Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

Mitologia greaca... si influenta ei asupra crestinismului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mesia

Eu cred ca faci o confuzie: Mesia ca fiu al lui Dumnezeu este o idee ce apartine in intregime crestinismului, nu si evreilor. Din cite stiu, desi inca nu am gasit un link care sa sustina asta, Mesia cel asteptat de evrei ar trebui sa fie un descendent al lui David sau Avraam.

 

http://dvartora.jewish.ro/html/matot_5764.html

http://www.ateism.ro/content/view/14/29/

http://www1.ournet.md/~religie/theme_8.html

http://www.ways-of-christ.com/ro/ro8.htm

 

Inca ceva: "Grecii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mesianismul a evoluat treptat, suferind in mod firesc unele influente...

 

si chiar daca imi anulezi mie toate argumentele, teoria ta nu se va dovedi astfel adevarata

 

in fond, ai facut doar sa arunci o idee, pe care te asteptai sa o primim cu entuziasm ca si cand cine stie ce revelatie ne-ai fi adus!

 

ai spus

in primele secole ale crestinismului acestia (crestinii) au avut contact cu miturile grecesti (greaca fiind una din limbile de circulatie internationala ale vremeii)... si tocmai de aceea ei puteau imprumuta anumite elementele ale acestor mituri pentru a infrumuseta imaginea invatatorului lor (adica Isus)
am spus
este posibil orice!

mitologia romana s-a format pe schema celei grecesti

este adevarat ca primii crestini vorbeau greceste, dar este la fel de adevarat ca ei erau evrei de limba greaca, deci mai curand putem face analgia cu povestirile biblice evreiesti despre Mesia, decat sa facem o legatura artificiala cu alte mitologii (si Buddha a avut o mama pamanteana si un tata de origine nepamanteana... - probabil ca tema este una comuna tuturor religiilor)

 

nu inteleg de ce te straduiesti atat sa para ca eu gresesc iar tu esti infailibil!

ca sa iti prezinti ideile, nu este necesar sa desfiintezi ideile altuia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mesianismul a evoluat treptat, suferind in mod firesc unele influente...

Din cite stiu, mesianismul se regaseste doar in doua religii: mozaica si crestina.

si chiar daca imi anulezi mie toate argumentele, teoria ta nu se va dovedi astfel adevarata

Nu ma intereseaza sa validez o teorie sau alta, eu doar am prezentat-o si tu ai venit cu argumente contra.

in fond, ai facut doar sa arunci o idee, pe care te asteptai sa o primim cu entuziasm ca si cand cine stie ce revelatie ne-ai fi adus!

Am aruncat o idee (mai precis o alta perspectiva asupra aparitiei crestinismului) pentru a fi discutata. Doar atit. Nu m-a interesat nici un moment entuziasmul sau... revelatia... :haha: cu care a fost primita.

ai spus

am spus

este posibil orice!

mitologia romana s-a format pe schema celei grecesti

este adevarat ca primii crestini vorbeau greceste, dar este la fel de adevarat ca ei erau evrei de limba greaca, deci mai curand putem face analgia cu povestirile biblice evreiesti despre Mesia, decat sa facem o legatura artificiala cu alte mitologii (si Buddha a avut o mama pamanteana si un tata de origine nepamanteana... - probabil ca tema este una comuna tuturor religiilor)

Pentru ca te inseli: ceea ce cunoastem noi ca mitologie romana s-a format din mai multe "locuri" (daca ii pot spune asa). Adica au imprumutat idei specifice de la popoarele cucerite, iar mitologia greceasca a reprezentat doar o parte din aceste imprumuturi. Din cite am auzit numele zeului lor adevarat a ramas necunoscut pentru ca nu a parasit niciodata buzele preotilor de rang superior.

Iar Buddha chiar nu avea o origine divina (ma gindesc la unul sau ambii parinti zei).

nu inteleg de ce te straduiesti atat sa para ca eu gresesc iar tu esti infailibil!

ca sa iti prezinti ideile, nu este necesar sa desfiintezi ideile altuia

Nu ma stradui sa par infailibil. Doar aduc argumente in sprijinul idei respective. Restul e doar parerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cite stiu, mesianismul se regaseste doar in doua religii: mozaica si crestina.
despre mesianismul iudaic vorbeam, cum de intelegi tot pe langa?!?

 

Nu ma intereseaza sa validez o teorie sau alta, eu doar am prezentat-o si tu ai venit cu argumente contra.
eu mi-am prezentat doar opinia personala, chiar incepand prin a spune "este posibil orice!" - cum de ti-a scapat tocmai esentialul?!?

