Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Ce votam? Oameni sau programe?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de undi stii? :friends: exact asa s-a intamplat.

 

5 kile, de fapt. zaharul urmeaza. dezinformatorule. :hi:

 

am si eu neamuri, prieteni si cunostinte care traiesc la tara. le putem numi antene! :P

 

:P asa e, ca urmeaza si turul doi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu sunt incantat de inteligenta lui Geoana.

 

Dar inteleg ca unui presedinte NU i se cere sa conduca tara, ci sa o reprezinte, si prin urmare nu avem de ales intre doi conducatori ci intre doua maimute expuse in vitrina care au datoria sa ne reprezinte.

 

Problema este ca un maimutoi obisnuit cu furtul si japca de pe vremea cand era pirat, prea si-a luat in serios rolul de maimuta si jinduind la lada cu banane vrea neaparat sa puna mana pe putere si sa isi atribuie titlul de King of the jungle, interpretand constitutia dupa chipul si asemanarea sa !

 

Singurele chestii pozitivae in favoarea lui Geoana este ca nui este inca murdarit, ca e bun pentru roluri de reprezentare fiind diplomat de cariera, faptul ca accepta Constitutia asa cum este ea in cuvant si spirit, ca nu incerca sa o violeze ca piratul Basescu, si ca accepta jocul lui Crin Antonescu care aduce un prim ministru neimplicat in mafie si care in mod sigur ca va potolii dorintele de jaf si de piraterie a celorlalti briganzi ai vietii politice

 

Care din maimultele astea sunt raul cel mai mic? :friends: Sika, o fi Base pirat dar nici Geaona....asta are Psd in spate

Si daca ne amintim ce au facut.... :hi:

Ia zi ,cu cine crezi ca va vota Iohannis? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care din maimultele astea sunt raul cel mai mic? :friends: Sika, o fi Base pirat dar nici Geaona....asta are Psd in spate

Si daca ne amintim ce au facut.... :hi:

Eu zic ca raul cel mai mare este acela care incalca cele mai elementare reguli ale democratiei, si incearca sa interpreteze Constitutia conform intereselor sale, si ale mogulilor sai.

 

Evident sa si Geoana e si el presedinte de partid, dar Geoana personal ca presedinte nu incearca sa eludeze constitutia, deci isi accepta rolul de presedinte fara putere rol in care nu va avea spusa !

Cuvantul greu il vor spune parlamentarii majoritari, iar daca in Parlament au fost trimisi hotii, atunci sa ii acceptam ptr ca noi i-am trimis prin alegeri directe si uninominale.

 

Problema este sa intelegem sa incetam odata de a vota hotii, si peste 10 zile vom avea iarasi sansa sa votam intre o persoana cinstita si intre un dalmatian patat !

 

Ia zi ,cu cine crezi ca va vota Iohannis? :P

 

Evident cu o coalitie pe care noi am trimis-o in Parlament.

Daca aceasta coalitie e compusa numai din hoti, nu e vina lui Johannis ci a celor care nu inteleg ca un hotz nu trebuie votat nici cu pistolul la tampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si aceasta reforma este necesara ...dar adevarata revolutie trebuie inceputa privindu-te in oglinda si rusinandu-te cand vezi ca ai trimis in Parlament o majoritate de hoti si acum sustii iarasi tot niste hoti. apoi dupa ce ai inceput revolutia din oglinda o continui la cabina de vot ...unde REFUZI TOTAL sa alegi niste persoane care au in carca murdarii, sau care aflandu-se la putere au cocolisit si aprobat tacit furturile facute in preajma lui.

 

De aici incepe adevarata Revolutie!

 

Inseamna ca pot sa ma uit linistit in oglinda avand in vedere ca nu am mai fost la vot din 1996, atunci cand am incercat sa schimb ceva. Aaaa, am mai fost in 2007, la referendum, ca sa-l dam jos pe Base, dar degeaba.

Acum am incercat din nou sa schimb, dar dobitoci care l-au adus pe Base la putere si care ar trebui sa se uite ei in oglinda si sa le fie rusine, au votat din nou fosti comunisti, in situatia incare exista varianta Antonescu - cea mai buna alegere. Intr-adevar, la orase unde oamenii sunt mai scuturati a castigat Antonescu, in schimb proastele (de ambele sexe) de la coada vacii ne-au pus sa alegem din nou intre doi comunisti, unul destept, dar jigodie, iar celalalt prost de pute pamantul sub el. Cel mai bun exemplu de cretinoid dezaxat este Mircea Badea. A recunoscut ca in 2004 a votat cu Base si este unul dintre cei care l-au adus la putere, iar acum, cu o zi inainte de primul tur a lansat in emisiunea lui o campanie furibunda impotriva lui Crin Antonescu inlegatura cu referirea facuta la Tudor Chirila. L-am vazut pe Badea spumegand, facand ca un caine turbat, gesticuland ca un nebun si atunci mi-am dat seama cat de multa dreptate are Base cand afirma ca nu sunt decat niste tonomate ordinare. Dintr-o chestiune absolut minora si irelevanta, Badea a facut sfarsitul lumii, am crezut ca vine apocalipsa, ca o sa se rupa pamantul in doua. A fost exact stilul lui CVT, practic l-a facut pe Antonescu nebun - a spus ceva de genul ca vorbeste bine o perioada si dintr-o data o ia pe miriste. Si asta pentru ca i-a dat Felix ordin sa speculeze orice greseala a lui Antonescu si sa-l desfiinteze la o ora de maxima audienta, asta pentru a-l favoriza pe prostanac.

