Sari la conținut
Forum Roportal
za-

Legalitatea filmarilor/inregistrarilor/fotografiilor, etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hello!

hotarata sa lenevesc in fata PC-ului, m-am inarmat cu ceva racoritoare si am purces..am inceput sa rasfoiesc..astrologie si paranormal..religie..sex..mda..aceleasi nelamuriri, aceleasi incertitudini..asa ca m-am'bagat' in legislatie..mare jungla si aici, dar asta -------- http://www.roportal.ro/discutii/ftopic58622.html , precum si o intrebare ce ma 'rascolea' de ceva vreme cu privire la drepturile omului si cat de interpretabile sunt, m-au determinat sa deschid acest topic..

 

 

asadar:

1.cine are voie sa filmeze o alta persoana cum isi povesteste fanteziile erotice/datoriile/fragurile la cs sau mancand in restaurant cu iubitul-a/parcand masina/scobindu-se in nas sau alte orificii..etc, sau sa o fotografieze/inregistreze,in locuri publice/nu fara acordul persoanei respective?------acum ma intreb cat de legale sunt si filmarile pe care le fac astia cu "camera ascunsa" pe care apoi le prezinta pe posturile tv

-----care este actul normativ ce reglementeaza asa ceva?

2.bun..daca e legala treaba de la pct 1, atunci e legal sa difuzezi materialul pe posturi/ pe net/ziare..etc, de asemenea fara acordul subiectului filmat/inregistrat/pozat..etc?

sa spunem ca exista posibilitatea ca subiectul filmat/inregistrat/pozat..etc sa doreasca sa fie filmat/inregistrat/pozat..etc, dar sa nu doreasca sa se difuzeze materialul..ce poate face legal, pentru a trage la raspundere persoanele ce au difuzat materialul?

3.sunt multe materiale difuzate pe posturi in care apar fete/numere de masina neclare. aia ce-au facut de beneficiaza de intimitate?

4.exista vreo lege in .ro care impiedica televiziunile sa difuzeze faţa oricui vor muşchii lor, sau poate nu neaparat sa le impiedice in mod implicit, dar macar sa le poti preciza 'dom'le nu vreau sa fiu actor' in momentul in care vezi camera atintita spre figura?

....

 

 

si intrebarile pot continua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, ce ai povestit tu aici nu e nici legal, nici ilegal, toate depind de circumstante, motivatii, bani etc. in ce ai scris tu, totul depinde de cat de lezata se simte "victima", uneori chiar exista victime......colaterale, alteori nu.

deci nu exista un raspuns comcret si batut in cuie DA sau NU.

 

ca spre ex daca noi doua ne apucam acuma se punem in practica toate cate le zisesem intr-o noapte cu luna plina la mine pe topic, basca ne mai si filmam DE COMUN ACORD dar apoi ne trezim si una din noi se ofuscheaza, si cealalta se apuca s-o santajeze cu postarea filmului pe net, atunci lucrurile se complica.

daca "victima" e persoana publica sau prin ceea ce este, prin imaginea sa are vreo influenta asupra cuiva, atunci chiar e grav si se poate apela la justite.

daca nu......

intelegi ce vreau sa spun? pe subiectu asta putem sa batem apa in piua mult si bine

 

uite spre ex in america, merg oamenii pasnici si linistiti la concertele cu Metallica si gagicile, in functie de preferinte, isi cumpara biletele cat mai aproape de locatia unde va sta "alesu", le fac poze la greu, bucatica cu bucatica si p-orma le comenteaza PE UN SITE PUBLIC, dar sa zicem mai exclusivist. si se apuca de masurat si comentat si disecat: bucepsii, ooole, pectoralii, cracii, bratele, gatul, parul, ochii, tenisii, pozitia, glasul etc. cand cei patru ies cu familiile, la fel si acelasi lucru se intampla cu nevestele si pruncii.

faza splendida e ca absolut nimeni nu se supara, ei isi primesc cuminti adorarea ce li se ofera.

partea frumoasa este ca extrem de rar i-a surprins cineva in posturi compromitatoare sau care sa le afecteze imaginea, munca, familia.

so?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite spre ex in america, merg oamenii pasnici si linistiti la concertele cu Metallica si gagicile, in functie de preferinte, isi cumpara biletele cat mai aproape de locatia unde va sta "alesu", le fac poze la greu, bucatica cu bucatica si p-orma le comenteaza PE UN SITE PUBLIC, dar sa zicem mai exclusivist. si se apuca de masurat si comentat si disecat

 

