa-i romanul...doritor sa ajute...

 

Faza cu toxinele e vrajeala ieftina. Mai mult ca sigur tu consumi o gama de alimente foarte limitata si atunci cand ti s-a introdus ceva nou, corpul tau a reactionat urat pentru ca organismul tau era obisnuit ca zi de zi sa primeasca acceleasi alimente. Eu ma dau ca exemplu chiar pe mine. Eu mananc extrem de variat. Nu trec 2-3 saptamanani fara ca eu sa nu mananc ceva ce nu am mai incercat niciodata pana atunci. Eu cred ca am incercat aproape toate plantele exotice. Nu cred ca exista planta sau tip de carne care sa nu il fi incercat eu. Mai demult am gustat chiar si carnea de caine la un restaurant, dar nu o sa mai comand din asta niciodata, pentru ca nu ma lasa constiinta sa o mananc. Ideea e ca eu am mancat tot timpul variat si am un sistem imunitar de invidiat. Toata viata nu am fost racit decat de 4 ori (ultima data in urma cu aproape 4 ani). Tot secretul unei vieti sanatoase e sa nu faci excese de nici un fel si sa faci sport cel putin de 2 ori pe saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur nu de la vegetarianism i s-a tras nici persoanei cu osteoporoza si nici tie ca nu te-ai simtit prea confortabil si ti-o spun si eu din experienta de 12 ani de vegetarianism plus sarcina plus alaptat

 

Mai, fiecare cum reuseste sa se adapteze. E drept ca nici speranta de viata a eschimosilor nu e foarte mare (in jur de 43 de ani, daca imi aduc bine aminte, mancand foarte putine plante, dar traind si intr-un climat extrem- ceea ce demonstreaza ca orice exces e daunator). Da, in principiu, omul supravietuieste cum poate si cum ii permite mediul, nefiind neaparat moral sau imoral prin anumite alegeri.

 

Si iarasi ajung sa pun, pentru a treia oara aceeasi intrebare, la care nu a rapsuns nici unul din sustinatorii "vegetarianismului" (daca asta e intr-adevar un cuvant) - de ce oare numai societatea vestica isi pune problema alergiilor, pe cand altii, traind in continente precum Africa, ar fi bucurosi, in anumite tari, sa puna ceva in gura odata pe saptamana...? De ce numai vesticii isi permit sa fie mofturosi, pe cand altii ar supravietui si cu o frimitura din ce au ei...? Si totusi vorbim de ce e "sanatos: si ce e "nesanatos".

 

Am sa trag eu concluziile, daca mi se permite :

 

1. Sanatos - ceea ce poate sprijini organismul uman in activitatile sale zilnice, constituind un "combustibil" adecvat, atat fizic cat si pshihic...

 

2. Nesanatos - SA NU AI CE MANCA !!!

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot secretul unei vieti sanatoase e sa nu faci excese de nici un fel si sa faci sport cel putin de 2 ori pe saptamana.

Foarte corect. Diversitatea in alimentatie, lipsa excesului si miscarea sunt secretele unui organism puternic, capabil sa se apere de boli.

 

Si iarasi ajung sa pun, pentru a treia oara aceeasi intrebare - de ce oare numai societatea vestica isi pune problema alergiilor, pe cand altii, traind in continente precum Africa, ar fi bucurosi, in anumite tari, sa puna ceva in gura odata pe saptamana...? De ce numai vesticii isi permit sa fie mofturosi, pe cand altii ar supravietui si cu o frimitura din ce au ei...? Si totusi vorbim de ce e "sanatos: si ce e "nesanatos".

Mi-am pus si eu problema asta de fiecare data cand faceam mofturi ca am mai pus 1 kg sau 2 pe mine, ca nu mai mananc aia, aia si aia... si apoi am vazut niste fotografii cu niste copiii din Africa... erau atat de slabi si infometati incat mi-a fost rusine de mofturile pe care le faceam.

Acum ii multumesc lui Dumnezeu ca pot sa-mi astampar foamea si ca am de toate pt asta. Infometarea de buna voie e un pacat impotriva recunostintei fata de bunastarea in care ne aflam.

Cumpatarea insa e cea care face diferenta. Sa nu picam in extreme!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Finn a fi vegetarian nu inseamna a fi mofturos. Cat despre cei care nu au ce manca eu chiar nu vad legatura cu vegetarianismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ferice de aia care detin adevarul absolut. Omul fara dileme.

 

Ma bucur pentru tine.

 

Finn a fi vegetarian nu inseamna a fi mofturos. Cat despre cei care nu au ce manca eu chiar nu vad legatura cu vegetarianismul.

 

Evident, e o chestiune de principiu; ma refer la isteria unora care sustin ca alimentele de origine animala nu numai ca nu sunt indispensabile ci sunt chiar daunatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×