Sari la conținut
Forum Roportal
Fall3n Ang3l

American cars ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O intrebare pentru posesorii de masini de productie US.

Este adevarat ca instalatia electrica la aceste masini este cu polaritate inversa fata de cele europene? Adica plusul este legat la masa.

Am auzit chestia asta de la cineva si vreau s-o verific.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

American cars...niste prostii. :) Ce-i cu cilindreele astea spatiale?!? :P: Auzi dom'le: 3000, 4000, ...8000, 9000 cmc! E o adevarata bataie de joc la adresa motoarelor, mai ales ca nu sunt in stare sa obtina nici 100 CP la fiecare 2000 cmc!Ca sa nu mai amintim consumul de benzina. Uitati-va la europeni! Astia stiu ce-s motoarele: 100CP/1000 cmc! Oricum, bataia asta de joc americana, desfraul cilindreelor, va inceta in curand deoarece au ajuns sa dea cu unghiile pe fundul butioului cu petrol. Se vede chiar si azi. Pana nu demult dieselul era de neconceput pentru un autoturism. Singurele dieseluri erau utilizate in tractiunea rutiera sau in industria navala. Acuma incep americanii sa iubeasca si sa inteleaga motoarele diesel pe autoturisme. :good:

 

P.S: Nu dati prea tare, ca n-am mai putut rezista... :focus:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare pentru posesorii de masini de productie US.

Este adevarat ca instalatia electrica la aceste masini este cu polaritate inversa fata de cele europene? Adica plusul este legat la masa.

Am auzit chestia asta de la cineva si vreau s-o verific.

Desi nu sunt posesor de masina made in U.S, am tangenta zilnic cu masini made in U.S. Si tin sa te anunt ca treaba cu plusul legat la sasiu nu e reala. Din contra: e izolat perfect de sasiu. E drept ca exista componente ale instalatiei electrice/electronice care sunt alimentate permanent cu "+", si la care comanda este prin legarea la masa, insa bateria de acumulatori este legata ca si la europeni, adica cu "-" legat la sasiu. :P:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare pentru posesorii de masini de productie US.

Este adevarat ca instalatia electrica la aceste masini este cu polaritate inversa fata de cele europene? Adica plusul este legat la masa.

Am auzit chestia asta de la cineva si vreau s-o verific.

libra... spune-i acelui "cineva" ca e dobitoc... sau incearca sa te verifice cat de credul esti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Ford `87 Taurus 3l V6 cutie automata luat de la un popa musulman din Constanta care si-a batut joc de masina(era soferul,electronistul si mecanicul masinii),acum am un Pontiac 85`6000LE 2,8l V6 cutie automata,unicat in Romania,consum 15l/100km in Bucuresti si 10l/100km/130km/ora si mai am un Taurus `88 3l V6 cutie automata de la un batran care a tinut-o in garaj si e ca noua!consum 16l/100km Bucuresti si 9-11l/100km afara,in functie de viteza de mers. Am pus instalatie de gaz pe toate si sunt multumit de consum de fiabilitate.Am mecanici care fac numai americane si-mi asigura piese originale la preturi decente.Daca apuci sa cumperi una buna si o conduci 1-2 sapt si nu esti sarantoc nu o mai lasi!Masini europene si japoneze pe toate drumurile.

 

Iata un nebun ce face cu un pontiac 6000LE :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
American cars...niste prostii. :soc: Ce-i cu cilindreele astea spatiale?!? :soc: Auzi dom'le: 3000, Acuma incep americanii sa iubeasca si sa inteleaga motoarele diesel pe autoturisme. :doh:

P.S: Nu dati prea tare, ca n-am mai putut rezista... ;)

Da ma Hans. Da`la drumurile si distantele lor nu e nicio sfaraiala sa faci 1000 -2-3 de km cu un motor in patru cilindrii care pompane si scutura de te ia ameteala. Nu mai vorbesc de tinuta de drum confort etc.

Imi plac masinile americane de la mama lor. N-am posedat ca sa zic asa nici una. Am condus un Chrysler cat o juma de vagon de tramvai(si era si coupe al dracului).

Sincer m-am simtit ca un taran intr-o sala de bal in ea.

 

 

Apropo.

Tot timpul cautam (cu mana) de unde adia aerul ala misto rece. Nu mi-am dat seama niciodata. Doar il simteam.

Ideea e ca clima-nu ma lovea drept in gura ca la o masina europeana.

 

Sau era Chevy ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ma Hans. Da`la drumurile si distantele lor nu e nicio sfaraiala sa faci 1000 -2-3 de km cu un motor in patru cilindrii care pompane si scutura de te ia ameteala. Nu mai vorbesc de tinuta de drum confort etc.

Imi plac masinile americane de la mama lor. N-am posedat ca sa zic asa nici una. Am condus un Chrysler cat o juma de vagon de tramvai(si era si coupe al dracului).

Sincer m-am simtit ca un taran intr-o sala de bal in ea.

Apropo.

Tot timpul cautam (cu mana) de unde adia aerul ala misto rece. Nu mi-am dat seama niciodata. Doar il simteam.

Ideea e ca clima-nu ma lovea drept in gura ca la o masina europeana.

 

Sau era Chevy ?!

Nu vreau sa intru in polemici...gusturile nu se discuta oricum. :tease: Insa nu miile de centimetrii cubi sau numarul cilindrilor da comfortul si manevrabilitatea unui autoturism, ci puterea si cuplul motor dezvoltat. Daca vei conduce un motor V6 de "n" mii de cmc, insa de 160 de CP, vei fi surprins conducand un patru sau un cinci in linie de 2000 cmc si 220 CP. Asta vroiam eu sa spun, insa exprimarea asta a mea e soada rau... :crazy:

Si niciodata motoarele americanilor nu se vor ridica la nivelul motoarelor facute de europeni. Au pierdut prea mult timp batandu-si joc de motoare deoarece robinetul petrolului a fost intotdeauna la ei.Si avand robinetul, nu i-a interesat adevarata performanta... Iar cand zic europeni,nu ma refer strict la Ferrari, Porsche, Lamborghini, Bugatti care n-au cum sa fie ajunsi din urma de americani oricate Dodge ar scoate. Chiar marcile "de serie" ca sa zic asa cum ar fi BMW, Mercedes, Volvo sau Audi sunt mult mai "lucrate".

Parerea mea... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sigur ca motorul l-au inventat europenii.

Dar eu vorbeam..de masini :tease:

 

Mie ca profan(doar le conduc) imi plac mai mult. Ma simt mai bine la volan intr-o masina mare, grea, spatioasa, cu suspensii nu prea rigide etc. Cred ca-ti dai seama practic la ce ma refer.

Pe scurt prefer o masina comoda atat la condus sau doar calatorit, uneia puternice-nervoase.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce facem cu taxele aberante pe care vor sa ni le bage pe gat fanaliotii asti?Toata lumea trebuie sa-si cumpere Tico,Matiz sau alte custi motorizate,de capacitate f.f.mica, care se impacheteaza sau imprastie pe drum in urma unui accident minor?Cred ca PNL va dispare in curand de pe scena politica precum fratiorul PNT-CD.Au facut un mic calcul pt. totalul impozitelor ce trebuiesc platite,pe an,de catre un cotribuabil obisnuit?In tara asta mai ramane sa platim aerul respirat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×