Sari la conținut
Forum Roportal
Abbiss

Am pierdut-o

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna dragi forumisti,

vreau sa va scriu despre relatia mea de lunga durata care tocamai a luat sfarsit in cel mai cumplit mod posibil. Am cunoscut-o acum 7 ani si 8 luni la teatru.A fost prima oara cand am cerut numarul de telefon unei fete fara sa o cunosc ,dar mi-am spus ca e prea frumoasa si trebuie sa incerc.De acolo a inceput o relatie in care eram de nedespartit si totul parea sa fie ca rupt din rai .Bineinteles ca auexistat si dificultati cauzate in mare parte de mine dar peste care am trecut amandoi crezand ca ne-au intarit relatia.In ultimii 2 ani si jumatate am locuit impreuna ,timp in care eu am avut un comportament mai putin agreabil,in sensul ca aveam momente cand vorbeam urat cu ea,nu stiam sa-i ofer si vorbe dulci sau pur si simplu nu o ascultam.De 2 luni de zile am plecat in Germania la munca iar acum 3 saptamani ea ma inselat cu o cunostiinta si sa despartit de mine.Totul sa petrecut la telefon si putin pe skype.Mi-a spus ca nu mai are sentimente pentru mine si ca este mai satisfacuta in pat cu tipul cel nou. Iubirea intre noi era forte mare,fapt care nu ma lasa sa inteleg cum a putut alunga toate sentimentele ei fata de mine.Eu realizasem in urma cu ceva timp ca am avut un comportament inadecvat fata de ea si incepusem sa ma schimb.Comportamentul era in mare parte cauzat de stresul financiar pe care il suportam eu zilnic,si nu ma lasa sa o alint si sa-i spun ce simt cu adevarat pentru ea. In legatura cu sexul, eu am fost primul pentru ea iar ea prima pentru mine,iar din lipsa de experienta pot spune ca nu am ajuns unde trebuia si ne-am conformat .Am inceput sa citesc forumuri despre satisfacerea femeilor si ce trebuie sa faca barbatul in pat pentru a schimba si acest aspect. Sunt dispus sa fac orice schimbare pentru ea ,chiar asi face orice pentru iubirea vietii mele.In noiembrie urma sa o cer de nevasta ,asta ar fi fost dupa ce ea ar fi venit in vizita la mine pentru 9 zile pe data de 18 oct,timp in care aveam de gand sa-i arat ca m-am schimbat pentru ca a disparut stresul financiar.De 1 saptamana jumatate stau si plang si ma gandesc la ce ar fi putut fi ,si nu stiu ce mai pot face sa o conving sa vina pe data de 18 la mine sa-i arat cum pot fi fata de ea si sa vorbim si despre sex. Ce ma sfatuiti sa fac? O iubesc mai mult ca pe oricine in lumea asta si nu pot renunta la ea.Fac orice pentru ea.

Editat de Abbiss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa femei si masini nu trebuie sa alergi , intotdeauna apare urmatoarea :crazy:

Lasand la o parte remarca misogina de mai sus cred ca intradevar sexul ar putea avea partea lui de vina. Dar nu cea determinanta. Cateodata lucrurile nu merg intro relatie bine sau se sfarsesc prost pentru ca ...asa se intampla .Capul sus si mergi inainte, o relatie reinnodata nu mai are trainicia celei de la inceput.

Daca spui ca ai face orice pentru ea atunci ...renunta la ea. Va fii mai bine pentru amandoi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o remaraca misogina..felul in care te exprimi la adresa cuiva arata si respectul si de ce nu puterea cu care o iubesti...so...mai departe cred ca se vede clar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea e un ulcior ce nu merge de multe la apa...intr-o zi pur si simplu se rupe. Nu trebuie vreo conditie deosebita. Si cand se intampla...asta e, nu mai poti face nimic.

 

Nimeni nu crede cand i se intampla, dar asta e realitatea. Cred ca ea avea frustrari si probleme cu ceva timp dinainte, altfel nu te insela. O femeie respectabila te anunta cand isi gaseste pe altcineva, nu te inseala asa...

Spui ca si tu ai avut diferite manifestari...se prea poate ca asta sa ii fi intarit nemultumirile de-a lungul timpului si cand a gasit mijloc de-a erupe, l-a aplicat.

 

Nu stiu ce poti face tu, in schimb iti spun ce as face eu : As uita-o si as rupe legatura cu ea. Odata ce a facut asa ceva, clar nu e o persoana demna de-a fi iubita. Dar asta as face eu, pentru ca imi cunosc comportamentul, dar nu cunosc insa relatia voastra, sau cum te comportai tu cu ea, deci de-asta nu-ti pot da un sfat.

 

Daca tu stii ca ai fost corect fata de ea, atunci las-o sa plece, nu ii poti ingradi libertatea. Probabil dupa aproape 8 ani a simtit nevoia de ceva nou. Mai spui ca ai fost si primul...deci mai devreme sau mai tarziu tot trebuia sa se intample. Cam nimeni nu prea ramane cu prima iubire. Oamenii fac multe comparatii, de-asta se ghideaza dupa experienta.

