Sari la conținut
Forum Roportal
dutz.auto

Amenda de 100 de milioane in vama veche 2 mai 2009

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles... Dar zi-mi exact ce scrie in scrisoarea care ai primit-o acasa.

 

Mentionez ca scrisoare a fost trimisa prin posta...nu recomnadta (nu stiu daca are vreo importanta).

Mi se cere sa comunic datele celui care a condus masina in data de 2 mai..cand am inclcat prevederile legii ou 19/2006, privind utilizare plajei Marii Negre.

In caz de refuz sau necomunicare sanctiunile se vor aplica proprietarului.

Cam asa ceva scrie..nu am scris chiar tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentionez ca scrisoare a fost trimisa prin posta...nu recomnadta (nu stiu daca are vreo importanta).

Mi se cere sa comunic datele celui care a condus masina in data de 2 mai..cand am inclcat prevederile legii ou 19/2006, privind utilizare plajei Marii Negre.

In caz de refuz sau necomunicare sanctiunile se vor aplica proprietarului.

Cam asa ceva scrie..nu am scris chiar tot.

 

cu regretele de rigoare ... afla de un sofer decedat in aceasta perioada dupa 1 mai si trimite un raspuns cu datele lui de identificare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trimiti datele corecte si dupa aceea... iti sustii nevinovatia in instanta.

 

Asta`i tot ce poti face.

 

Ar fi o varianta, dar altii m-au sfatuit sa nu trimit datele pentru ca nu a fost trimisa cu recomandata. Poate ca nu a ajuns la mine scrisoare care au trimis-o ei..cum era sa se si intample...ca a luat-o mama din posta si mi-a dat-o peste vreo 3 zile ca uitase de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi o varianta, dar altii m-au sfatuit sa nu trimit datele pentru ca nu a fost trimisa cu recomandata. Poate ca nu a ajuns la mine scrisoare care au trimis-o ei..cum era sa se si intample...ca a luat-o mama din posta si mi-a dat-o peste vreo 3 zile ca uitase de ea.

 

Nu trimite datele. Asteapta sa iti vina amenda acasa. Ca poate ai norocul si ei nu o sa o mai trimita. In instanta nu are rost sa mergi pentru ca sigur o sa pierzi si o sa ai numai o cheltuiala in plus. In instanta sa mergi doar daca iti da amenda peste 100 mil ca sa ceri reducerea ei. Altceva nu stiu ce sa zic... sper ca pana la urma sa nu mai vina amenda aia. :huh:

 

Partea interesanta a acestei povesti e ca si eu am patit ceva asemanator vara trecuta cand am fost in concediu in Grecia. Am parcat masina in parcarea amenajata langa plaja. Si dupa 2 minute repede au venit 2 care se ocupa cu paza acolo si au inceput sa comenteze ca am intrat cu rotile din fata jumatate de metru pe nisip. Si mie au vrut sa imi dea amenda dar eu m-am prefacut ca nu inteleg ce zic ei asa ca pana la urma am scapat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema ta nu e faptul ca alti 100 au facut la fel.

Si nici ca asa faci in fiecare an.

 

Chiar daca 'doar' ai parcat-o, ai incalcat legea.

 

Recunosc ca am incalcat legea...intr-o oarecare masura. Acolo in vama nu este nicio parcare amenajata, niciun drum asfaltat, decat cel principal..care vine ddin constanta si continua pana in Bulgaria, deci orice masina parcat ar putea fi considerata ca fiind parcata pe spatiul verde.. Sa zicem ca am incalcat legea..dar sa imi dae macar o amenda pentru parcare pe spatiu verde...care e intre 1 -5 mil...dar nu intre 100-200 mil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti haios.

 

Nu exista 'intr-o oarecare masura'. Asta este un fapt.

Tot fapt este si ca nu exista parcari. Adevarat.

 

Ce spui tu sunt (eventual) circumstante atenuante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e argument ?

Iti vor trimite alta... recomandata.

Doar nu crezi ca vor renunta ?

 

Daca stii ca nu au dreptate si iti poti sustine nevinovatia in istanta , de ce sa nu le dai datele ?

 

Eu m-am judecat recent cu Politia Rutiera si am castigat.

A ocolit dispozitivele de calmare a traficului [ deh , ma dureau amortizoarele :) ] , si un destept mi-a suspendat permisul pt 90 de zile ,plus 6 puncte si 300 de lei amenda, pe motiv ca " a circulat pe contrasens" .

Draku a stiut ca politia e mai in fata si fotografiaza ?

 

Cu toate pozele lor... instanta mi-a admis plangerea si a anulat procesul verbal.. in totalitate.

Pt ca, una este sa ocolesti ceva si alta sa circuli pe contrasens.

 

Deci, daca ai argumente.. castigi.

Daca nu... asa cum spunea cineva mai sus , ceri micsorarea [ sau esalonarea] amenzii.

 

Ala care ti-a luat tie permisul chiar a fost prost. A depasi o masina sau un obstacol de pe drum nu inseamna ca mergi pe contrasens. Dar in cazul parcarii pe plaja nu prea ai ce face. Eventual doar sa incerci incadrarea contraventiei in parcare pe spatiul verde. Dar slaba sansa de succes avand in vedere ca acolo se vede clar ca e nisip...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e argument ?

Iti vor trimite alta... recomandata.

Doar nu crezi ca vor renunta ?

 

Daca stii ca nu au dreptate si iti poti sustine nevinovatia in istanta , de ce sa nu le dai datele ?

 

Eu m-am judecat recent cu Politia Rutiera si am castigat.

A ocolit dispozitivele de calmare a traficului [ deh , ma dureau amortizoarele :) ] , si un destept mi-a suspendat permisul pt 90 de zile ,plus 6 puncte si 300 de lei amenda, pe motiv ca " a circulat pe contrasens" .

Draku a stiut ca politia e mai in fata si fotografiaza ?

 

Cu toate pozele lor... instanta mi-a admis plangerea si a anulat procesul verbal.. in totalitate.

Pt ca, una este sa ocolesti ceva si alta sa circuli pe contrasens.

 

Deci, daca ai argumente.. castigi.

Daca nu... asa cum spunea cineva mai sus , ceri micsorarea [ sau esalonarea] amenzii.

 

 

 

da..unii ziceau ca se prescrie amenda daca nu primesc acea recomnadata...

dar cred ca pana la urma tot la o contestare se va ajunge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ala care ti-a luat tie permisul chiar a fost prost. A depasi o masina sau un obstacol de pe drum nu inseamna ca mergi pe contrasens. Dar in cazul parcarii pe plaja nu prea ai ce face. Eventual doar sa incerci incadrarea contraventiei in parcare pe spatiul verde. Dar slaba sansa de succes avand in vedere ca acolo se vede clar ca e nisip...

 

ia mai uita te un pic in poza...acolo este pamant si praf..nu e nisip..altfel nu ar mai fi nici iarba..ca nu rasare din nisip.

post-194525-1243960812_thumb.jpg

post-194525-1243960952_thumb.jpg

Editat de dutz.auto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×