Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sincer eu cred ca sunt basme - asta cu invata sa te iubesti pe tine. Sa fim seriosi asta facem de cand ne nastem - ne iubim pe noi. Nu cred sincer ca exista oameni care nu se iubesc pe ei. De obicei exista oameni care se iubesc prea mult si numai pe ei. Si spun asta dupa ce am citit nenumarate carti de psihologie, de autoformare ( datorita profesiei si datorita problemelor personale). Toate cartile care te invata sa te autoapreciezi te invata de fapt sa ridici un zid intre tine si ceilalti - si asta pentru ca iti vei atrage aprecierea celorlalti - cand de fapt tot ce faci este ca inveti sa nu te mai afecteze comportamentul neadecvat al celorlalti.

Dupa divort am avut o perioada in care ma iubeam numai pe mine. Bineinteles ca roiau barbatii in jurul meu si toti incercau sa-mi intre in gratii. Toti se purtau frumos - si chiar am avut senzatia ca asta e solutia - doar ca dupa o vreme m-am simtit atat de goala pe dinauntru incat parea ca viata nu are sens.

Probabil ca unii suntem nascuti pentru a darui si unii pentru a primi.

Cum ar fi oare o relatie intre doi oameni care sunt nascuti sa daruie - o fi posibila?

Probabil ca eu nu atrag acest gen de barbat - sau nu sunt atrasa de acest gen de barbat - nu stiu - chiar daca la inceput par sa fie asa la scurt timp se transforma in niste egoisti - o fi vina mea, nu o fi? Ma uit in jurul meu - si ascult povestile altor femei - si vad ca in general barbatii au ales sa se iubeasca foarte mult pe ei si sa-si vada doar propriul interes.

Iti repet,faci o confuzie intre egoism si iubirea de sine.Nu te condamn,pentru ca,aparent este greu sa le deosebim.

Cei care sunt egoisti se folosesc de cei din jur in scop machiavelic,nu simt iubire fata de ei,calcand practic peste cadavre pentru a-si vedea propriile interese satisfacute.

Cei care se iubesc pe sine cunosc acea pace interioară,iubire si respect de sine.Abia dupa ce atingi acest nivel de armonie ,poti sa il reversi si asupra celor din jurul tau.

Draga mea,te invit doar sa privesti titlul topicului scris de tine "Il iubesc?Ma iubeste?" Oare asta nu iti spune nimic?

Daca totul este asa cum trebuie,pentru ce nu esti fericita?

Editat de heaven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heaven - multumesc mult pentru pareri - nu vreau sa-ti dau impresia ca nu sunt de acord cu ceea ce spui- sper ca intelegi ca intr-un dialog chiar daca sunt de acord cu ceea ce spui voi cauta sa te contrazic pentru a ma lamuri mai bine.

Am stat mult si m-am gandit - de fapt eu nu sunt nefericita. Nu permanent - evident. Nici fericita - la fel permanent - ca tot omul am momente cand sunt fericita, momente cand sunt foarte nefericita si momente in care nu stiu ce simt.

De fapt eu sunt cred confuza si ce as vrea sa inteleg e de ce un om care m-a inselat sta totusi cu mine. De ce imi spune ca ma iubeste pentru ca la prima cearta sa-mi spuna - plec, nu mai stau cu tine, nu te iubesc, nu te-am iubit niciodata - pentru ca apoi sa se intoarca spunandu-mi ca ma iubeste si nu poate fara mine. De ce nu poate sa spuna - te iubesc, vreau sa stau cu tine si chiar daca ne mai certam asta e se mai intampla si intre oameni care se iubesc sa aiba momente cand nu se inteleg.

Cum poate spune ca nu ma iubeste cand lasa tot si face 100 km doar pentru ca eu nu i-am raspuns la un telefon. Iar cand ii spun ca n-am auzit telefonul sa se enerveze si sa-si stranga bagajul spunand ca pleaca - ca nu ma mai iubeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta pot accepta alte pareri,mi se pare firesc intr-un dialog! :)

Se comporta asa...cum de nu vezi?Tocmai datorita egoismului pe care ti l-am descris mai sus si pe care si tu il detesti si pe buna dreptate,pentru ca nu face parte din fiinta ta.

Deasemenea,este un artist al manipularii.

Nimeni nu te iubeste acum,peste 5 minute nu,ca mai apoi sa te iubeasca iarasi.Joaca un joc al mintii cu tine,iar tu i-ai cam cazut in plasa pana acum.Probabil ca si cealalta a facut la fel.

Nu suntem cu totii la fel,nu simtim toti la fel si avem ceea ce se numeste liber arbitru.

Fii sincera putin cu tine: ai putea accepta sa traiesti cu un barbat care te inseala?Si totul sa fie minunat?

Tragedia incepe atunci cand iti fortezi sufletul sa accepte lucruri care il ranesc pe principiul "e rau cu rau,dar mai rau fara rau".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine - e un artist al manipularii - dar de ce face aceasta manipulare? De ce sta cu mine - nu sunt chiar cea mai comoda partenera. Imi pun si ii pun multe intrebari, am asteptari si nu ma consolez ca nu pot primi ceea ce vreau. Nu ma multumesc cu ceea ce primesc , cer din ce in ce mai mult.

Categoric - iubirea nu vine si trece.

Ori iubesti - chiar si cand inseli, chiar si cand pleci.

Ori nu iubesti - chiar si cand stai langa mine si ma suporti cu bune si rele - si de ce ai face-o daca nu ma iubesti? Nu ar fi mai simplu sa cauti pe cineva pe care il poti iubi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord cu tine - e un artist al manipularii - dar de ce face aceasta manipulare? De ce sta cu mine - nu sunt chiar cea mai comoda partenera. Imi pun si ii pun multe intrebari, am asteptari si nu ma consolez ca nu pot primi ceea ce vreau. Nu ma multumesc cu ceea ce primesc , cer din ce in ce mai mult.

Categoric - iubirea nu vine si trece.

Ori iubesti - chiar si cand inseli, chiar si cand pleci.

Ori nu iubesti - chiar si cand stai langa mine si ma suporti cu bune si rele - si de ce ai face-o daca nu ma iubesti? Nu ar fi mai simplu sa cauti pe cineva pe care il poti iubi?

O face pentru ca ii convine situatia.Si,din cate reiese din postarile tale,nu prea te suporta cu bune si rele.Mai precis isi vede de viata,iar in momentul cand ceva nu ii convine,incepe si face scene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×