Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Antioxidantii, radicalii liberi, suplimente nutritive

Evaluează acest topic

folosesti suplimente nutritive?  

12 membri au votat

  1. 1. folosesc:

    • polivitamine din supermarket, zilnic
      0
    • polivitamine din supermarket, ocazional
      1
    • suplimente nutritive "de marca"-zilnic
      2
    • suplimente nutritive "de marca"-ocazional
      4
    • incerc metode naturiste
      7
    • nu folosesc deloc
      3
  2. 2. fumator?

    • DA
      3
    • NU
      10


Postări Recomandate

Ce-mi place de tine ca esti optimist :o:

 

plantezi varza pe topicul omului...in loc sa dai solutii! :o:

Editat de masha rasputina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-mi place de tine ca esti optimist :o:

Mie imi place de tine ca ..esti supla .:o:

:cry:

 

Pai doar nu vrei sa le faci educatie cu forta. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi place de tine ca ..esti supla .:o:

:cry:

 

Pai doar nu vrei sa le faci educatie cu forta. :o:

 

La scoala, cand sunt mici....la asta ma refeream :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mananci (sanatos), cum s-a intamplat in cazul meu, trebuie sa recurgi la metode "extreme" cum ar fi ... faptul ca am facut intravenoase o saptamana, iar acum iau 1000000 de vitamine. Deci da, folosesc suplimente nutritive cu toate ca incerc sa caut ce e natural, prefer sa merg la un homeopat... si nu sunt fumatoare :o: ... oricum la cate prostii sunt acum in mancare, nici nu e de mirare ca ajungi la pat :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La scoala, cand sunt mici....la asta ma refeream :o:

Stiu..eu spuneam de cei care ii educa. Ei au acele frustrari si le perpetueaza mai departe prin indiferenta si libertatea de care dau dovada. Pe principiul, "pe vremea mea nu aveam asa ceva ", lasa copilul sa faca ce vrea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu..eu spuneam de cei care ii educa. Ei au acele frustrari si le perpetueaza mai departe prin indiferenta si libertatea de care dau dovada. Pe principiul, "pe vremea mea nu aveam asa ceva ", lasa copilul sa faca ce vrea .

Da, asa e. Si e greu sa ramai sanatos intr-o tara in care nici nu-ti spune nimeni, ce e bine si ce nu......iar mancarea ieftina si dezechilibrata este promovata intr-un mod agresiv si eficient

 

Am citit undeva un articol ingrozitor despre problemele groparilor din ziua de azi. :cry: Cica, daca pe vremuri, nu erau probleme , cand scoteau mortii care nu aveau loc de veci permanent dupa 7 ani sa-i incinereze...pentru ca ramanea o mana de oase din ei.....de ceva timp s-a constatat ca saracii raman mumificati, din pricina consumului exagerat de conservanti si Vegeta din timpul vietii :o::o::o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se stie ca lungimea si calitatea vietii noastre depinde in mare masura de antioxidantii din organism. De regula antioxidantii ii procuram din fructe, legume, carnuri, de regula din ceea ce cunoastem ca se cheama "mancare sanatoasa". Radicalii liberi rezulta din metabolism, suplimentati dramatic de stres, efort intens, fumat, alcool, mediu toxic, anumite alimente. In corpul nostru este mereu razboi. Intre oxidanti si antioxidanti. Poanta este ca lipsa antioxidantilor nu doare si nu se fac teste cu privire la concentratia lor. Nivelul scazut al antioxidantilor poate cauza imbolnavirea, care la randul ei determina consumul de medicamente, unele cu efecte deosebit de nocive. Ar fi interesant de vazut daca vegetalele de azi care le cumparam ( si nu au gust) mai pot acoperi necesarul nostru de antioxidanti sau daca vrem sa ne conservam sanatatea vom fi nevoiti sa apelam la antioxidanti comercializati cu care sa ne suplimentam dieta?

 

 

Interesanta prezentare a problemei antioxidantilor: "Se stie ca lungimea si calitatea vietii noastre depinde in mare masura de antioxidantii din organism. De regula antioxidantii ii procuram din fructe, legume, carnuri, de regula din ceea ce cunoastem ca se cheama "mancare sanatoasa""

 

"Lungimea" si "calitatea vietii" nu este dependenta in primul rand de antioxidantii din organism...si nici din "carnuri".

"Vegetelale de azi" sunt o buna sursa de vitamine si antioxidanti cu trei conditii:

 

- 1) Sa nu fie cumparate din super sau hypermarketuri;

- 2) Sa nu fie cumparate de la geambasii de "legume - fructe" din piete care se lauda, de exemplu ca vand rosii "romanesti dulci";

-3) Sa fie cumparate de la "taranii" din piata care vand produsele proprii la pret mai mare decat cei de la 1) si 2)...

 

Daca totusi credeti ca aveti nevoie de antioxidanti naturali va recomand sa beti dimineata sucul de la o lamaie/un grapefruit/ o portocala.

In timpul zilei se bea ceai facut din planta ceai verde uscata: o lingurita cu varf de planta uscata la 200 ml apa fierbinte....se pune si o felie de lamaie fiindca ceaiul facut din planta "ceai" este astingenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie viata mi-a demonstrat ca alimentatia cu proprietati vii este cea corecta. Mi-a trebuit 10-15 ani sa ma autoconving ca asa e e . Pai cind un om nici nu vrea sa auda de asa ceva, doar nu o sa stau sa-l conving eu de asta. S-ar putea sa ma vonvinga el de ceea ce face el. Imi vad de modul meu de viata si pace. Nu mai spun ca sint entitati internationale care vor sa ne "oblige" sa mincam la loc mincare "moarta". O aberatie. Si asta tocmai datorita "reclamei" excesive facuta alimentatiei vii.

Fiecare pasare pe limba ei piere.

Ar fi bine sa ne vedem de cei din jurul nostru si sa-i lasam pe cei incapatinati sa gaseasca ei singuri calea.

Nu mai spun ca exista o categorie de oameni care te contrazic pe ceea ce stiu si ei ca ai dreptate, dupa care fac ca tine si parca transfera modul lor fals de gindire sau comportare spre tine, si te trezesti ca trebuie sa gasesti iar resurse sa o iei de la capat. Mai ales cind in jurul tau toti nu tin cont de sfaturile tale.

 

Eu aici ma refer mai mult la alimente proaspete, vii, vegetale, si mai putin la suplimente alimentare. Care practic sint la granita intre alimentele vii si moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca alimentele sunt din in ce mai putin bogate in vitamine, iar din pacate trebuie sa suplimentam lipsa acestora cu produse farmaceutice, atunci cand metodele naturiste nu functioneaza pentru a ne intari imunitatea. Am incercat de curand Revidox bazat pe extract din rodie, samburi de strugure si seleniu si m-am bucurat sa vad ca efectele s-au simtit inca din prima saptamana. Zona ochilor nu mai este tensionata si incarcata de oboseala, am mai multa energie si ma pot concentra mult mai bine ca inainte, asa ca intr-adevar merita luat atunci cand oranismul incepe sa cedeze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×