Sari la conținut
Forum Roportal
Dany29

Serial coreean

Postări Recomandate

Asa o fi, dar daca nu iti plac filmele astea poti spune "nu imi plac pentru ca: 1. ... 2. ...", nu sa il ironizezi pe ala caruia ii plac.

 

Ok, reformulez:

 

Sustineti-va punctul de vedere, indiferent care ar fi acela, fara ironii, misto-uri si aere de superioritate.

 

Mai bine asa?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat in considerare faptul ca am gresit cu postarile . Chiar nu inteleg ce se intampla pe aici . Vreau sa fie clar pentru unii , ca daca e sa te uiti la o drama , nu inseamna ca te uiti pentru ca iti place sa bocesti . Si chiar nu imi pasa de pareri , ca sunt pozitive sau negative , dar sunt de acord cu darianna ca nu ar trebui ironizat cel caruia ii plac . Mi-ar fi placut sa gasesc mai multi participanti la acest topic , mai multi care sa aprecieze aceste productii .

Nu am fost sau corect ar fi sa spun , nu sunt impresionata neaparat de povesti . Ci de originalitatea lor , de calitate , de talentul actoricesc . E una sa vezi o poveste buna si alta sa o vezi interpretata bine . Poti sa te uiti in ambele moduri dar sa te impresioneze diferit . Ce imi place exclusiv in productiile " coreene " si acum , nu numai , as putea spune " asiatice " , e stilul de viata , stilul in comunicare , stilul in care se manifesta o relatie , fie de dragoste sau prietenie . E diferit fata de ce am vazut inainte . Asta e tot . Si sunt multi care sunt pasionati de o cultura anume , iar pasiunile se mai schimba .

Acum sunt curioasa de cultura lor , de tara lor . Maine , cine stie ce voi mai descoperi . Daca am vrut sa vizitez toata Europa , am incercat sa imi implinesc visul . Cateva tari nu inseamna tot continentul dar e ceva fata de nimic . Acum vreau sa cunosc o parte din Asia .

Toate acestea nu inseamna ca sunt o " bocitoare " . Doar pentru ca sunt drame - desi , ei spun drama - dar se termina cu happyend . Sunt doua doar , pe care le-am vazut si sunt tragice.

 

Darianna , scuze pentru postarile you tube - dar mi-a placut atat de mult DBY incat am vrut sa transmit ceva ... cred . Nu stiu nici eu . Sunt atat de buni actorii si sunt si frumosi , ma impresioneaza chimia intre doua personaje uneori .

 

PS - Majoritatea sunt romante si mie imi plac mult pentru ca si eu scriu , romane , doar si numai de dragoste ( atentie , nu le copiez ) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Darianna , scuze pentru postarile you tube - dar mi-a placut atat de mult DBY incat am vrut sa transmit ceva ... cred . Nu stiu nici eu . Sunt atat de buni actorii si sunt si frumosi , ma impresioneaza chimia intre doua personaje uneori .

 

Poti posta in continuare filmulete, ideea e sa nu pui in exces, iar cel care vine dupa tine si te citeaza, sa nu ia in citat si acel filmulet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Si mie imi plac dramele asiatice. Le-am descoperi absolut intamplator. Totul a inceput acum un an, atunci cand am dat pe youtube de serialul corean <<Delightful Girl Choon-Hyang>> (http://en.wikipedia.org/wiki/Delightful_Girl_Choon-Hyang) o comedie romantica care mi-a placut foarte mult . Era cu totul altfel decat filmele vazute de mine pana atunci . Tot ce stiam despre Asia era din filmele de actiune cu Jackie Chan si Jet Li. Dar acesta drama( care seamana putin si cu <<full house>> prin faptul ca si aici e vorba despre o casatorie intre protagonisti doar de forma) ma facut curioasa si am inceput sa caut si alte filme serial in care sa regasesc acelas cuplu din <<Delightful Girl Choon-Hyang >> . Si l-am gasit( e adevarat, doar intr-o mica secventa din ultimul episod) intr-o alta drama care a devenit preferata mea <<My girl>>. Mi-a placut atat de mult personajul Yoo Rin interpretat de Lee Da Hae incat am impresia ca in nici o alta drama actrita nu joaca la fel de bine ca in << My girl >> . Rolul i se potrivea atat de bine ! In varianta <<My Girl Philippines>> interpretare actritei mi se pare putin fortata . Pe cand Lee Da Hae e atat de draguta si de naturala in tot ceea ce face ( asta e doar parerea mea , ceea ce am simtit eu).

Pacat, ca la noi in Romania nu prea sunt cunoscute acest gen de filme. Totusi am observat ca de cand pe D-addicts (http://www.d-addicts.com/forum/subtitles.php#Romanian) si Asiacinefil (http://www.asiacinefil.com/category/asia-team-romania/ ) se pun titrari in limba romana , interesul pentru dramale si filmele asiatice a mai crescut putin (poate ca si acesta e un motiv pentru care unii carora poate ca le-ar placea nu inteleg foarte bine engleza, spre exemplu, mamei mele ii plac dar nu cunoaste limba engleza).