 

Daca ai fost corect cu ea, si ea nu a fost cu tine, pur si simplu da-i drumul...e alegerea ei, nu poate fi acuzata, pentru ca dragostea cu forta nu e dragoste. Nu incerca sa o recuceresti.

Daca stii ca nu ai fost corect cu ea....atunci poti incerca sa o rogi sa-ti dea o sansa, insa nu iti pune mari sperante.

 

Parerea mea e ca odata ce apare un al treilea...relatia e dusa de-a binelea. Orice incercare de-a o salva...duce doar la suferinta pentru partea implicata emotional ( aia care nu inseala )

 

Ea spune ca ala e mai bun la pat...o femeie stimabila nu prea face comparatii de genul asta pe fata...Adica nu e etic, corect, cinstit fata de tine, indiferent ce i-ai facut tu.

 

Eu cred ca ea te-a mai inselat si inainte, deduc asta din comportamentul ei. Femeile care cum isi gasesc pe cineva se agata de el si incep sa se simta cele mai fericite si fac reprosuri iubitului ( mai ales cu chestii de-astea de natura jignitoare pentru cei care simt nevoia sa-si apere masculinitatea) sunt superficiale si in cautare de aventuri si distractii, nicidecum de dragoste. Nu se poate spune ca stiu asemenea femei a iubi.

 

Stiu ca nu suporti sa auzi asta, dar NICIODATA, NICIODATA sa nu consideri ca iubirea merita orice sacrificiu. Iubirea merita orice sacrificiu atat timp cat ea ramane iubire. Dar sa lupti pentru o relatie doar de dragul a ceea ce-a fost cand iubire nu mai exista....e un obiectiv fals si nesincer. Nu faci decat sa iti amplifici suferinta.

 

Ca ai gresit sau nu si tu, o stii mai bine. Analizeaza bine si la rece daca poti, si incearca sa iei o decizie rationala fara sa pleci de la premisa ca ai face orice pentru ea, sau ca nu ai mai putea iubi pe nimeni asa de mult.

 

Pace !

Editat de Typhon
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma sfatuiti sa fac? O iubesc mai mult ca pe oricine in lumea asta si nu pot renunta la ea.Fac orice pentru ea.

Absolut nimic, las-o in pace, rupe orice legatura chiar daca te tavalesti in chinuri, prefa-te ca nici macar nu a existat asa poate se intoarce, spui ca oferta ca ea sa vina la tine in vizita e inca valabila si atat.

Daca te rogi de ea, daca o implori si ea se intoarce la tine, in timp o sa se intample asa: o sa te umileasca, o sa te manipuleze, o sa te minta cand are ocazia, o sa iti vorbeasca urat(cam cum faceai tu) si o sa te gasesti in aceeasi situatie.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si la ce a zis Pharrell, adaug ... invata sa faci sex, se pare ca pentru ea A FOST o problema importanta in relatia voastra, din moment ce a tinut sa precizeze ca e satisfacuta cu celalalt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si la ce a zis Pharrell, adaug ... invata sa faci sex, se pare ca pentru ea A FOST o problema importanta in relatia voastra, din moment ce a tinut sa precizeze ca e satisfacuta cu celalalt.

 

Unele femei mai spun asta si pentru a insulta. Acum poate sunt eu prea imatur dar din moment ce alege sa rupa o relatie de 8 ani, solida doar de dragul unui sex mai de calitate...cred ca nu e prea ok.

Nu cred ca rezista relatia 8 ani asa...daca asta era problema. Si acum sa ne gandim ca ar fi existat si comunicare. Nu cred ca il insela asa...i-ar fi spus daca ar fi fost o femeie ok.

Sa nu uitam si de femeile care odata ce se vad asigurate incep sa-si verse toate frustrarile si complexele pe cel pe care l-au parasit.

Daca nici macar nu i-a spus in fata care e problema...probabil a avut ea nemultumiri mai mari ...

De cele mai multe ori ceea ce tine o relatie nu e dragoste ci pur si simplu frica, nesiguranta ca nu vei gasi pe altul mai bun, etc. Iar oamenii de genul asta nu merita felicitati pentru virtutile lor.

Editat de Typhon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc femei nesatisfacute sexual si care nu au parasit cuplul. E drept ca sunt "fosile" ca si mine , de conceptii invechite...

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc femei nesatisfacute sexual si care nu au parasit cuplul. E drept ca sunt "fosile" ca si mine , de conceptii invechite...

 

Da, e ciudat ca a plecat asa fara niciun semn. Dupa 8 ani nu mai pui problema lipsei de comunicare, ca altfel nu ar fi tinut atat daca nu exista.

Ea pur si simplu s-a plictisit probabil, o fi fost si genul ala de femeie nesigura, ca ma indoiesc ca suporta 8 ani relatia asta daca sexul era asa de important pentru ea. Nici macar nu i-a oferit sansa de-a i-o spune in fata, i-a dat vestea la telefon.

 

Oare ne costa ceva sa fim oameni cu cei pe care i-am iubit si ne-au iubit ? Pe unii ii costa din cate vad...

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×