Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

Legea Dreptului la Dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

a venit lupul moralizator. una e sa iti vina sa te arunci in groapa cu namol si alta e sa o si faci.

a fi indragostit nu inseamna a te indobitoci. ca de era asa ....

..de fapt stii ce? Ai dreptate. Sa fim cu totii ca la 15 ani.

 

 

A fi indragostit nu inseamna a te indobitoci, ci a da dovada de puritate sufleteasca intr'un moment magic, unic poate .

 

 

 

Raul, permiti un mic buchetel cu lacramioare? :yes: Mi-a placut asta mult. :friends:

 

Somesanco, oamenii nu pot trai fara dragoste ... :D

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Somesanco, oamenii nu pot trai fara dragoste ... :friends:

 

Am inteles. Sa ma vina un buchet.... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la nasa mare, fara numar ! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur, e o raie, dar e o boala placuta .

Raie...si noi femeile ce suntem ? :yes: :friends: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In lumea asta sunt zeci de lucruri mai importante decat dragostea. Daca o persoana vrea sa se sinucida doar pentru ca persoana pe care o place nu vrea sa fie cu el, atunci cum va reactiona omul respectiv in viata cand se va lovi de probleme mult mai grave?

care sunt alea???(ma refer la lucrurile mai importante decat dragostea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raul, eu zic ca uneori tre sa mai faci si dusuri reci.

Ok, iubesti ..dai de la tine. Da' pana cand? Si omul din experienta ajunge sa cunoasca oamenii mai bine.

Mai exista si iubirea de familie, prieteni ..etc ..ei nu au nevoie de tine?..daca seci intr-o dragoste bolnava, doar ca sa iti asculti inima, ce se alege de restul vietii tale? Sunt lucruri cel putin la fel de importante ca dragostea de sex opus.

Si daca pana e acolo, omul se poate indragosti de mai multe ori in viata.

Si da, o spune un om care stie ce inseamna indragosteala si chiar indobitocire. Si puritatea asta poate fi atinsa si atunci cand te indragostesti de o persoana potrivita ..nu de alta, dar pe altele nu le mai lasi sa se apropie deloc.

Pur si simplu reduci 'domeniul' , nu inseamna ca fortezi nimic. Nici ca esti *prea* rational.

 

care sunt alea???(ma refer la lucrurile mai importante decat dragostea)

nu stiu .. poate ca sa fii util in viata asta si in alte scopuri decat propria ta satisfactie... ?

sa cresti un copil sanatos?

sa investesti munca intr-o afacere serioasa care poate va finanta odata si un orfelinat? .. depinde de om, depinde de felul fiecaruia.

unii nu pot fi fericiti fara dragoste..dar stii ce? - la final, oricata iubire am uni, in fata lui Dzeu tot de unii isnguri raspundem..si nu in doi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar in dragoste pur si simplu nu exista deloc Justitie. Exista o totala libertate ca oamenii sa se raneasca unii pe altii oricit de tare chiar si pina la moarte fara ca nimeni sa-i pedepseasca cu nimic. Iar acest lucru ar trebui oprit. Avem un suflet si nu e de piatra ci doare daca e lovit , iar ranile provocate pot deveni sechele psihice pentru tot restul vietii. Nu putem pedepsi pe cineva fiindca ne face sa plingem ori sa devenim handicapati psihici pe viata fiindca nu avem nici o dovada palpabila a raului facut dar totusi eu cred ca daca se depaseste limita dintre viata si moarte in agresiunea psihica atunci agresorul trebuie adus in fata justitiei. Adica daca se ajunge chiar pina la sinucidere atunci o pedeapsa trebuie aplicata.

Oamenii se tem sa aplice o pedeapsa cu moartea din cauza ca nu-i placut sa ucizi pe un om.

 

Asta e adevarat.

Si totusi: nu e cam... extrem, ca sa zic asa, sa se ajunga la pedeapsa cu moartea si la ruleta ruseasca? (Pana la urma, dragostea e ceva irational, cum poti judeca astfel de fapte intr-un mod rational? Poti face oamenii sa se comporte rational, cu responsabilitate in dragoste? Da, stiu ca nu e o scuza, dar... Problema e destul de complicata, dupa cum ai si expus-o in lungul post ce a deschis acest topic.)

Altfel chiar nu s-ar putea? (Pare asa, un scenariu SF, gen '1984')...

Desi... poate ar avea efect. O data - de doua ori de s-ar intampla, poate oamenii s-ar invata minte, le-ar fi frica si... ar deveni cinstiti, sinceri, nu ar mai lua dragostea ca pe o distractie, purtandu-se ca niste iresponsabili.

 

 

 

Intrebare e , ce e mai bine pentru ea , sa moara sau sa fie obligata sa se casatoreasca cu mine ?

 

Depinde ce ar conta mai mult pentru ea. Pana la urma, nu ar putea ajunge ca, in timp, sa te iubeasca? Ca dragostea asta se poate si redobandi, poate sa revina... sau sa se clarifice...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×