Sari la conținut
Forum Roportal
Clara-francisca

Prietenul meu vrea sa se faca preot catolic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pot sa-l conving sa renunte?

 

Ma indoiesc!Oricate raspunsuri ai primi aici,nu cred ca intelege motivele alegerii lui,mai ales ca spui ca nu esti prea bisericoasa.

Ia si citeste si tu tot ce-ti pica in mana despre teologie-psihologie-filosofie ,poate si putina astrologie si te vei lamuri singura de ce un om renunta la ...multe... pentru preotie,in conditiile in care nu provine de la coada vacii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar daca el te-ar iubi pe tine, ar da dracului preotia instantaneu.

Pai de iubit ma iubeste intr-un fel, doar ca il iubeste mai mult pe Dumnezeu. Cum sa nu iubesti un tip atat de sincer, de cald, de frumos si de destept? Parca il iubesc si mai mult de cand mi-a spus. Incerc sa mi-l imaginez preot si, cu toate ca mi se rupe sufletul, stiu ca i s-ar potrivi. E atat de bun, de bland cu toata lumea... Cand se roaga, parca ar fi sfant... Eu, care n ulea m cu rugaciunea, mai ca imi vine sa ma rog si eu eu cand il vad pe el (chiar nea-m rugat de cateva ori impreuna, doar ca el se roaga de-adevaratelea, eu doar dau din gura). Pe de alta parte, ma intreb serios cum o sa se descurce cu enoriasele, o sa aiba multe ispite, nu o sa-i fie usor... Ma gandesc cum i-ar fi cu mine si cum i-ar fi preot. Si, cu toata obiectivitatea, cred ca i-ar fi mai usor in lume. V-as da o poza cu el, dar nu vreau sa il supar. A fost sef de promotie la facultate, ar putea castiga o gramada de bani ca director de marketing, deja are un job super-bun. Parintii lui sunt distrusi ca el vrea asta. Tatal lui i-a promis ca ii cumpara casa pana la toamna, doar sa nu plece. Pe el nu il intereseaza. Nu pot sa vorbesc cu el prea mult pe tema chemarii asteia a lui, fiindca nu vrea sa vorbeasca despre ea. Imi spune doar ca acolo e locul lui, ca el stia asta. Adevarul e ca nu pot sa inteleg, ncii daca fac abstractie de relatia noastra, de ce un baiat ca el, care are totul, ar alege calea asta. Nu e nici un catolic pe forumul asta, care sa ma lumineze si pe mine? Am uitat sa va spun ceva, care mi se pare culmea: mi-a povestit de un preot pe care il cunoaste, si care i-a spus ca si el a avut ganduri de insuratoare, dar si el si prietena lui de atunci il iubeau mai mult pe Dumnezeu, prin urmare el s-a facut preot, iar ea s-a calugarit. Lucrurile astea ma depasesc.

 

asta imi da senzatia ca oricat ti-am explica noi cum e, tu n-ai intelege.

 

ce crezi tu ca ar trebui sa faca un barbat frumos si destept ca sa fie fericit? :bye:

Facand din nou abstractie de relatia noastra, ma gandesc ca ar trebui sa se insoare si sa faca copii, nu s ase inchida intr-o manastire. Sa fim seriosi, cati barbati frumosi si de succes fac asta?

Apoi, nefacand abstractie de relatia noastra, nu pot sa trec peste faptul ca e cel mai fascinant barbat pe care l=-am cunoscut vreodata. Primul; care n-a incercat sa ma bage in pat. Primul cu care am ce discuta, cu care sint cuadevarat prietena, care ma intelege, care ma accepta asa cum sunt, nu ma judeca cand gresesc. Cred ca oricine ar suferi daca ar pierde o realtia ca asta. El spune ca relatia noastra va trai si dupa aceea, dar in alta forma, de prietenei spirituala. Dar pe bune, desi nu asta e principala mea preocupare, cum as putea s fiu prietena platonica cu unul care ma atrage si fizic?

