Sari la conținut
Forum Roportal
SkaterGirl

Imi pierd increderea in oameni.

Postări Recomandate

Am citit mesajul tau si am ramas masca. Se vede clar ca tu habar nu ai pe ce lume traiesti. In lumea asta toata lumea inseala pe toata lumea. Incepand de la presedintele tarii si terminand cu femeia de servici care spala pe jos in scoli. Si daca pui totul la inima atunci esti o persoana moarta. Dar nu trebuie sa ajungi nici in cealalta extrema in care sa te izolezi intre 4 pereti si sa nu mai vorbesti cu nimeni. Trebuie mereu sa te adaptezi. Sa iti faci prieteni, dar niciodata sa nu le spui mai mult decat trebuie ei sa stie. Cat despre asa zisele tale "rani" din trecut, alea sunt doar un mare bullcrap. Celui mai bun prieten al meu i-au murit ambii parinti la 4 ani din cauza unui accident de masina si a fost crescut de bunici. Si a trecut peste si acum cativa ani si-a deschis propria firma si o duce destul de bine. Ideea e ca trecutul nu trebuie uitat si nici nu trebuie sa te bantuie. Din greselile trecutului trebuie doar sa inveti si sa incerci sa nu le mai repeti. Atat si nimic mai mult. Si tu ai doar 19 ani. Daca crezi ca acum ai probleme, stai sa vezi cum o sa fie peste cativa ani. :fingers:

 

 

Stiu ca am gresit avand incredere in ea, stiu ca ar fi trebuit sa fiu un pic mai retinuta.. Dar cum am mai zis, nu ma gandeam ca o sa se ajunga aici. Si oricum regretele nu ma ajuta cu nimic. :spiteful: Acum ea insista cu chestia ca ce mi-a facut atat de rau, iar daca incerc sa-i explic cat ma afecteaza imi spune ca prea "victimizez", desi in momentul asta numai Dumnezeu mai stie ce e in sufletul meu. Imi pare sincer rau pentru prietenul tau, dar eu sunt obligata sa duc cu mine "blestemul" trecutului cat oi trai. Deci nu se pune problema de uitat, pentru ca o mare parte din ceea ce mi-a provocat ranile din trecut ma insoteste in fiecare zi. Si chiar si involuntar, imi influenteaza viata. Cat despre o sa vad cum o sa fie peste cativa ani.. am trecut in 19 ani prin cate nu trec altii intr-o viata. :tease:

 

 

E doar o zicala, daca nu te feresti tu, nu te va feri nimeni. Trebuie sa treci prin diverse chestii in viata ca sa te alegi cu ceva, si fiecare sut in fund e un pas inainte. Si eu pe la varsta ta am invatat cum sta treaba cu prietenele cand cea mai buna prietena a mea (eram prietene de la 4 ani) a incercat sa se culce cu iubitul meu...desi era prietena mea cea mai buna si stia ce e intre noi si ce simt pt el...dar timpul vindeca ranile, ideea e sa inveti ceva din toate experientele prin care trebuie sa treci si sa-ti fie invatare de minte sa nu mai repeti aceleasi greseli. In ceea ce ma priveste, eu nu cred ca exista prietenie intre femei, mai am o prietena, dar e in strainatate...si tot nu ii incredintez secretele mele...nu se stie niciodata cand le-ar putea folosi...

 

Eu am incercat pe cat posibil sa ma feresc, dar ea si-a jucat cartile perfect. A fost langa mine cand am avut nevoie, m-a ajutat, iar eu am crezut in "sincera" ei prietenie. Mi-a luat ceva vreme pana sa o prind mintind. Cred ca asa sunt unele femei, mai ales intre ele.. rele, invidioase. Sper sa invat din greseli, la fel cum din toata inima imi doresc sa imi pastrez increderea in oameni, doar ca acum cu masura. Stiu ca nu toti sunt asa..

 

 

Mie mi se pare foarte sănătos să nu ai
Editat de SkaterGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-aia e preferabila dusmania de tip masculin,pe fata, cu injuraturi, pumni, etc.

