Sari la conținut
Forum Roportal
MaDu_XoXo

Nu iesi daca te striga

Postări Recomandate

Romania = tara superstitiilor,care mai de care mai haioase si idioate :paladin:

N-as exclude totusi partea cu "samburele de adevar".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-as exclude totusi partea cu "samburele de adevar".

Tare as dori a aflu samburele de adevar al superstitiei "te striga moartea pe la usa/geam/gard/etc literalmente si daca raspunzi dai coltul" :paladin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tare as dori a aflu samburele de adevar al superstitiei "te striga moartea pe la usa/geam/gard/etc literalmente si daca raspunzi dai coltul" :paladin:

Sa incercam sa il aflam atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tare as dori a aflu samburele de adevar al superstitiei "te striga moartea pe la usa/geam/gard/etc literalmente si daca raspunzi dai coltul" :paladin:

 

Ipoteza: subconstientul stie ca persoana respectiva va muri si pune in scena o astfel de manifestare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi bine sa incepem prin citirea unei carti serioase de analiza a superstitiilor.

 

Stie cineva de existenta unei asemenea carti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ipoteza: subconstientul stie ca persoana respectiva va muri si pune in scena o astfel de manifestare.

Mai degraba cred chestia asta cu subconstientul si presimtirile pe care le avem cateodata.

 

N-as exclude totusi partea cu "samburele de adevar".

Superstitie prin definitie inseamna credinta sau notiune care nu este bazata pe logica,cunoastinte si/sau experienta personala si se rezuma la povestiri folklorice sau mai bine zis babesti irationale.

Religia ar fi si ea o superstitie pentru ateisti.Intra cu brio la categoria asta.

Editat de Nahreen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca sunt cea mai ne superstitioasa persoana din lume.

am descris ce am trait io faptic si ce am visat.

si explicatia stiintifica, psihologica, pe care am primit-o si pe care am gasit-o si la Freud

 

aseara cand am citit prima postare, combinata cu avataru ala de doi lei, m-am gandit sa povestim si sa explicamlogic, concret si matur experiente de genul asta, dintr-un singur motiv: aici intra multi tineri si copii si daca citeste careva asemenea bazaconii, fara explicatii sau suport cat de cat logic, s-ar putea ca psihicu lor, si asa foarte "solid" sa primeasca bobarnace.

 

asa gandesc io.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aseara cand am citit prima postare, combinata cu avataru ala de doi lei, m-am gandit sa povestim si sa explicamlogic, concret si matur experiente de genul asta, dintr-un singur motiv: aici intra multi tineri si copii si daca citeste careva asemenea bazaconii, fara explicatii sau suport cat de cat logic, s-ar putea ca psihicu lor, si asa foarte "solid" sa primeasca bobarnace.

 

asa gandesc io.

 

Este corect ceea ce spui tu, dar explicam si noi atat cat ne pricepem s-o facem. Ne mai dam cu presupusu', mai emitem si ipoteze, ce altceva am putea face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Superstitie prin definitie inseamna credinta sau notiune care nu este bazata pe logica,cunoastinte si/sau experienta personala si se rezuma la povestiri folklorice sau mai bine zis babesti irationale.

Religia ar fi si ea o superstitie pentru ateisti.Intra cu brio la categoria asta.

Conform definitiei inseamna prejudecata, care inseamna apreciere fara cunoasterea directa a faptelor. Dar nu exclude samburele de adevar.

 

Dar mai bine sa lasam disctionarul care nu este destul de exact pentru discutia noastra si sa incercam sa patrundem sensul adevarat al ideilor, renuntand la limita impusa de folosirea unui limbaj universal perfect, utopic dealfel cel putin in momentul de fata.

 

Incearca sa intelegi ideea "fara foc nu iese fum". Ideea este sa gasim focul. Daca focul este pura fantezie, asa cum sugerezi, cum se explica atunci supravietuirea superstitiilor in lipsa evenimentelor care sa le alimenteze?

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred deloc in superstitii, cred in Dumnezeu, in viata si in legea compensatiei

 

dar cei care cred in superstitii si se tem de ele, ajung sa interpreteze totul prin prisma fricii lor (aici nu ma refer la Dida)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×