Stau uneori si ma gandesc la femeia insipida, inodora si incolora care este Daniela Popa presedinta PC si la circoteca de congres prin care a ajuns presedinte de partid dupa ce s-a retras Felix. Va dati seama ce misto ar fi facut Badea, Ciutacu si Gadea de ea daca nu ar fi fost angajatii lui Felix? Cat ar mai fi umulit-o (pentru ca e de decor) si si-ar mai fi batut joc de ea ? Pentru ca pozitia ei este jenanta.

 

 

De aceea oricare dintre cele doua variante - Geoana sau Base - este nociva.

La Base stii macar ca el conduce, pe cand la prostanac conduc ceilalti (Hrebe, Vanghelie, Oprisan ...).

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aceea oricare dintre cele doua variante - Geoana sau Base - este nociva.

La Base stii macar ca el conduce, pe cand la prostanac conduc ceilalti (Hrebe, Vanghelie, Oprisan ...).

 

Sa sti ca si eu am impresia ca trusturile de presa ale mogulilor anti Basescu joaca la doua capete, pentru ca nu scape nicio ocazie sa colporteze propaganda toxica si periculoasa a ciracilor noului dictator, si sincer ma mir ce interes au acestia de a face o astfel de propaganda, culmea absurdului, chiar atunci cand trusturile de presa aservite lui Basescu nu se sinchisesc sa prezinte aceste sarje propagandistice.

 

In rest nu te pot aproba, desi iti respect dreptul sa ai opinia ta, pentru simplul motiv ca nu pui in termeni exacti problema, odata ca in exprimarea ta la modul general, acoperi un adevar important si anume ca pui semnul de egalitate intre nocivitatea celor doua personaje trecand cu vederea ca in timp ce Basescu lupta strict pentru partidul sau de multimilionari, Geoana are in spate o coalitie in care puterea ii va reveni unui prim ministru din alt partid decat el, cenzurat fiind de catre PNL care ii impuna regulile jocului fara sa amintim ca reprezinta in momentul de fata o coalitie majoritara care este majoritara chiar si in Parlament, si cred ca accepti ca democratia inseamna puterea majoritatii !

 

...deci maaaare diferenta intre cele 2 personaje!

 

 

In plus de asta tocmai faptul ca Basescu CONDUCE atunci cand el are sarcina doar sa medieze ...este cea mai mare problema cu atat mai mult ca conduce prost, asa cum ne-o arata faptul ca a facut deja datorii de 35 miliarde, si tara e in haos, conduce in interesul lui si a bandei sale si nu in interesul poporului cum ne-o dovedeste propria sa afirmatie:"Nici eu si nici guvenul nu am incercat sa scoatem Romania din criza" facuta in 6 Oct la Medias.

 

Intrebare: Atunci cand in ianuarie PD-L-ul s-a aliat cu PSD-u formand "Guvernul mult visat" nu a existat Hrebenciuci sau Vangheli...si acestia exista doar acum ?

Oare de ce in "guvernarea mult visata" singurii hoti demascati au fost in partea PD-L a guvernarii si tot in aceasta aripa am vazut nesimtiri si risipa dusa la maximum, vezi cazul Udrea si inutilul Minister al Turismului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iti dai seama ca daca nu l-am votat pe Base in 2004, daca m-am dus la referendum ca sa-l dau jos, in niciun caz nu o sal votez acum :hi: .

Stiu ca am fortat putin nota cand am zis ca mi-e egal cine iese presedinte. Logic ca o sa votez cu Geoana, insa nu mi-a trecut inca supararea provocata de infrangerea lui Antonescu. Ma bucur ca ies la iveala toate aceste fapte pentru ca aceia care au votat cu Base sa vada pe cine au trimis in turul doi (desi nu cred sa se mai despepte pentru ca ar fi trebuit sa o faca pana acum).

M-ar bucura sa ai drepate si Geoana sa respecte intelegerea cu PNL, dar sunt interese multe si in PSD. Noi o sa-i creditam din nou si sper sa nu ne insele iar increderea.

 

Eu nu am zis ca nu au existat si atunci baroni PSD, au existat, cum sa nu. Si eu nu am pomenit doar de ei. Pai hai sa vorbim despre Patriciu. Cu cati bani a cumparat rafinaria ? Cu cat a vandut-o ulterior ? Care a fost profitul ? A facut asta doar de capul lui ? Sau au mai luat si altii cate o felie de tort ? Au fost legale aceste tranzactii, in special pretul la care a cumparat-o ? Daca s-a savarsit o ilegalitate este normal ca profitul sa se reantoarca in visteria statului ?