 

Dusmania de tip feminin, cu zimbete si pupaturi in fata dar cu lucrat pe la spate, e o mizerie.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca am gresit avand incredere in ea, stiu ca ar fi trebuit sa fiu un pic mai retinuta.. Dar cum am mai zis, nu ma gandeam ca o sa se ajunga aici. Si oricum regretele nu ma ajuta cu nimic. :spiteful: Acum ea insista cu chestia ca ce mi-a facut atat de rau, iar daca incerc sa-i explic cat ma afecteaza imi spune ca prea "victimizez", desi in momentul asta numai Dumnezeu mai stie ce e in sufletul meu. Imi pare sincer rau pentru prietenul tau, dar eu sunt obligata sa duc cu mine "blestemul" trecutului cat oi trai. Deci nu se pune problema de uitat, pentru ca o mare parte din ceea ce mi-a provocat ranile din trecut ma insoteste in fiecare zi. Si chiar si involuntar, imi influenteaza viata. Cat despre o sa vad cum o sa fie peste cativa ani.. am trecut in 19 ani prin cate nu trec altii intr-o viata. :tease:

 

Eu nu inteleg la ce te referi cand zici "blestemul trecutului". Toata lumea face greseli. Si eu am facut multe greseli in trecut care m-au calit si acum stiu cum sa procedez ca sa nu le mai repet. Si tu e bine ca ai facut greselile respective acum cand esti tanara, pentru ca mai incolo daca o sa te mai intalnesti cu situatia respectiva o sa sti cum sa procedezi ca sa nu mai repeti greselile. Oricum, eu sunt de acord cu prietena ta care zice te victimizezi aiurea, pentru ca chiar asta faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-aia e preferabila dusmania de tip masculin,pe fata, cu injuraturi, pumni, etc.

 

Dusmania de tip feminin, cu zimbete si pupaturi in fata dar cu lucrat pe la spate, e o mizerie.

 

 

Cred ca si eu as fi preferat-o p-aia de tip masculin. :tease:

 

Eu nu inteleg la ce te referi cand zici "blestemul trecutului". Toata lumea face greseli. Si eu am facut multe greseli in trecut care m-au calit si acum stiu cum sa procedez ca sa nu le mai repet. Si tu e bine ca ai facut greselile respective acum cand esti tanara, pentru ca mai incolo daca o sa te mai intalnesti cu situatia respectiva o sa sti cum sa procedezi ca sa nu mai repeti greselile. Oricum, eu sunt de acord cu prietena ta care zice te victimizezi aiurea, pentru ca chiar asta faci.

 

Nu e vorba de greseli. N-am facut greseli, tocmai d-aia mi se pare aiurea ca mi se aminteste de felul cum mi-au facut rau altii. Sa vorbesc despre "blestemul" trecutului e o poveste destul de lunga :spiteful: Poate victimizez, in momentul de fata sunt zapacita total si habar n-am ce pot sa fac.. Stiu ca ma doare.

Editat de SkaterGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii luam decizii si facem fapte care la moment ni se par bune, dar apoi le regretam. Sau alteori ni se intampla cate ceva fara vina noastra. Insa ce-i facut e bun facut. E si maine o zi.

Ar trebui sa astepti sa-ti treaca "zapaceala" si sa gandesti apoi la rece. N-o fi dracu chiar asa de negru.

 

Fii increzatoare in fortele proprii. Daca zici ca in 19 ani ai trecut prin cate altii nu trec intr-o viata, inseamna ca esti tare.

Editat de whosyourdady

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-aia e preferabila dusmania de tip masculin,pe fata

 

Dusmania de tip feminin, cu zimbete si pupaturi in fata dar cu lucrat pe la spate, e o mizerie.

Words to live by.Adevarat grait'ai. :spiteful:

Editat de Nahreen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-aia e preferabila dusmania de tip masculin,pe fata, cu injuraturi, pumni, etc.

Dusmania de tip feminin, cu zimbete si pupaturi in fata dar cu lucrat pe la spate, e o mizerie.

 

Subscriu.

 

Cat despre increderea acordata altora si despre felul in care respingi pe cineva, bazeaza-te in primul rand pe instinct. Am patit-o si eu cu cineva, care neintentionat m-a facut sa par o "satana" in ochii familiei, desi eu avusesem cele mai bune intentii. Cel mai bine e sa iti asculti constiinta si sa nu ii negi prietenia ta cuiva care pare sa aiba nevoie de sprijin, chiar daca exista posibilitatea sa regreti asta pe viitor. Mai bine sa ai pe suflet faptul ca te-a tradat sau te-a pacalit cineva decat sa te mustre constiinta ca nu ai sprijinit pe cineva cand a fost nevoie sau i-ai ranit sentimentele din neincredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba de greseli. N-am facut greseli, tocmai d-aia mi se pare aiurea ca mi se aminteste de felul cum mi-au facut rau altii. Sa vorbesc despre "blestemul" trecutului e o poveste destul de lunga :spiteful: Poate victimizez, in momentul de fata sunt zapacita total si habar n-am ce pot sa fac.. Stiu ca ma doare.