 

 

Daca el asa simte(indoctrinat de mic fiind)

Nu e indoctrinat de mic. Ai lui nu sunt credinciosi. Nici macar nu sunt catolici. El l-a descoperit pe Dumenzeu singur. Si daca l-ai vedea cum vorbeste despre el, ai jura ca il vede dea-adevarateleea, pe bune. E atat de indragostist de el, ca nu mai vede nimic in jur.

 

 

Clara-francisca, fă-te bucătăreasă la el şi ai rezolvat problema.

In ce sens?

 

 

o face din oportunism......

Am vorbit cu asta despre el. Daca o sa fie preot, o sa aiba un salariu foarte mic (nici 10 % din ce castiga acum, dupa cum zice el). Plus ca el vrea sa se si calugareasca. Am fost inporeuna cu el la o manastire unde ar vrea el sa se duca. Saracie lucie. Nu stiu in ce ar putea consta oportunismul. El si asa e extrem de modest. S eimbraca modest, mananca orice, nu bea, nu fumeaza, nu cheltuie multi bani pentru el, da o gramada de pomana.

 

 

spui ca intre voi pana acum nu au fost decat niste saruturi, asa ca el si in momentul asta se simte bine in castitatea lui.

Nu stiu ce sa cred despre asta. Cum e posbili ca un barbat sa traiasca in castitate, sa fim seriosi? Da, nu au fost decat saruturi, desi odata eram la mine, si ne tineam in barte si ne sarutam si el s-a rif\dicta brusc si mi=-a spus ca trebuie sa plece. Atunci mi s-a parut ca e nebun, mai avem putin si o faceam (sau asa credeam eu) dar el a fugit ca din pusca. Abia acum, cand mi-a spus, inteleg gestul lui de atunci. Dar el simte ceva (chiar si fizic), deci cum va putea trai la nesfarsit in castitate? O sa fie un chin... Oricum, mie povestea asta cu castitatea mi se parea un basm, pana sa-=l cunsoc pe el, cand am incepu t sa am oaresce indoieli...

Editat de Clara-francisca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce sens?

 

După nume eşti şi tu catolică, asta numai dacă subiectu' ăsta nu-i din ăla de se vinde-n piaţă la 3 lei mănunchiul.

Ştii prea bine că orice preot catolic are o bucătăreasă a lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand un om incepe o relatie cu Dumnezeu si i se dedica trup si suflet, lucrurile lumesti par niste gunoaie, nimicuri, lucruri neinsemnate, de care se poate lipsi fara prea multe resentimente si regrete.

El pierde slava lumii acesteia, alegand-o pe cea viitoare. Considera ca merita sa dea bucuriile vietii acesteia pe vesnicia alaturi de Dumnezeu. Nu o sa-l poti convinge sa renunte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa faca baiatul cont aici pe Roportal...sa vedem si noi cat de minunat e....o sa aiba in acest fel zeci de prietene spirituale iar ele il vor admira ca pe un zeu....

.... daca e asa cum spune fata..."sincer, de cald, de frumos si de destept" :bye:

 

era o idee :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te reorientezi, iar daca nu te-am convins rasfoieste aria de religie.

Nici dumnezeu nu are puterea de a-i schimba parerea unui indoctrinat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt catolica. Ce vrei sa stii?

Te avertizez ca nu le am cu popii.

Nici ,nici :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand un om incepe o relatie cu Dumnezeu si i se dedica trup si suflet, lucrurile lumesti par niste gunoaie, nimicuri, lucruri neinsemnate, de care se poate lipsi fara prea multe resentimente si regrete.

El pierde slava lumii acesteia, alegand-o pe cea viitoare. Considera ca merita sa dea bucuriile vietii acesteia pe vesnicia alaturi de Dumnezeu. Nu o sa-l poti convinge sa renunte.

Dumnezeu nu cere exclusivitate,doar oamenii cer asemenea aberatiii intr-o relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×