Sari la conținut
Forum Roportal
dutz.auto

Amenda de 100 de milioane in vama veche 2 mai 2009

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@dutz.auto, stiu zona, era plin de masini si in special motoare. Du-te la un avocat. Trebuie sa vezi ce si cum cu legea aia, de care n-am auzit. Poate e ceva bagat dupa accidentul de care scria Darianna. In orice caz, interdictia de a parca pe plaja trebuia marcata in mod vizibil (mai ales avand in vedere cuantumul amenzii). Ai vazut ceva panouri in sensul asta? Eu nu-mi amintesc sa fii vazut, dar cum ziceam, nici nu m-am uitat special, nefiind cu masina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da..unii ziceau ca se prescrie amenda daca nu primesc acea recomnadata...

dar cred ca pana la urma tot la o contestare se va ajunge.

Da, dar asta se face in 3 ani. Si doar daca nu isi mai amintesc aia de tine. :)

 

 

Uite ce scriu aia :

Art. 5. - Operatorii de plaja au urmatoarele obligatii:

[...]

i) sa monteze panouri cu instructiuni de utilizare a plajei si a zonei de imbaiere;

k) sa nu permita camparea pe plaja.

[....]

(2) Caracteristicile si modalitatea de amplasare a constructiilor si dotarilor sunt prevazute in Planul de amenajare a plajei, anexa la contractul de inchiriere incheiat intre Administratia Nationala "Apele Romane" si operatorul de plaja.

 

Art. 7. - In vederea protectiei turistilor, pe plajele litoralului Marii Negre utilizate in scop turistic se interzic:

a) accesul persoanelor insotite de animale, cu exceptia cainilor din dotarea Ministerului Administratiei si Internelor si a cainilor utilitari ai persoanelor cu dizabilitati;

b) circulatia sau stationarea vehiculelor, cu exceptia celor care asigura interventii operative si a utilajelor de intretinere a plajelor.

Art. 8. -

(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 10.000 lei (RON) si 20.000 lei (RON) savarsirea de catre persoane fizice sau juridice a urmatoarelor fapte:

 

k) circulatia sau stationarea autovehiculelor pe plaja, cu exceptia celor care asigura interventii operative si a utilajelor de intretinere a plajelor;

 

Ideea de baza este ca operatorul de plaja este obligat sa realizeze demarcarea stricta a plajei, prin indicatoare si in plus el este cel caruia ii revine obligatia de a impiedica accesul altor vehicule fata decat cele acceptate si exceptate de prezenta O.U.

Asadar mrgi la un avocat, el vede ce scrie in acel proces verbal de constatare in baza caruia ai fost amendat, si ai mari sanse sa scapi intrucat intocmirea defectuoasa a P.V. atrage dupa sine nulitatea relativa a actului.

Plus ca spui ca zona nu era clar demarcata privitor la plaja. Iar plaja trebuie sa fie cu destinatie turistica, nu orice fel de plaja. Asadar, operatorul de plaja este vinovat si nu tu.

 

L.E. Norocul tau este ca ai si poze, ca nu cred ca se poate considera plaja amenajata si cu destinatie turistica acel pamant cu fire de iarba razlete, si mai ales ca nu exista o demarcatie stricta, cu specifoicatia ca este interzisa stationare/parcarea/camparea, si tu ai ignorat cu buna stiinta acele semne si ai parcat acolo.

 

Ai sanse mari sa scapi.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a contestat o amenda in instanta si a castigat - el parcase pe trotuar, dar cei care au dat amenda au scris pe PV ca parcase pe peluza (iarba) dintre trotuar si carosabil, iar acolo nu era nici un fir de iarba, doar asfalt. Si a castigat pt ca motivul amenzii nu era corect - nu exista peluza!

 

Daca in zona nu erau indicatoare care sa specifice faptul ca parcarea este interzisa, atunci poti castiga instanta pt ca ai primit o amenda nefondata, nesustinuta de indicatoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca in zona nu erau indicatoare care sa specifice faptul ca parcarea este interzisa, atunci poti castiga instanta pt ca ai primit o amenda nefondata, nesustinuta de indicatoare

 

Da, dar pe de alta pare, ar fi trebuit sa existe si indicatoare care permiteau parcarea. Una e sa opresti sau sa stationezi si alta sa parchezi masina acolo de joi pana sambata, asa cum zicea dutz.auto ca a lasat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar pe de alta pare, ar fi trebuit sa existe si indicatoare care permiteau parcarea. Una e sa opresti sau sa stationezi si alta sa parchezi masina acolo de joi pana sambata, asa cum zicea dutz.auto ca a lasat-o.

