Sari la conținut
Forum Roportal
za-

Legalitatea filmarilor/inregistrarilor/fotografiilor, etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

numai din ce ai postat tu ese intelege clar cume cu privatu si publicu si astea de obicei sunt sustinute de alte acte nirmative, in functie de imprejurari si gravitate.

ca o concluzie, oricat de privat ai fi, daca ceea ce faci afecteaza negativ interesul, sanatatea sau imaginea altor persoane, atunci nu mai e privat. cam asa.

in rest chiar merita sa....keep digging.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:think:

nici pe departe nu sunt lamurita..ce am citit in acea decizie e doar o frantura din ceea ce imi doream sa aflu..

dar caut...

nu am deschis acest topic pt a cersi informatii, sau a dovedi ca pot sau nu sa-mi raspund singura..ma gandeam ca dintre toti userii exista persoane care au ceva cunostinte in domeniu si sper sa pot lamuri problema..

 

daca aveti sa-mi/va spuneti ceva, pe langa subiect, o puteti face in privat

multumesc!

Pai intreaba concret, ce anume te intereseaza ?

Daca intrebi ambiguu, raspunsul va fi relativ.

 

Totul tine de interpretarea textului de lege in anumite circumstante care au loc anumite fapte.

Asa ca, orice actiune ce lezeaza sau vatama in vre-un fe,l interesele sau drepturile legitime ale unei persoane, se pedepsesc.

Nici o fapta nu poate fi identica cu alta. De aceia se interpreteaza textul de lege dupa situatia data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai intreaba concret, ce anume te intereseaza ?

Daca intrebi ambiguu, raspunsul va fi relativ.

 

Totul tine de interpretarea textului de lege in anumite circumstante care au loc anumite fapte.

Asa ca, orice actiune ce lezeaza sau vatama in vre-un fe,l interesele sau drepturile legitime ale unei persoane, se pedepsesc.

Nici o fapta nu poate fi identica cu alta. De aceia se interpreteaza textul de lege dupa situatia data.

 

 

Am inteles...deci totul e in functie de situatia respectiva, de circumstante

pacat ca nu exista ceva clar in legatura cu asta

deci poti poza/filma./inregistra atata timp cat nu lezezi sau vatamezi in vreun fel interesele sau drepturile legitime ale unei pers..de asemenea materialele obtinute pot fi facute publice..

 

ca sa fiu mai explicita

sa luam situatia in care intr-o zi..caldura mare..mergi la plaja...ajunsa acolo, decizi sa faci toplles

si prajindu-te asa linistita,uiti ca esti magistrat/medic/parlamentar/ministru..blabla..(adica ai o functie) si te bucuri de soare..de vreme buna...cand deodata vezi o pers ca se holbeaza la tine si ca te mai si filmeaza/pozeaza

 

ce faci?:think:

 

 

sa presupunem ca lucrul asta il faci la piscina, la tine in curte..iar 'pozarul' e dincolo de gard..

 

cand e legal/ilegal?

de ce?

poti sa tragi cumva la raspundere pers respectiva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe andreea marin, pe claudia schiffer, cindy crawford, sharon stone, madona, le-au surprins multi in ipostaze topless, ca sa folosesc exact exemplul tau. si pe o plaja publica si in privat. pozele au fost facute publice, evident, in tot felu de reviste.

divele, prin natura meseriei lor, nu aveau voie sa-si expuna sanii in public. asa zicea de obicei contractul modelelor, stiu ca citisem exact asta intr-o revista de femei, la pagina juridica.

daca vreuna mai tafnoasa constata ca i-a scazut valoarea contului personal, atunci da revista in judecata si cere daune morale, de imagine, materiale etc. si tot ea pierde .....sau nu, in functie de circumstante.

 

acu, ai vazut si tu, daca o profesoara mai frumusica face topless pe plaja si alaturi stau elevii de la scoala unde preda ea, cum arata chestia asta?

 

sau daca io ma duc la 2 mai si dau nas in nas cu vreun judecator din orasu meu, indiferent ca-i ea sau el, si ne admiram podoabele, iar te intreb, cum arata asta?

 

hai sa-ti dau alt exemplu: cred ca iti amintesti ca, cu multi ani in urma, doi procurori au fost surprinsi cu o camera ascunsa, intr-un club de striptease , intr-un separeu, cu doua tipe etc etc.

filmarea a fost atunci absolut ilegala, conform legii. acum camerele video se pun si la toaleta, la closet, nu?

dar prin filmarea aia ilegala prostimea de rand, familiile celor doi si colegii au vazut exact cu cine au de-a face.

n-am verificat exact, pentru ca nu ma intereseaza, dar in statutul unei profesii publice, mai ales din justitie si aparare, se spune ce este moral si imoral ca o persoana cu o astfel de functie sa faca in public.

 

cei doi au fost demisi si mi se pare absolut corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce anume face cu acele poze sau inregistrari.

Daca iti afecteaza imaginea in vreun fel, este infractiune sau delict. Si il poti trage la raspundere.

Deci nu faptul in sine ca te pozeza sau filmeaza "in public" sau "intr-un loc public" conteza, ci, ce anume va face mai apoi cu acele filmari poze, etc.

Nu are voie sa filmeze sau pozeze fara acordul tau, pe proprietatea ta. Si evident mai este si buna credinta.

Adica, intentia prezuma vinovatia. Alta este cand se produce asa ceva din intamplare.

 

cei doi au fost demisi si mi se pare absolut corect.

:think: :lol:

E clar, de aia ne merge asa prost. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E clar, de aia ne merge asa prost. :cry:

 

esti sigur ca de asta? si in occident, ca aia-s si mai aspri in chestii din astea, de aia le merge asa......rau, nu?

:lol: :doh: :o: :o: 8) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti sigur ca de asta? si in occident, ca aia-s si mai aspri in chestii din astea, de aia le merge asa......rau, nu?

:lol: :doh: :o: :o: 8) :o:

Ihim. Foarte sigur.E vorba de mentalitate.

Nu destitui un om pentru ce anume face el in timpul liber.

Mai ales cand se fac asa multe abuzuri in timpul serviciului si nimieni nu face nimic.

Si il destitui pentru ceva ce face in timpul liber. Penibil.

Dar as fi curios cu ce litera le-a desfacut contractul de munca ? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ihim. Foarte sigur.E vorba de mentalitate.

Nu destitui un om pentru ce anume face el in timpul liber.

Mai ales cand se fac asa multe abuzuri in timpul serviciului si nimieni nu face nimic.

Si il destitui pentru ceva ce face in timpul liber. Penibil.

Dar as fi curios cu ce litera le-a desfacut contractul de munca ? :roll:

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×