Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Garry Williams-despre scrierile N.T.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

[annacondor]Asa a stabilit Isus ! "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine!" e una din afirmatiile Lui,si nu cred ca e nevoie de o interpretare ptr asta !

*

[ravl]a stabilit ?.... prin ce ?

afirmatie ?... si daca era pe caseta hvs, sau pe CD si tot se putea umbla la montaj !

 

Ok,am citit de curand o carte a lui Garry Williams care dezbate printre altele si ideea ca diferenta de ani dintre moartea/invierea Lui Isus si aparitia primelor scrieri despre el este de 40-60...destul de greu ptr lumea de azi sa accepte ca transmiterea orala este si relevanta.Pe buna dreptate!

Dar ca sa intelegm N.T.(spune Williams) trebuie sa intelegem atat contextul cat si cultura lui.

Ideea generala(ca sa nu va plictisesc prea tare) este ca in acele vremuri traditia orala era mai de incredere decat cea de azi.Mai ales dupa anul 70 A.D. rabinii isi invatau discipolii sa memoreze invataturile dupa care sa traiasca(numite halakah)Existau chiar si rabini "profesionisti" ( tannaim ),care se ocupau cu acest mod de instruire.Isus este numit de multe ori in Evanghelii "Rabbi ",si daca aceasta invatatura exista si inainte de 70 atunci putem fi siguri ca si in acelasi mod Isus si-a instruit discipolii sa memoreze.

DECI...materialul N.T. a fost "compus" intr-o perioada cand traditia orala era demna ,si martorii oculari erau instruiti sa memoreze si sa pastreze in mod raspunzator si acurat orice informatie. Savy??? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ele reflecta in mare masura doar punctul de vedere al lui Pavel. Ar fi interesant daca fiecare dintre apostoli ar fi lasat o Evanghelie cu propriile lor marturii. Dar toate cele patru Evanghelii recunosute de Biserica au o singura linie - cea a lui Pavel, care, poate era partinitor, de exemplu in privinta romanilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate ele reflecta in mare masura doar punctul de vedere al lui Pavel. Ar fi interesant daca fiecare dintre apostoli ar fi lasat o Evanghelie cu propriile lor marturii. Dar toate cele patru Evanghelii recunosute de Biserica au o singura linie - cea a lui Pavel, care, poate era partinitor, de exemplu in privinta romanilor.

vrei ,te rog,sa te explici?

Ce legatura au evangheliile cu Pavel,de ce le legi una de alta,ca doar nu sunt scrise de Pavel.Nu vorbesc despre Epistole,ci despre Evanghelii.

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O parte dintre apostoli au murit pe baricade, ucisi de romani, incercand sa apere Ierusalimul. In plus, de ce in Faptele Apostolilor se scrie aproape numai de Pavel si nu si despre ceilalti, de ce Iacov si Ioan nu scriu nimic dspre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O parte dintre apostoli au murit pe baricade, ucisi de romani, incercand sa apere Ierusalimul.

Dragul meu Marinel.... 8)

Ce spui tu acolo? :cheer: Care apostoli au murit pe baricade incercand sa apere Ierusalimul?? :yes: :doh:

 

In plus, de ce in Faptele Apostolilor se scrie aproape numai de Pavel si nu si despre ceilalti,

F.Apostolilor este scrisa de catre Luca,si scopul ei este sa descrie inceputurile Bisericii.Vorbeste despre Petru,Ioan,Stefan(care a fost ucis cu pietre)Filip,APOI...Pavel(care era numit Saul si se intoarce la Dzeu ),Petru din nou,Barnaba si Saul,Petru ...Pavel,Sila,Apolo,si daca vrei,lista continua... 8)

E adevarat ca vb mult despre Pavel ptr ca era un evanghelist puternic,dar nu "aproape numai despre Pavel" ci aproape numai despre infiintarea Bisericii!

 

 

de ce Iacov si Ioan nu scriu nimic dspre
Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu Marinel.... :o:

Ce spui tu acolo? :stars: Care apostoli au murit pe baricade incercand sa apere Ierusalimul?? :cheer: :yes:

 

total irelevant! :doh:

Eu zic sa mai studiezi putin :no:

Si poate revenim si la ce zicea Garry Williams! :blink:

De exemplu Iosif a murit in Ierusalimul asediat de romani, eu cred ca ar fi avut si el ceva interesant de spus.

Dar revenind la Garry Williams, eu spuneam ca principala sursa a evanghelistilor a fost Pavel

 

"DECI...materialul N.T. a fost "compus" intr-o perioada cand traditia orala era demna ,si martorii oculari erau instruiti sa memoreze si sa pastreze in mod raspunzator si acurat orice informatie."

Iar cel care i-a instruit a fost Pavel si nu Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu Iosif a murit in Ierusalimul asediat de romani, eu cred ca ar fi avut si el ceva interesant de spus.

Da,si???

 

Dar revenind la Garry Williams, eu spuneam ca principala sursa a evanghelistilor a fost Pavel

Principala sursa a evanghelistilor a fost Pavel.....destept,daca ma lamuresti si pe mine,cum putea Pavel sa fie sursa pentru Evanghelisti,cand el s-a intors dupa invierea Lui Isus.Cam cum crezi tu ca ii putea inspira,daca nu a fost de fata??? :blink:

 

 

Iar cel care i-a instruit a fost Pavel si nu Isus.

Intradevar!!! Cate dreptate ai! :stars: Si daca imi arati si o sursa ar fi si mai bine :cheer:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu Iosif a murit in Ierusalimul asediat de romani, eu cred ca ar fi avut si el ceva interesant de spus.

Care Iosif? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care Iosif? :o:

 

:stars:

:blink: Pai,unu' ....pe care il chema Iosif,si a murit in Ierusalimul asediat de Romani.:yes: Cum??Nu-l stii???? :cheer:

Rusine sa iti fie!! :doh:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cite se stie, situatia este urmatoarea:

 

direct de la dumnezeu avem doar cele zece porunci (cel putin asa declara moise, si sa-l credem pe cuvint)

 

isus nu a lasat nici un rind scris. dupa cite stiu nici unul din cei 12 apostoli a lui isus nu a lasat nici un rind scris.

 

ce avem, avem de la oameni care au trait la multe zeci, chiar sute de ani dupa isus.

 

problema fundamentala este daca ce au scris are sau nu harul divin. daca acceptam ca au, atunci cum stim care au si care n-au? (sint zeci poate chiar sute de scrieri considerate de capii bisericii ca necanonice dar ce autoritate au cei care dau calificative afara de faptul ca au ajuns in pozitii inalte in ierarhia bisericeasca?

 

pe urma, de ce de aproximativ 1600 de ani nu a mai aparut nici o scriere canonica? dumnezeu s-a intors cu fata de la noi si nu mai da harul sau pe nici o scriere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×