 

Proba lor la dosar va fi o poza...iar in lege scrie ca nu este permisa stationarea. Deci daca as fi stat 5 min..tot aceeasi amenda mi-ar fi dat-o.

 

Sotul meu a contestat o amenda in instanta si a castigat - el parcase pe trotuar, dar cei care au dat amenda au scris pe PV ca parcase pe peluza (iarba) dintre trotuar si carosabil, iar acolo nu era nici un fir de iarba, doar asfalt. Si a castigat pt ca motivul amenzii nu era corect - nu exista peluza!

 

Daca in zona nu erau indicatoare care sa specifice faptul ca parcarea este interzisa, atunci poti castiga instanta pt ca ai primit o amenda nefondata, nesustinuta de indicatoare

S-s reprezentat singur in instanta sau a angajat un avocat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Proba lor la dosar va fi o poza...iar in lege scrie ca nu este permisa stationarea. Deci daca as fi stat 5 min..tot aceeasi amenda mi-ar fi dat-o.

Fii sigur ca vor veni si cu Planul de amenajare a plajei, ca sa poata dovedi ca ai incalcat legea, parcand pe plaja.

Dar nefiind o demarcare clara, esti absolvit de vina. Si poate este si un abuz si nu figureaza ca plaja acel loc.

Atata timp cat nu sunt indicatoare nu poti fi amendat.

 

Eu spun sa te grabesti sa o contesti, intrucat ai doar 30 de zile la dispozitie dela data cominicari.

Si in cazul in care nu o faci, esti pasibil sa fii executat silit.

Plus ca, ai mari sanse sa castigi in instanta.

I-ati un avocat !

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fii sigur ca vor veni si cu Planul de amenajare a plajei, ca sa poata dovedi ca ai incalcat legea, parcand pe plaja.

Dar nefiind o demarcare clara, esti absolvit de vina. Si poate este si un abuz si nu figureaza ca plaja acel loc.

Atata timp cat nu sunt indicatoare nu poti fi amendat.

 

Eu spun sa te grabesti sa o contesti, intrucat ai doar 30 de zile la dispozitie dela data cominicari.

Si in cazul in care nu o faci, esti pasibil sa fii executat silit.

Plus ca, ai mari sanse sa castigi in instanta.

I-ati un avocat !

 

 

Am cerut consiliere onilne de la mai multi avocati si mai exact am 15 zile de la emiterea procesului verbal. Deocamadat am trmis datele saptamana trecuta si astept sa imi vina proseul verbal sa pot sa fac plangerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cerut consiliere onilne de la mai multi avocati si mai exact am 15 zile de la emiterea procesului verbal. Deocamadat am trmis datele saptamana trecuta si astept sa imi vina proseul verbal sa pot sa fac plangerea.

Da, 15 zile daca e data de politia rutiera. In caz ca este trimisa de la o administratie teritoriala , ai 30 de zile de la data incunostintarii.

Dar cred ca nu politia ti-a trimis incunostiintarea. Ce scrie pe plic sau de unde provine instiintarea ?

Este important, pentru ca la ei trebuie sa contesti amenda.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am vorbit cu un prieten care a patit ceva asemanator anul trecut. Dupa ce s-a intors din vacanta de la mare a primit o scrisoare acasa in care a fost anuntat ca a stationat pe spatiul verde si ca trebuie sa zica cine a fost cu masina atunci. Si amenda urma sa fie undeva la 200 ron. El a trimis datele, dar nici pana azi nu a primit vre-un raspuns. Probabil ca au uitat sa trimita amenda. Poate ai si tu norocul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ieri am vorbit cu un prieten care a patit ceva asemanator anul trecut. Dupa ce s-a intors din vacanta de la mare a primit o scrisoare acasa in care a fost anuntat ca a stationat pe spatiul verde si ca trebuie sa zica cine a fost cu masina atunci. Si amenda urma sa fie undeva la 200 ron. El a trimis datele, dar nici pana azi nu a primit vre-un raspuns. Probabil ca au uitat sa trimita amenda. Poate ai si tu norocul asta.

Prietenul tau sa rasufle usurat peste vre-o doi ani. Pana atunci nu as numi asta noroc. :roll:

Iar in cazul lui, 100 de mil, nu cred ca e de colea, si te poti culca pe o ureche. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×