 

Nu stiu de ce, dar am impresia ca "blestemul" tau e bazat pe un motiv pueril. Daca cumva motivul problemelor tale e bazat cumva pe faptul ca un fost prieten(a) te-a inselat, atunci chiar ca esti zapacita rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu totii luam decizii si facem fapte care la moment ni se par bune, dar apoi le regretam. Sau alteori ni se intampla cate ceva fara vina noastra. Insa ce-i facut e bun facut. E si maine o zi.

Ar trebui sa astepti sa-ti treaca "zapaceala" si sa gandesti apoi la rece. N-o fi dracu chiar asa de negru.

 

Fii increzatoare in fortele proprii. Daca zici ca in 19 ani ai trecut prin cate altii nu trec intr-o viata, inseamna ca esti tare.

 

Multumesc pentru incurajari. O sa incerc sa caut si de asta data puterea de a trece peste. Probabil undeva in adancul sufletului zace si asteapta sa fie trezita.

 

Subscriu.

 

Cat despre increderea acordata altora si despre felul in care respingi pe cineva, bazeaza-te in primul rand pe instinct. Am patit-o si eu cu cineva, care neintentionat m-a facut sa par o "satana" in ochii familiei, desi eu avusesem cele mai bune intentii. Cel mai bine e sa iti asculti constiinta si sa nu ii negi prietenia ta cuiva care pare sa aiba nevoie de sprijin, chiar daca exista posibilitatea sa regreti asta pe viitor. Mai bine sa ai pe suflet faptul ca te-a tradat sau te-a pacalit cineva decat sa te mustre constiinta ca nu ai sprijinit pe cineva cand a fost nevoie sau i-ai ranit sentimentele din neincredere.

 

Ai mare dreptate in tot ce zici. :tease: Desi o sa fie greu, o sa ma straduiesc sa intind in continuare "o mana de ajutor" celor care au nevoie de ea si despre care cred ca merita. Dar totodata stau si ma gandesc ca mereu o sa am in cap ideea: daca in schimb, ca rasplata, or sa'mi "dea o palma"? Ma indoiesc ca in felul asta o sa pot ajuta pe cineva cu inima deschisa, dar o sa incerc.

 

Nu stiu de ce, dar am impresia ca "blestemul" tau e bazat pe un motiv pueril. Daca cumva motivul problemelor tale e bazat cumva pe faptul ca un fost prieten(a) te-a inselat, atunci chiar ca esti zapacita rau...

 

Sa fiu inselata de vreun fost prieten.. asta ar fi fost nimic. :spiteful: Si da, poate e pueril in ochii altora, desi ma indoiesc. Daca ar fi fost pueril nu m-as mai afla in situatia asta. Imi cer scuze, dar nu prea te pot lamuri in legatura cu "blestemul" din diferite motive.

Editat de SkaterGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fiu inselata de vreun fost prieten.. asta ar fi fost nimic. :spiteful: Si da, poate e pueril in ochii altora. De fapt nu prea e nici asa ca altfel ar fi fost totul ok. Nu prea pot da explicatii pentru ca subiectul asta ma face sa ma simt destul de aiurea si imi vine destul de greu sa vorbesc despre. :tease: E vorba de o problema de sanatate pentru care am fost judecata de catre multi mai rau decat un criminal.

 

Lumea vorbeste multe. Nu cred ca exista cineva pe acest forum de care sa nu se vorbeasca urat pe la spate. Important e ca tu sa nu pui totul la suflet. Sti zicala aia. Cainii latra, ursul trece. Tu trebuie sa iti vezi de treaba ta si sa nu ii bagi in seama pe toti prostii. Cat despre problemele tale de sanatate, imi pare rau sa aud ca ai asa ceva. Totusi, atata timp cat nu esti paralizata de la gat in jos sau nu esti in faza terminala a unei boli, eu zic ca ar trebui sa ti barbia sus si sa mergi inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×