Sari la conținut
Forum Roportal
Clara-francisca

Prietenul meu vrea sa se faca preot catolic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca l-ar iubi pe Dumnezeu, n-ai fi "prietena" lui ci sotia lui. El se afla cu tine intr-o relatie de desfranare/curvie, deci nu asculta poruncile, deci nu-L iubeste pe Dumnezeu decat declarativ, nu efectiv.

 

1 Corinteni 6

 

18Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care -l face omul, este un păcat săv

Editat de mutipica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, thanks for nothing. Am inteles ca asta e un loc de exhibat orgolii si de luat lumea la misto. Pacat ca nu am gasit nici un sfat, dar macar m-am lamurit ce urat e sa vorbesti despre niste lucruri de care nu ai habar, doar ca sa te dai mare. Zexelica, de te dai mare cunoscator(oare) a(l) religiei, oare ai citit ce am scris, inainte a a pronunta cuvantul "curvie"? Macar atat am invata si eu de la el, ca nu e bine sa judeci... Si nici macar nu ma dau religioasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, asa cum singura ai spus in prima postare, cel pe care il iubesti nu ti-a promis nimic, nu s-a "legat" prin nimc de tine, deci nu iti e dator cu nimc.

nici n-ai spus daca iti impartaseste sau nu iubirea.

 

ca sa-ti dau un exemplu concret, in urma cu aproape 13 ani un barbat mi-a spus ca ma iubeste si ca e in stare de ORICE ca sa fim impreuna si sa nu piarda ceea ce iubeste. avea o pozitie destul de sus si de banoasa intr-o organizatie religioasa de anvergura. a renuntat la tot, si-a ridicat familia, rudele, colegii, pe TOTI in cap, doar pentru banalul motiv ca m-a ales pe mine mai presus de orice.

daca stii Biblia, inseamna ca stii si tu ca e plina de exemple din astea, care au fost, defapt, modelul nostru, timp de 12 ani.

si ar trebui sa mai stii si ca Dumnezeu adora, pretuieste si onoreaza asa ceva.

 

daca el nu si-a luat nici un angajament fata de tine, n-ai dreptul nici sa-i pretinzi si nici macar sa astepti ceva de la el. sorry.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, thanks for nothing. ... nu am gasit nici un sfat,

 

Sfaturi ti s-au dat,numai ca nu acelea care sperai tu sa le primesti. Oh well.....

Doar nu te asteptai sa vina careva pe aici cu un manual intructiv intitulat "Remedii impotriva calugariei" ? :bye:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de un sfat. Am cunoscut un baiat cu care credeam ca pot construi o relatie. De curand insa el mi-a spus ca el vrea sa se faca preot catolic si in vara asta se va inscrie la seminar. E adevarat ca el nu mi-a dat sperante false, insa eu sunt indragostita de el si nu cred ca pot sa accept asta.

 

 

Nu poti sa accepti ? Ce nu poti sa accepti ? Ca daca se va face popa nu vei mai face "dragoste" cand vei avea chef ? pfff mi de ppf mai fato . zau asa

 

In primul rand va multumesc ca ati raspuns asa de multi, nu ma asteptam la atatea raspunsuri, serios...

Poate ca ar trebui sa va spun mai multe despre el, ca sa ma intelegeti. Nu ma pricep prea bine, dar cred ca daruirea lui e autentica, fiindca sunt cateva lucruri pe care nu le pot intelege altfel. Eu nu sunt o bisericoasa, nu sunt nici atee, dar nici nu merg la biserica. El merge la biserica in fiecare zi. Se roaga foarte des. E extrem de bun cu toata lumea si are o blandete neobisnuita... Ceea ce ma contraria foarte tare, inainte ca el sa imi spuna ca vrea sa fie preot, era cat e de pudic sau nu stiu cum sa spun. Doar ne-am sarutat mai aprins de cateva ori, dar el nu a facut nici un pas in plus, spunea ca lcururile astea sunt pentru oameni casatoriti. Nu inteleg de ce ar vrea sa faca asta, penrtu ca, mai mult decat sa fie preot, isis doreste sa fie preot-calugar, asta in conditiile in care vine dintr-o familie buna, cu o situatie materiale foarte buna. E un tip destept, a terminat o facultate, arata super (majoritatea colegelor mele de facultate sutn siderate ca el vrea sa se calugareasca).

Ce vreau sa zic de fapt, adica sa va intreb pe voi, e: ce il determina oare pe un barbat sa doreasca sa se faca preot catolic (calugar)? Nu ar fi mai verosimila alegerea asta pentru unul care nu arata asa bine ca el si care nu-i baiat descurcaret ca el? De ce nu si-ar practica meseria lui (a facut marketing) si ar vrea sa se incuie intr-o manastire? Cine cunoaste preoti catolici, poate ma ajuta cu un sfat. Fara suparare, eu chiar caut un rapsuns la aceasta intrebare, penrtu ca mi se pare o chestie incredibila si vreau sa o inteleg.

 

nu am cuvinte sa ma exprim. de fapt . esti copil

 

 

Sfatul meu de "om batran" : oricit de dureros este termina cu el cit mai repede ! El a facut deja alegerea....

 

 

Sfatul tau de "om batran" si "om destept" - ca sa fie completa :o: . De ce sa termine cu el daca tine la el ? Are raie sa termine cu el ? Daca ea nu e maturizata incat sa poata intelege situatia , normal ca se intreaba " de ce oare ? " Dar colac peste pupaza , vii tu sa te dai expert in matrimoniale (cica ironic , da' de unde) si ii dai sfaturi ca sa renunte la el ca "el a facut alegerea" CE alegere ? Vorbesti de parca ai fi in telenovelele cand un barbat trebuie sa aleaga intre doua femei. Aloo , trezeste-te :bye:

Editat de Aend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti sa accepti ? Ce nu poti sa accepti ? Ca daca se va face popa nu vei mai face "dragoste" cand vei avea chef ? pfff mi de ppf mai fato . zau asa

Zi mai bine ca nu mai poate face deloc, nu cand are chef. :bye:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba il iubesc, foarte mult. Tocami pentru ca il iubesc, am senzatia ca un barbat frumos si destept ca el se "pierde" in calugarie si ma tem ca va fi nefericit. Cum poate fi fericit in castiotate si saracie un barbat care e asa frumso ca el si e obisnuit sa aiba toto ce-i trebuie?

 

 

:o: ziceai ca e frumos arata bine , e inteligent si are si bani :lol: asa spune mai fato . Uite pitipoanca materialista unde era :lol: Cum nu m-am prins eu mai devreme :( offf cred ca de la un pahar de bere mi se trage :bye: .

 

Apropo , "ce sa caute el in calugarie un barbat bine de bani gata , cand isi poate trai viata , sa toace banii cu femeile , sa duca o viata de destrabalat etc ? nu se cade asa ceva :P " nu-i asa ? R

Editat de Aend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca il iubesti asa mult pe D-zeu calugareste-te.

Sau nu esti frumos ,inteligent si cu bani? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"ce sa caute el in calugarie un barbat bine de bani gata , cand isi poate trai viata , sa toace banii cu femeile , sa duca o viata de destrabalat etc ? nu se cade asa ceva :bye: " nu-i asa ? R
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×