Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In Romania am la dispozitie biblioteci intregi..pe unde ma plimba vantu am decat in limbi straine si nu ma pasioneaza..

As vrea sa mi dati daca aveti niste siteuri care vand carti cu livrare in strainatate sau site/uri unde pot citii ceva online..orice tip de carte.

 

Multumesc, astept raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti pe facebook si va logati

In casuta de search/cautare scrieti carti pdf

Apoi alegeti grupuri/groups, opriunea e sus

Apoi public groups, optiunea e in stanga

Click pe files, optiune tot in stanga

Aveti acum sute chiar mii de carti gratuite pe care le puteti citi in voie

 

Aceiasi pasi si in alte limbi, gen cautare books pdf sau livres pdf sau literature pdf, etc.

 

Daca nu va ajung aceste carti, puteti sa va inscrieti si in grupurile private de carti de pe fb

Editat de Kleopatrah
  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit si eu, dar ce folos? Oare niste capete de rezerva nu se gasesc pe facebook? Eu as vrea sa citesc incontinuu si nu mai pot, ba nu am timp, ba sunt prea obosita. As vrea atat de tare sa mai pot citi la fel de mult ca acum cativa ani!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Fiero a spus:

Am descoperit si eu, dar ce folos? Oare niste capete de rezerva nu se gasesc pe facebook? Eu as vrea sa citesc incontinuu si nu mai pot, ba nu am timp, ba sunt prea obosita. As vrea atat de tare sa mai pot citi la fel de mult ca acum cativa ani!

Te-ai maturizat si acum nu mai citesti chiar orice. Am descoperit si eu ca nu ma mai captiveaza decat cartile cu adevarat bune. Iar pe acelea e greu sa le afli, inecate in oceanul de carti asa si asa. Dar merita efortul. Daca o carte nu ne prinde in primele pagini, trebuie sa o aruncam, nu a fost scrisa pentru noi, zicea Eliade. Raman putine carti de calitate pentru lectura, dar e o investitie mai corecta a putinului timp liber.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, observant a spus:

Te-ai maturizat si acum nu mai citesti chiar orice. Am descoperit si eu ca nu ma mai captiveaza decat cartile cu adevarat bune. Iar pe acelea e greu sa le afli, inecate in oceanul de carti asa si asa. Dar merita efortul. Daca o carte nu ne prinde in primele pagini, trebuie sa o aruncam, nu a fost scrisa pentru noi, zicea Eliade. Raman putine carti de calitate pentru lectura, dar e o investitie mai corecta a putinului timp liber.

Ani de zile am citit aproape numai carti de psihologie si filozofie, ma fascinau. Apoi au urmat cartile de o anumita specialitate, care au ajuns si ele sa ma fascineze. Atat de tare ma fascinau, incat, desi am promis, mi-a fost imposibil sa renunt la ele, simteam ca m-as simti ca si cum s-ar desprinde o parte din mine si as ramane infirma, chiar daca stiam ca nu imi mai folosesc la nimic,  pentru ca oricum nu voi mai face ce imi propusesem. Cand am cautat la biblioteca o carte anume si am intrat la o sectiunea care contine carti mai deosebite  - rare sau de o anume specialitate - , am dat la intrare peste carti din specialitatea la care eu studiasem ani de zile. Am ramas incremenita, cu respiratia intretaiata si mi-au dat lacrimile, imi venea sa ma duc sa le iau in brate si sa le mangai.

Am tot zis sa citesc si carti "normale", insa nu prea imi reușește, ma intorc vrajita tot la cele de psihologie si, mai nou, la cele de neurostiinte si neurobiologie, cand dau peste asemenea carti, parca intru intr-un fel de transa. Acum citesc o carte scrisa dupa o poveste adevărată, povestea unui adolescent caruia razboiul i-a schimbat viata si l-a obligat sa se maturizeze fortat. Si ar trebui sa o gasesc palpitanta. Si ar  trebui sa simt actiunea si sa ma las dusa de ea, dar nu prea pot. 

Editat de Fiero
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×