Ăia-s persoane publice, au gradu' lor de exhibiţionism că de nu-l aveau c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, iubita, ai si tu dreptate aici, dar adu-ti aminte ca traim totusi in WONDERFUL ROMANIA, adica, mai pe bune zicere, in stonage, cand oamenii nu stiau decat sa articuleze cateva sunete......

mi-a placut enorm filmu ala vechi, Luana, parca, cu rachel welch, in care invatau sa .....rada, sa zambeasca si sa se joace.

cam asa si noi. sunt absolut convinsa ca pricepi ce zic io aici.

ca tot am zis de Metallica, nimeni nu-i agreseaza si nu-i violeaza cu ceva, ei insisi filmeaza la greu faze, certuri, scandaluri, poante, intimitaturi din studio si le fac publice. fac TOT ce-i duce capu sa arate publicului si fanilor ca.....le apartin lor.

este un site personal al lui James unde a pus sute de poze gratis si unul pentru fani, in care te inscrii pe bani buni, dar primesti in schimb tot felul de chestii, care mai de care mai super, dupa cum cere muschiu tau.

 

zi si mie, unde vezi asa ceva aici, la noi?

 

tu chiar crezi ca lor li se fac poze in genul celor din jafurile de reviste romanesti de scandal? NO WAY, missie!!

 

sa vezi tu ce abereaza gagicile si-si exerseaza talentele literare scriind "fictions" despre relatia James-Lars etc etc. se supara cineva, crezi? pe naiba. proprii lor copii sunt primii si cei mai infocati fani, "sefii" site-urilor de care zic.

 

sa vezi o poza in care James si fiica-sa, Cali, se dau in montagne russe. Cali e in culmea extazului si James tremura de frica. si da-i si comenteaza si razi la greu.

 

ceea ce n-o sa vedem in romania nici in mileniu 60. because WE ARE WHAT WE ARE.

n-ai vazut ce mi s-a spus aci, pe ropo? asa se percepe aici. in fine, iar m-am ambalat cu discutia asta despre ce iubesc io asa de mult: 'tallica and Jamie.

dar principiul ramane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@mutipica:

intelg ce vrei sa spui, insa nu vreau sa comentez ce se intampla la noi in tara comparativ cu alte tari si nu numai din punct de vedere legislativ sau educational pentru ca e o pierdere de timp...efectiv suntem mult in urma si asta datorita mentalitatii si a comoditatii..uneori cred ca ne plangem prea mult, in loc sa investim timp in a ne gandi la solutii..in fine..vreau sa vorbim de .ro..de ceea ce se intampla aici si daca putem sau nu sa facem ceva pentru noi, cei care suntem victime, colaterale sau nu...

acum incerc sa inteleg cum e daca nu e nici legal nici ilegal...si ce conditioneaza stabilirea legalitatii sau ilegalitatii acestor actiuni, ca daca este vorba de 'daca "victima" e persoana publica sau prin ceea ce este, prin imaginea sa are vreo influenta asupra cuiva, atunci chiar e grav si se poate apela la justite', nu mi se pare normal ca doar in aceste cazuri sa fie grav si sa se poata apela la justitie, intrucat toti suntem egali in fata legii si de asemenea drepturile omului nu sunt aplicabile doar anumitor categorii de persoane, publice sau "mai putin publice".

nu ma intereseaza cat de ofuscata se simte o persoana, ca sunt nush ce circumstante care o fac sa se simta mai mult sau mai putin jignita..etc..daca e persoana publica , e problema ei..in fond ea a ales..sau poate nu, dar nu asta ma intereseaza..ci baza legala conform careia se intreprind aceste actiuni, ca sa stie tot romanul cand are voie sa fie filmat, cand nu..de cine..care sunt conditiile..etc

uite chiar acum ma uitam la stiri si filmau astia nush ce incendiu de prin ilfov in legatura cu niste gunoaie, iar rromii de acolo erau foarte recalcitranti din acest motiv, nepermitand reporterilor sa patrunda in acea zona, pt ca e proprietate privata!...deci daca e domeniu public ai voie sa filmezi/pozezi/inregistrezi..etc..well..pt aceasta situatie nu exista conditii..reguli..etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ceri prea mult de unde nu este, pe bune.

pai daca vedetele noastre autohtone n-au inimitate, ce sa mai zici de omu de rand?

 

iar despre ce zisei tu ca ai vazut la tv, cine a filmat a facut bine, iar proprietarii nu. pentru ca ceea ce ei faceau pe proprietatea lor afecta mediul si pe vecini.