Poate ca pe viitor vom vedea si la Tv mai multe seriale asiatice ( la TVR 1 ruleaza deja unu) nu doar telenovele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

copchii ce sa mai intamplat in giuvaierul platului io nu reusesc sa il mai vad face cineva un rezumat pls.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Si mie imi plac dramele asiatice. Le-am descoperi absolut intamplator. Totul a inceput acum un an, atunci cand am dat pe youtube de serialul corean <<Delightful Girl Choon-Hyang>> (http://en.wikipedia.org/wiki/Delightful_Girl_Choon-Hyang) o comedie romantica care mi-a placut foarte mult . Era cu totul altfel decat filmele vazute de mine pana atunci . Tot ce stiam despre Asia era din filmele de actiune cu Jackie Chan si Jet Li. Dar acesta drama( care seamana putin si cu <<full house>> prin faptul ca si aici e vorba despre o casatorie intre protagonisti doar de forma) ma facut curioasa si am inceput sa caut si alte filme serial in care sa regasesc acelas cuplu din <<Delightful Girl Choon-Hyang >> . Si l-am gasit( e adevarat, doar intr-o mica secventa din ultimul episod) intr-o alta drama care a devenit preferata mea <<My girl>>. Mi-a placut atat de mult personajul Yoo Rin interpretat de Lee Da Hae incat am impresia ca in nici o alta drama actrita nu joaca la fel de bine ca in << My girl >> . Rolul i se potrivea atat de bine ! In varianta <<My Girl Philippines>> interpretare actritei mi se pare putin fortata . Pe cand Lee Da Hae e atat de draguta si de naturala in tot ceea ce face ( asta e doar parerea mea , ceea ce am simtit eu).

Pacat, ca la noi in Romania nu prea sunt cunoscute acest gen de filme. Totusi am observat ca de cand pe D-addicts (http://www.d-addicts.com/forum/subtitles.php#Romanian) si Asiacinefil (http://www.asiacinefil.com/category/asia-team-romania/ ) se pun titrari in limba romana , interesul pentru dramale si filmele asiatice a mai crescut putin (poate ca si acesta e un motiv pentru care unii carora poate ca le-ar placea nu inteleg foarte bine engleza, spre exemplu, mamei mele ii plac dar nu cunoaste limba engleza).

Poate ca pe viitor vom vedea si la Tv mai multe seriale asiatice ( la TVR 1 ruleaza deja unu) nu doar telenovele.

 

 

Si mie mi-a placut personajul Yoo Rin , mai mult decat Jasmine , desi si in varianta filipineza e super . Dar sunt diferente . Iar din filipineza nu am gasit tot cu subtitrare . Imi place la varianta coreana , ost-ul . Never say goodbye e melodia mea preferata dar si celelalte imi plac . Cea amintita merge mult in masina la mine cand conduc . Are un ritm care pur si simplu te inveseleste , te invita sa sari ... :jester: . Si apoi , abia acum am descoperit de cateva saptamani ca trebuia sa fac topicul numit seriale asiatice , caci dintre toate toate ... cel mai mult mi-a placut , o serie taiwaneza pe care abia am terminat-o ieri noaptea . Revin cu amanunte .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copchii ce sa mai intamplat in giuvaierul platului io nu reusesc sa il mai vad face cineva un rezumat pls.

Depinde pe unde ai ramas. Cred ca stii ca ea si d-na Han au fost acuzate ca l-au otravit pe rege. De fapt doamna Choi a pus eva in mancare si a reusit sa le exileze in insula Jeju. D-na Han moare pe drum iar Janggeum devine sclava. Acolo, pe insula intalneste o alta sclava, foarte buna infirmiera, care este chemata la palat insa refuza. In felul acesta, Janggeum hotaraste ca asta e sigura solutie de a se intoarce la palat. O roaga pe Jangdunk, infirmiera sa o invete tainele vindecarii. Dragul de Min vine si el pe insula unde o ajuta de fiecare data cand are nevoie de-a lungul a cativa ani (vreo 2, timp in care invata medicina). Se intoarce la Seul, da examen si reuseste sa intre la scoala medicala a palatului. Cam pe aici se afla acum actiunea. Aventuri din studentie :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde pe unde ai ramas. Cred ca stii ca ea si d-na Han au fost acuzate ca l-au otravit pe rege. De fapt doamna Choi a pus eva in mancare si a reusit sa le exileze in insula Jeju. D-na Han moare pe drum iar Janggeum devine sclava. Acolo, pe insula intalneste o alta sclava, foarte buna infirmiera, care este chemata la palat insa refuza. In felul acesta, Janggeum hotaraste ca asta e sigura solutie de a se intoarce la palat. O roaga pe Jangdunk, infirmiera sa o invete tainele vindecarii. Dragul de Min vine si el pe insula unde o ajuta de fiecare data cand are nevoie de-a lungul a cativa ani (vreo 2, timp in care invata medicina). Se intoarce la Seul, da examen si reuseste sa intre la scoala medicala a palatului. Cam pe aici se afla acum actiunea. Aventuri din studentie :jester:

 

 

merci mult exact de acplo nu a m mai vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic din curiozitate am descarcat primul serial pe care l-am gasit complet "Full House". M-am distrat mult urmarindu-l (pot spune ca am stat lipita de calculator, asa ce mult m-a prins:D) si am decis sa mai descarc si altele din lista voastra. Pentru ca mi-a placut mult Rain am sa caut "A love to kill". Mai incolo mai vedem.

In schimb va recomand filmele lui Kar Wai Wong. Dar despre astea vorbim cu alta ocazie acum tre sa fug la servici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×