Sari la conținut
Forum Roportal
Revolutie2122

Revolutie 21 dec. 2009 ora 11 - aveti curaj sa iesiti ?

Postări Recomandate

PRESUPUN ca exista in randul partidelor neparlamentare... :doh:

 

PNG lui Becali :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PNG lui Becali :o:

Tu iti bati joc de mine? :doh:

Eu ma gandeam, ca sa dau un exemplu, la partidul pe care l-a reprezentat Cernea...nu am mai auzit de el, sau cel putin nimic rau pana acum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu iti bati joc de mine? :doh:

 

nu, doar daca ma rogi :o:

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat ,imi trecea prin minte ca acest topic ar trebui inchis ,macar pana trec alegerile sau pana dupa 21Decembrie 2009 ziua anuntatei noi revolutii.

Acum ,dupa ce a postat nick57 nu mai cred asta.

Au dreptate cei frustrati dintre noi si asa suntem aproape toti de fapt, sa ne dorim un val mare,un tsunami politic si social, sa spele si sa mature tot gunoiul care s-a motatit in fruntea tarii.

Din pacate nu se mai poate atat de usor,printr-o revolutie.

Calea democratica este mult mai grea .Necesita mai mult decat eroism si spirit de scrificiu ,mai mult decat un imbold de moment nascut din disperare.Este nevoie de multa rabdare si tenacitate,de simt civic si altruism ,de educatie si cultura ,de hotarare si compasiune, este nevoie de tot ce este bun in oameni.

Haideti sa lasam un pic lucrurile sa se aseze.Vom avea din nou presedinte si guvern dupa acest tur de scrutin ,oricare ar fi rezultatul.In final se vor intelege politicienii nostri,chiar si din ratiunea corupta a propriului interes.Porcoiul de bani pentru care se balacaresc acuma, trebuie administrat pana la urma nu?

Dupa care insa ,sa ne gandim bine cum si ce le cerem guvernantilor nostri.Si sa incepem sa nu mai acceptam.Asa cum ne invata nick57 dar si asa cum ne cheama revolutie2122.Exista mijloace democratice pentru un protest viguros, daca este nevoie.De exemplu greva fiscala. Sau nesupunerea civica .Sau boicotul .Ori greva generala.Nu trebuie sa mergem in Piata Univeritatii sa ne batem cu mascatii sau intre noi.Foarte interesanta este ideea protestului pasnic prin nonactiune.Ganditi-va ca un procent semnificativ din populatie ,la un moment dat ,in loc sa plece la serviciu, iese la o plimbare pe jos prin parcurile oraselor,refuza sa mai plateasca si sa mai folosesca serviciile publice,refuza sa mai participe la mascarada,boicoteaza mas-media corupta ,refuza sa mai plateasca preturi nerusinate pentru produse inacceptabile ,oricare ar fi acele produse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o asemenea mobilizare intradevar le-ar arata politicienilor ca nu putem fi luati de prosti si ca ei sunt alesi ca sa ne serveasca (pe noi, poporul, si interesele noastre), dar pt asta trebuie multa indarjire si unitate si curaj - care sunt pe alocuri, dar lipsesc cu desavarsire

daca s-ar organiza asa ceva, as trage de toti cunoscutii mei sa protesteze, dar cred ca mentalitatea de "merge si asa" si comoditatea ne-au prins prea mult si pe prea multi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ce spui, Diela, comoditatea si lipsa de interes a multora ar fi o piedica, dar nu insurmontabila zic eu. Dar frustrati suntem cu totii, si ideea lui Burel, de nesupunere civica, este de departe cea mai buna. Exista cai pentru a face asa ceva in mod perfect legal si organizat ? Luminati-ma !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu respect,al vostru,indraznesc sa spun,prieten,Nick57.

 

 

As fi onorat sa am un prieten ca dumneavoastra

 

:doh:

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O actiune de nesupunere civica trebuie foarte bine gandita din punct de vedere legal.Trebuie o structura a societatii civile care sa o pregateasca ,sa informeze si sa militeze pentru ea.Trebuie coordonare intre ONG-uri ,sindicate ,formatori de opinie incoruptibili si chiar politicieni in nume propriu sau forte politice interesate.

Este nevoie de un grup de coordonare ,format din cetateni care sa fie deasupra intereselor politice sau de grup,trebuie evitata manipularea si deturnarea protestului.Nu este usor. Acesta este finalitatea protestului dar pana acolo sunt multe lucruri de facut.

Este foarte riscant sa demarezi o actiune de acest gen ,fara o pregatire corespunzatoare si fara oamenii care sa gestioneze competent miscarea.Riscant nu atat pentru organizatori cat pentru ideea protestului.O nereusita duce totul in derizoriu si compromite protestul.

Uite insa ceva ce se poate un pic mai usor:

Toti suntem impotriva inculturii,agresivitatii,vulgarului,coruptiei care s-a instalat in mas-media televizata.Poate unii nu sunt de acord, dar eu sunt oripilat de felul in care a fost tratat presedintele Basescu.Lasand la o parte acest ultim aspect subiectiv,in rest nu cred ca sunt multi oameni care apreciaza televiziunile dominante la ora actuala pentru prestatia lor.Daca s-ar gasi o parte a socitatii civile care sa sprijine demersul si sa-l gestioneze, ar fi posibil ca timp de 24 de ore de exemplu, o parte insemnata a populatiei, sa fie convinsa sa isi ceara respectul din partea mas-media, prin boicotarea principalelor posturi TV romanesti.Nu murim daca pentru 24 ore ne uitam la Animal Planet,Discovery, Eurosport,BBC, HBO, MTV, stam pe youtube sau vedem un film pe DVD ori mergem in parc.Asta ar fi un test.Dar daca l-am lungi apoi la 3 zile? Va dati seama ce pierderi ar avea aceste televiziuni care zic eu, au inceput sa se manifeste fara sa mai respecte publicul,ca factori de manipulare,interesate politic si corupte?Unde mai pui ca din aceasta lectie ar trage niste invataminte si politicienii nostri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nick57, " manifestul " tau a fost ca o gura proaspata de oxigen in zoaiele in care ne scaldam. La mai multe posturi.

 

Multumesc mult "GAROAFA"! Tot respectul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu respect,al vostru,indraznesc sa spun,prieten,Nick57.

Mult respect si din partea mea, foarte bine spus, ar fi nevoie si de ziare care sa abordeze problemele in felul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×