Si aceleasi intrebari pentru toate cazurile similare de averi obtinute prin frauda. Este vorba de zeci de miliarde de euro. De aceea traim prost.

Se tot spune ca dosarele exista, dar se tin la sertar pentru a se prescrie faptele.

A cui vina e ?

Realitatea banuiesc ca este asta: o buna parte dintre cei vizati in aceste dosare au afaceri si impart cascavalul cu oamenii politici (direct sau prin interpusi). Ori ca aceste dosare sa ajunga in instanta asta ar inseamna distrugerea raiului pe care si l-au creat prin hotie in detrimentul majoritatii populatiei - pentru primii, iar pentru cea de-a doua categorie ar inseamna inclusiv sfarsitul carierei politice. Ori ei nu pot sa opreasca aceste dosare din cursul lor firesc decat prin presiuni politice asupra procurorilor (sau prin atragerea acestora de partea lor in cazul in care reusesc acest lucru).

Problema ca aceste retele depasesc barierele partidelor politice si un procuror sau doi, izolat, nu pot face nimic. Iti dai seama ca acesti oameni pe care ii leaga strans complicitatile afacerilor ilegale sunt capabili de orice impotriva acelora care le-ar aminta huzureala. Probabil ca in cazul in care un procuror ar incerca sa definitiveze si sa trimita in instanta un dosar care ii vizeaza, aceste lepre ar incerca imediat anihilarea acestui procuror.

Aici sunt de vina si procurorii pentru ca se complac in aceasta situatie. Ar trebui sa nu le mai fie frica si sa-i elimine dintre ei pe aceia care actioneaza la comanda politica. Odata si odata trebuie sa faca asta. In faza initiala este riscant pentru cei care dau tonul, dar numai asa se poate face ordine in tara. Eliminand hotii si confiscandu-le averile obtinute prin frauda.

Aici trebuie umblat - trebuie acordata protectie maxima procurorilor si sanctiuni drastice impotriva celor care incearca presiuni sau amenintari la adresa acestora.

Am auzit la tv ca procuroarea care avea in lucru dosarul fraudarii alegerilor din 2004 (fapta sesizata de PD, parca) a fost sanctionata pentru ca a incercat sa instrumenteze acest dosar. Nu stiu exact daca este asa si acesta este doar un singur exemplu, dar daca este adevarat trebuie facuta curatenie si in interior.

Cam asa vad eu problema.

Si mai este o problema la noi, la romani. Ii acuzam pe altii, dar daca maine ocupam o functie prin intermediul careia ne putem crea avantaje, facem exact aceleasi lucruri pe care le acuzam la altii. Gen favorizarea unei firme la care avem un interes, promovarea unei rude intr-o anumita functie in detrimentul unei persoane mai pregatite, etc.

Trebuie sa ne analizam si sa ne corectam pe noi si dupa sa le cerem si altora sa fie corecti, pentru ca de aceea este hotia generalizata, din cauza mentalitatii noastre.

 

 

 

 

 

In legatura cu alegerile ... Geoana .... :friends: .

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eliminand hotii si confiscandu-le averile obtinute prin frauda.

Aici trebuie umblat - trebuie acordata protectie maxima procurorilor si sanctiuni drastice impotriva celor care incearca presiuni sau amenintari la adresa acestora.

 

Cam asa vad eu problema.

:jester:

Si eu tot asa o vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acelora care sustin ca Mircea Geoana este o "noua" alegere, catindatul le declara el insusi :

 

 

Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si Nastase fac parte din partidul meu. Nu ma dezic de ei.

 

o reamintire necesara !

Editat de Burel001
Micsorat fontul.Scos culoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelora care sustin ca Mircea Geoana este o "noua" alegere, catindatul le declara el insusi :

 

 

Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si Nastase fac parte din partidul meu. Nu ma dezic de ei.

 

o reamintire necesara !

 

Te surprinde ?

Sau anul trecut cand Basescu si-a inodat coada cu ei nu erau tot in acelasi partid ?

 

Asa ca hai sa facem un apel la logica:

 

Orice caine, poate musca un om pe strada ... important este sa fie cineva care sa ii puna botnita si sa stie sa il tina bine in lesa!

 

Si Johannis o va face ...si e cel mai indicat sa o faca!

Editat de Burel001
Micsorat fontul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Liberalii par sa se afle pe un val euforic in acest moment. Gaselnita Klaus Johannis, o miscare inteligenta din punct de vedere politic, le ofera initiativa si obliga PSD ca de voie de nevoie sa accepte pe moment citeva mutari fortate. Dar e vorba doar de o victorie de moment.

In ipoteza in care Traian Basescu pleaca de la Cotroceni tot jocul se reseteaza.

Atunci se va vedea ca la incasatul dividendelor mai toate locurilor din primul rind vor fi ocupate de Vanghele, Mazare, Dragnea, Hrebenciuc, Adrian Nastase & co sub privirea paternala a lui Ion Iliescu. "

 

fragment din "Pionul Johhanis in varianta liderilor PNL" de Alexandru Lazescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×