Sari la conținut
Forum Roportal
Alexandru82

Relatie cu o asexuala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cind a avut loc discutia aceasta, probabil ca Alex s-a si lamurit ce si cum era cu fata. Poate revine si ne spune si noua.

 

Ceea ce am vrut insa eu sa povestesc este un caz pe care l-a tratat o doamna care conduce o clinica de psihoterapie sexuala in America. Doamna este si medic ginecolog si urolog, astfel ca poate discerne daca problema este psihologica sau de natura fiziologica. Ei, cazul ei cel mai neobisnuit a fost acela al unui cuplu care era impreuna de 27 de ani fara sa-si fi cunosumat casnicia. Adica sotia era inca virgina. Ca or fi facut ei sex oral sau alte jocuri, nu stiu. Ceea ce e cert este ca oamenii astia doi se iubeau, dar ea avea dureri insuportabile la fiecare incercare de penetrare. Si da, chiar exista asa ceva. Cauza era pur fiziologica, iar doamna cu clinica i-a prescris unguente cu tranchilizant si calmante pe care sotia le-a luat timp de citeva luni. Dupa care vaginul ei s-a obisnuit cu penetrarea si totul a inceput sa decurga normal.

Cind i-a intrebat de ce au asteptat atitia ani, oamenii au spus ca nu stiau ca problema lor poate fi tratata.

Eu v-am povestit cazul asta pentru ca poate unii nu stiu ca exista femei care au si asemenea probleme. Fizice, nu psiho.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,am si eu o mica problema ....si nu stiu daca voi gasi aici raspunsuri la problema mea...dar oricum e ceva nou pentru mine si nici nu am auzit la nimeni despre o problema asemanatoare cu a mea...de curand am cunoscut o fata mai exact de o saptamana,toate sunt bune si frumoase,ne intalnim in fiecare zi,imi place fata mult...ma simt bine in compania ei dar de curand mi-a zis ca ea e asexuala...adica nu simte nevoia sa faca sex,si intr-o relatie face sex cam odata la o saptamana sau doua saptamani,neauzind in viata mea de termenu asexual am dat un search pe google si am gasit definitia la asexual si intradevar asexual sunt persoane care nu simt nevoia sa faca sex, ce ma nedumereste pe mine cum e ea asexuala daca face sex odata la saptamana cand asexuali nu fac deloc sex...sau fac...habar nu am... :kiss:

imi place mult fata si nu stiu ce sa fac...voi ati mai cunoscut asexuali ? :drag: cred ca ea e prima persoana de genu asta cu care am de-a face si acum nu stiu sa raman cu ea sau sa merg mai departe...ea mi-a zis sa ma gandesc bine ce fac sunt confuz pentru ca-mi place fata...

 

Asexuala * = femeie care nu a cunoscut (inca) partenerul care sa o satisfaca dpdv sexual

 

Se vindeca de la sine cand (daca) partenerul e gasit

 

Potential urias adunat sub acea "asexualitate" - cine reuseste sa il "dezgroape" va fi extrem de satisfacut(a) de urmari

 

* - uneori mascata si sub denumirea "frigiditate"

 

:yahoo:

 

E FRIGIDA,nu asexuala.Asexualii,nu au atractie sexuala fata de niciunul dintre sexe,dar asta nu inseamna ca nu mai au nevoie de sex,ci doar ca nu se simt atrasi de NIMENI.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Asexualitate

http://dexonline.ro/search.php?cuv=frigiditate

 

Raspunsul tau se leaga foarte bine la subiect - rareori chestiunea in cauza este "frigiditate"

 

Cel mai ades e vezi mai sus :yahoo:

 

:yahoo:

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

alexandru82

 

 

- spui ca nu simte nevoie de sex, insa bate apropouri ca i-ar placea sexul oral. Mai degraba este o cauza psihologica decat una fizica . Cand o femeie are probleme legate de constitutia vaginului , simtirea poate sa nu aiba legatura cu fizicul. Presupunand ca e real ceea ce spune ea, nu simte nevoie de actul sexual prin penetrare - exista mai multe explicatii, rezum numai unele dintre ele :

1. Frica de sarcina, dorinta inconstienta de negare a feminitatii proprii -mama - . Aceasta dorinta se transpune intr-un simptom la nivel constient --> frigiditatea,

2. Un supraeu "supradezvoltat" , cauzat de un stil parental supraprotector, stric, si punitiv, educatia primita in copilarie, dogmele religioase. Toate astea i-ar fi putut induce ideea ca sexul normal este ceva murdar. Si totusi gaseste o portita de descarcare prin sexul oral mergand pe ideea ca " sexul oral nu e pacat, nu? "

3. Primul act sexual sa fi fost foarte traumatizant pentru ea din punct de vedere psihic sau fizica,frigiditatea ei fiind un scut pentru viitor.

4. Sentimente de rusine si de vina fata de actul sexual, o posibila consecinta a practicii masturbatorice dese in copilarie(sau in prezent) + educatia hipermorala --> rusine si vina, ==> frigiditatea. Tot aici , s-ar putea sa nu simta pentru ca isi gaseste satisacerea sexuala prin alte cai decat sexul normal.

 

si devine incet usor posesiva si imi impune anumite lucruri si nici nu ne cunoastem prea bine...

 

- mergand pe ideea asta gestul ei se poate numi un act de control asupra ta,controlandu-ti ea inconstient sexualitatea ta.Ea detine controlul.

 

vreau sa fiu mai asexual decat ea ca vad ca deja suspina din ce in ce mai greu la fiecare sarut,pan la urma totu se va rezuma la un joc si asta ma deranjeaza.

 

- am o veste proasta pentru tine.Daca e asa cum zice ea, ea va rezista mult si bine fara intentiile tale sexuale asupra ei, mai mult ca sigur tu vei fi cel care va ceda, gasindu-ti surogate/inlocuitori pentru obtinerea satisfactiei sexuale.Posbil o alta relatie, sau un simptom . Nu tu esti in situatia care sa hotareasca din punct de vedere sexual, ci ea.

 

faza e ca incep sa ma satur de toata povestea asta cu asexualitatea,si sincer nici de-al dreacului nu o sa ma dau la ea

 

- cu atitudinea asta nu o ajuti, si ea tocmai de asta are nevoie, de intelegere si de suport din partea ta.

 

- In concluzie daca nu ai ceea ce trebuie din punct de vedere afectiv si sentimental pentru ea atunci nu ai cum sa o ajuti si probabil se va destrama relatia. Aici nu merge cu amenintari de genul

" nici de-al dreacului nu o sa ma dau la ea"
. Unde e intelepciunea in asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×