Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Israel, tara si a evreilor-romani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Restituirea evreilor furate de comunistii romani a fost obiectul a doua legi. Aceea din 1995 si cea din 2001. Prima conditiona despagubirile de apartenta la cetatenie, insa nu asa si a II-a. Personal nu am cerut cetatenia. Casa lasata acolo a fost recunoscuta ca motiv de despagubire, insa parale oi capata dupa paste.

Al cailor. Fondul de Restituire contine mai putin de 5% din valoarea averilor furate.

Domnule nu esti roman,ca atare nu ai dreptul la absolut nimic de pe teritoriul acelei tari exact cum dupa imputitele voastre legi din Israel,palestinienilor li se confisca pamanturile si li se darama casele ca sa se faca loc pentru settlement-uri evreiesti.Aveti pretentia ca alea sunt pamanturile voastre si ca arabii trebuie sa plece de pe ele cu mana in cur ?...ei asa si cu voi...ce despagubiri,ce averi,ce pamanturi si case...ia mai F off.Aveti averi in tara promisa,ce va mai trebuie de la Romania ?Ce are Romania este a romanilor.Absolut tot. Da voi vreti totul mai frate...si ce ati lasat in urma prin Europa si ce ati gasit in Palestina cand va facut Anglia stat. Nu bine zice omul despre voi ca sunteti de o lacomie feroce.Avarilor.Suferinzii p**ii.De cateva mii de ani incoace tot va jeliti,nu ati obosit?

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In concluzie daca vrei un premiul Nobel ceva...tsk :rot:

 

In concluzie daca vrei un premiul Nobel ceva, cearca sa alegi cui sa te nasti..tsk :haha:

 

 

 

Domnule nu esti roman,ca atare nu ai dreptul la absolut nimic de pe teritoriul acelei tari

Hai sa spunem ca hotul iese cu lucrurile furate si fuge in alta tara. Poate ca extradarea nu-si are rostul, insa voi cere ce este al meu.

 

palestinienilor li se confisca pamanturile si li se darama casele ca sa se faca loc pentru settlement-uri evreiesti.Aveti pretentia ca alea sunt pamanturile voastre si ca arabii trebuie sa plece de pe ele cu mana in cur ?...ei asa si cu voi...ce despagubiri,ce averi,ce pamanturi si case...ia mai F off.

Chestia nu este simpla. Acum citeva sute de ani au venit in tara mea arabi din Saudia. S-au asezat pe pasunile mele si tzapii lor au pascut iarba. Mai apoi s-au dus la otoman, musulman si el si ala i-a dat pe gratis pamintul evreiesc. Mai apoi au venit si evreii. A fost asta prin 1700. Arabii erau acolo de mai putin de 200 de ani si numarul lor nu era mare [otomanii nu au facut recensamint]. Evreii au cumparat pamint de la arabi. De papt au cumparat pamintul lor.

Cu Romania vs. evrei chestia difera. Si acolo evreii au cumparat de la romani, insa comunistii i-au furat. Intelegi deosebirea?, bre!

Acum povestea e ca pe arabi nimeni nu-i alunga. Vor ei sa plece "cu mana in cur ?". Treaba lor. Eu nu le spun ce sa faca.

 

 

Aveti averi in tara promisa,ce va mai trebuie de la Romania ?Ce are Romania este a romanilor.Absolut tot. Da voi vreti totul mai frate...si ce ati lasat in urma prin Europa si ce ati gasit in Palestina cand va facut Anglia stat. Nu bine zice omul despre voi ca sunteti de o lacomie feroce.Avarilor.Suferinzii p**ii.De cateva mii de ani incoace tot va jeliti,nu ati obosit?

Daca avem sau nu avem, e treaba noastra. Nu cerem ca hotul sa fie pedepsit, dar furtul trebuie inapoiat si este lege - in speta 10/2001. Si nu de "jeleala" este vorba, ci de dreptate. CLAR?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate originea evreiasca este un avantaj in acordarea premiului Nobel, mai ales in anumite domenii, ceea ce e jenant.

 

 

Zice una, Intifada pre numele ei:

De cateva mii de ani incoace tot va jeliti,nu ati obosit?

Adevarul e ca am obosit si am facut tara. Chestia e ca jelesc altii, romanii [unii] inclusi si nu stiu ce-i doare.

Editat de Burel001
Editat "greseala" de scriere a nick-ului userului citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Weekend va rog !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Weekend va rog !

 

Ne inviti la Weekend? O sa fiu mititei? Sa stii ca in Israel avem multe restorante cu mancaruri romanesti si numai romanesti care in general au un bun nume. Fara sa jignesc,restaurantele astea pot sa se intreca cu cele din Romania si inca ceva,sa mori de ras ca majoritatea lor, cele din Israel sunt si "cusher". Fara carne de porc ,fara slanina si fara mancare grasa in special ca clima la noi este mult mai calda decat cea din Romania si oamenii nu au nevoie de surplus de calorii. In supe si ciorbe se adauga leustean si coriander.

Asta numai ca sa se inteleaga ca totus sunt in Israel cetateni care se simt romani si au gustul romanilor.

Bucataria romana tine un inalt loc la israelieni,de origina romana si nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×