 

uite o situatie: in urma cu trei ani, o vecina de-a mea, avand in batatura n-spe vaci si porci, la nici 10 metri de terasa mea de vara, da-ti tu seama cam ce era vara in jurul casei ei.

plus ca de smechera si de lene, scotea gunoiul exact in spatele grajdurilor, adica foarte, foarte aproape de casele noastre, ale vecinilor.

si asta nu undeva la pocreaca la tara, ci in oras, da?

 

ei, vreau sa-ti spun ca am chemat frumos sanepidu si aia au intrat pe la mine prin curte, am facut si poze si p-orma au fost la ei si le-au trantit ditamai amenda, de a disparut un munte de balegar in cateva zile.

 

uite azi mancam cu maica-mea niste cirese din alea uriase si mi-am pus cercei la urechi din cateva manunchiuri. maica-mea m-a pozat inopinant. ce sa-i fac? :P :cry: :) :good: :good: :good:

 

daca vrei neaparat acte normative, cauta si tu in legislatia audiovizualului, in legislatia media.

am lucrat cu multi ani in urma in presa, impreuna cu Gelu, si iar zic de tara si mentalitatea noastra: tre sa fii superatent la ce scrii si ce......postezi.

Editat de mutipica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai dreptate..cer prea mult...

oricum...multumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesc...uite o idee..legeslatia audiovizualului..media...sa vedem ce spun

ganduri de bine :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar despre ce zisei tu ca ai vazut la tv, cine a filmat a facut bine, iar proprietarii nu. pentru ca ceea ce ei faceau pe proprietatea lor afecta mediul si pe vecini.

Serios ?? :P I-auzi ba, cum adica, ala doar ca e ziarist cu numele sa intre pe oroprietatea mea, ca are el chef ? :good:

Ciiteste in constitutia aia si vezi acolo ce scrie despre proprietate. :good:

 

Pai nu fac astia bine, acum, cu codul penal ? Ca modifica legitima aparare, si include in asta si incalcarea proprietatii. :cry:

Atunci sa il vad eu pe ziaristul ala al tau, ce ii tremura chiloti cand o intra la mine in curte, fara voia mea . :)

 

Ca sa nu mai spun ca enuntul tau incalca cateva principii fundamentale ale dreptului, cand spui ca proprietarul nu facea bine si ca afecta mediul si pe vecini. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, ba, Laule, daca ce faci tu pe proprietatea ta ma afecteaza si pe mine in sensu rau, atunci am tot dreptul sa apelez la legile care ma protejeaza, in domeniul in care sunt afectata.

1. folosesc clasicul exemplu cu proprietarii de padure care au devastat mii de hectare, in detrimentul nostru, al fiecaruia dintre noi. presupun ca esti multumit, nu?

2. Saptamana trecuta mi-a cerut ajutorul o doamna. Problema era asa: locuieste intr-un bloc de proprietari si ala care are apartamentul de deasupra ei e plecat in strainatate. Au venit niste rude sa verifice sa fie totul ok si sa deretice putin si au uitat apa deschisa. apa care a inundat tot blocul, pana la subsol.

ia propune mataluta o solutie LEGALA.

3. Tot intr-un bloc, un nene singur si-a renovat apartamentul si l-a dotat cu aparatura de lux si a plecat inapoi la munca, afara. Intr-un timp vecinii au observat ca vin si pleaca niste tipi. Din respect pentru.....proprietatea celuilalt, si-au cautat de treaba. aia au golit casa pana la gresie si faianta. cand s-a intors, nenea ala le-a multumit vecinilor cu lacrimi in ochi pentru respectul infinit de care au dat dovada pentru proprietatea lui. asta dupa ce el ii ajutase in situatii mai mult sau mai putin similare.

 

daca un proprietar al unei.....proprietati, prin exercitarea dreptului sau de proprietate afecteaza in sens negativ, daunator, pe cei din jurul sau, atunci cei afectati si statul pot aciona in deplina legitimitate. la fel e si in sens invers: daca eu, ca proprietar, aduc o imbunatatire la un bloc, sa zicem, pot cere locatarilor sa participe la cheltuieli, dar nu-i pot obliga, decat daca ei aleg sa si beneficieze de imbunatatirea adusa de mine.

ca la noi e cam aiurea si in domeniul asta, e altceva.

 

mai dureros e cu simtul de proprietate asupra copiilor sau a familiei, dar mai nou, institutiile pot interveni la sesizarea vecinilor sau sa se auosesiseze.

eu personal sunt in totalitate de acord cu mentalitatea comunitara, in care fiecare dintre noi ar trebui sa veghem, sa fim atenti si la celalalt si la bunurile sale, pentru ca, la randul nostru, sa fim ajutati in caz de vreo urgenta. right or not, honey?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×