Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

De unde venim ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu a presupus ca este Dumnezeu, ci spune ca Dumnezeu nu este batranelul slavit de cei cu mintea zidita in dogme, ci chiar manifestarea fortei-spirit rationale dupa chipul si asemanarea caruia se afla construit intreg Universul.

Sper sa intelegi diferenta.

 

Parerea mea este ca punandu-ne intrebari despre INFINIT ca totalitatea existentelor de orice forma, ori SUMA TUTUROR POSIBILITATILOR, cum il numea I. Kant pe D-zeu, am putea sa gasim raspunsurile care ne framanta existenta.

 

INFINITUL=D-zeu=TOTUL ------------> infinitul nu are inceput si sfarsit, le cuprinde pe toate si nu are exterioritate, deci isi conserva totul in mod perfect desi pare in devenire continua. (v. MAYA si BRAHMAN).

 

Practic infinitul este inteligent ca totalitate, isi gaseste placerea in devenire interioara, caci altfel nu s-ar putea percepe.

 

Am putea face comparatia: Creier-neuron vs D-zeu-parte(ex.Omul). :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La aceasta intrebare, singura stiinta care iti poate da un raspuns este Cabala.

Iar daca iti pui asemnea intrebari, daca te intrebi care este menirea vietii atunci inseamna ca simti nevoia de ceva, ceva mai mult decat dorintele corporale, fizice - sex, hrana, adapost, familie, putere, onoare, cunoastere, mai mult decat iti ofera religia.

Aceasta dorinta pentru spiritualitate, pentru a simti cu adevarat cine este in spatele tuturor lucrurilor, pentru a-l simti pe Dumnezeu, aceasta dorinta care acum este "punctul din inima" va creste odata cu studiul intelepciunii Cabalei. Iar Cabala te va invata cum sa intri cu adevarat in spiritualitate.

 

Dar mai multe poti afla de pe:

http://shanti-spirit.ro/ sau http://www.kabbalah.info/ro/

 

 

Redau un text din primul clip pe care il gasiti pe shanti-spirit.ro - Cabala relevata 1

 

 

"Sa incepem printr-o vedere de ansamblu a Kabbalei, deoarece exista o mare confuzie asupra acestui subiect. Exista un mare volum de informatie despre Kabbalah in lume, sunt publicate aproximativ 1000 de carti pe an pe aceasta tema si aproape nici una dintre ele nu are legatura cu Kabbalah fiind doar un amalgam de idei despre ce este si ce ar putea sa fie Kabbalah, bazandu-se mai mult pe intuitia si imaginatia autorilor. Dar nu este vina lor, exista o mare dorinta de a sti ce este Kabbalah cu adevarat, deoarece exista un sentiment ca este importanta, ca este puternica si ca stapaneste ceva ce este ascuns acestei lumi.

 

Se numeste Stiinta Ascunsa din trei motive: in primul rand a fost ascunsa in mod intentionat de practicantii acesteia. Kabbalah a luat fiinta acum 4000 de ani o data cu Abraham, in jurul anului 947

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand trebuie sa doresti mult acest lucru. Trebuie sa reusesti ca dorinta ta de echivalare a formelor cu Dumnezeu sa atinga un punct critic si astfel sa poti capata ceea ce cabalisti numesc un al 6-lea simt, Masach - Ecranul. Atunci intri in lumea spirituala si incepi sa urci.

.....................................................

 

Toate cele bune

Exact.

Dar s-ar putea să primești o "palmă" fără să cauți pe Dumnezeu.

Se poate petrece

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nimeni in afara de El!

Iar toate suferintele provin de la El pentru a ne corecta in scopul de a atinge calitatile lui, pur altruiste, de daruire. Dar toate aceaste dupa ce dorinta noastra de a fi ca El va ajunge la punctul critic si vom dobandi Masach - ecranul si vom intelege ce inseamna a darui.

Eu sint la inceput cu studiul acestei intelepciuni si chiar daca nu inteleg foarte mult, chiar daca ceea ce ieri imi parea simplu azi parca nu are sens, simt ca asta este calea si dorinta mea creste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sint la inceput cu studiul acestei intelepciuni si chiar daca nu inteleg foarte mult, chiar daca ceea ce ieri imi parea simplu azi parca nu are sens, simt ca asta este calea si dorinta mea creste.

Interesant. Ceia ce ne pare SIMPLU AZI abea m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact.

Dar s-ar putea să primești o "palmă" fără să cauți pe Dumnezeu.

 

De ce sa primesti palma daca nu il cauti?

Daca il cauti intr-un WC public te va rasplati?

Important este sa sti unde sa-l gasesti ...ai inteles bibe SA STI nu sa CREZI!

Degeaba crezi tu ca il gasesti in biserica, atunci cand nu a existat niciodata vre-un semn ca ar fi facut macar vre-o vizita pe acolo. Crezi cumva ca daca ati furat scripturile unui popor in care leaderi sai au inventat acest procedeu religios ca sa ii civilizeze ..v-ati ales si voi crestinii cu vre-un Dumnezeu?

Dumnezezeu nu are nimic cu aberatiile religioase din mintile voastre ptr ca el ESTE in NOI INSINE, si ptr a vorbi cu propria mea constinta nu am nevoie nici de biserici, nici de sarlatani care slujesc in ele ptr. "ochii dracului" si nici sa refuz adevarata spiritualitate ptr a ma dedica studiului unor aberatii primitive.

 

Se poate petrece

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" si nici sa refuz adevarata spiritualitate ''

''

Si ptr ca sa ne tinem mai mult de tema propusa in titlul topicului as dori sa ii intreb pe religiosi ...va simtiti mai bine acum ca stiti ca veniti dintr-o bucata de noroi ...si ca ajungeti tot o bucata de noroi adica tarina?''

 

 

 

 

 

 

 

 

care este si cine a hotarat ca este adevarata spiritualitate ??

 

 

ca te simti bine sau nu ,tot nu ai ce sa faci .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×