 

Iar Buddha chiar nu avea o origine divina (ma gindesc la unul sau ambii parinti zei).
prietene, ori chiar esti greu de cap, ori doar vrei sa pari! (fara suparare)

presupun ca discursul tau are o logica, de aceea cand ai spus ca poate ca Isusu a avut parinti in mod firesc (ceea ce nu putem fi siguri), dar ca ideea ca tata-Dumnezeu le-a venit crestinilor ulterior (ceea ce chiar este adevarat), atunci eu am adus exemplul lui Buddha exact pe aceasta idee, ca Buddha poate sa fi avut parinti in mod natural, dar legenda cu intruparea lui misterioasa dintr-un elefant care intra in pantecele mamei sale este o legenda adaugata ulterior. Ce vrei sa spui, in acest contrext, prin "Buddha chiar nu avea o origine divina"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre mesianismul iudaic vorbeam, cum de intelegi tot pe langa?!?

 

Nu te-am contrazis, aia a fost doar o completare. Mesianismul pare mai degraba o exceptie decit o regula.

 

eu mi-am prezentat doar opinia personala, chiar incepand prin a spune "este posibil orice!" - cum de ti-a

scapat tocmai esentialul?!?

 

"este posibil orice" este expresia celor care stiu ca nu au suficiente informatii despre subiectul in discutie. Daca aia e esential...

 

prietene, ori chiar esti greu de cap, ori doar vrei sa pari! (fara suparare)

presupun ca discursul tau are o logica, de aceea cand ai spus ca poate ca Isusu a avut parinti in mod firesc (ceea ce nu putem fi siguri), dar ca ideea ca tata-Dumnezeu le-a venit crestinilor ulterior (ceea ce chiar este adevarat), atunci eu am adus exemplul lui Buddha exact pe aceasta idee, ca Buddha poate sa fi avut parinti in mod natural, dar legenda cu intruparea lui misterioasa dintr-un elefant care intra in pantecele mamei sale este o legenda adaugata ulterior. Ce vrei sa spui, in acest contrext, prin "Buddha chiar nu avea o origine divina"?

 

"...Buddismul are peste 370 milioane de adepti si a fost fondat de Siddharta Gautama, cunoscut si sub numele de Sakyamuni (numele de clan) sau Buddha, care nu este un nume, ci un titlu, insemn

Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mesajul meu "despre mesianismul iudaic vorbeam, cum de intelegi tot pe langa?!?"

raspunzi

Nu te-am contrazis, aia a fost doar o completare.
dar acest raspuns nu are nici o legatura cu citatul sub care l-ai propus

daca vrei sa ne intelegem, fii mai coerent!

 

"este posibil orice" este expresia celor care stiu ca nu au suficiente informatii despre subiectul in discutie.
ce inseamna "sufieciente informatii"?

cand am spus ca este posibil orice, am propus si o alta varianta la ceeea ce propui tu, fara sa desfiintez varinta propusa - tu de ce te straduiesti sa desfiintezi varinta mea?

mai ales ca dai un citat care o sustine

In pofida zelului unor naratori ulteriori, care a transformat biografia lui Buddha intr-o adevarata legenda
Iar intruparea intr-un elefant e un VIS.
si daca in loc de vis s-ar fi folosit un termen specific profetilor... ar fi fost si pe masura intelegerii tale? Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la mesajul meu "despre mesianismul iudaic vorbeam, cum de intelegi tot pe langa?!?"

raspunzi dar acest raspuns nu are nici o legatura cu citatul sub care l-ai propus

daca vrei sa ne intelegem, fii mai coerent!

Daca nu esti in stare sa urmareste un simplu fir al discutiei, ce vrei sa iti fac?

 

Din cite stiu, mesianismul se regaseste doar in doua religii: mozaica si crestina.

 

despre mesianismul iudaic vorbeam, cum de intelegi tot pe langa?!?

 

Nu te-am contrazis, aia a fost doar o completare. Mesianismul pare mai degraba o exceptie decit o regula.

Acum ai inteles? :haha:

ce inseamna "sufieciente informatii"?

cand am spus ca este posibil orice, am propus si o alta varianta la ceeea ce propui tu, fara sa desfiintez varinta propusa - tu de ce te straduiesti sa desfiintezi varinta mea?

mai ales ca dai un citat care o sustine

N-am idee ce inseamna "sufieciente informatii", dar daca te referi la ceea ce am scris eu despre "suficiente informatii", ei bine, ma refer la informatiile care iti permit sa furnizezi o idee cit mai corecta. De exemplu oricine isi poate spune parerea despre operatiile pe creier sau pe inima, dar daca nu are macar niste studii de baza (la cele de specialitate nici nu ma gindesc acum) va spune numai prostii.

 

Pe de alta parte: NU MA STRADUI sa iti desfiintez varianta. Care e citatul la care te referi? :lol2:

 

si daca in loc de vis s-ar fi folosit un termen specific profetilor... ar fi fost si pe masura intelegerii tale?

Ce legatura au profetii cu budhismul? Adica acum comparam merele cu perele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu esti in stare sa urmareste un simplu fir al discutiei, ce vrei sa iti fac?
este suficient sa ramai pe fir, dar tu o iei cam mult pe alaturi!

 

daca te referi la ceea ce am scris eu despre "suficiente informatii", ei bine, ma refer la informatiile care iti permit sa furnizezi o idee cit mai corecta.
si de ce gandesti ca ideile mele nu sunt "cat mai corecte" pot? - corectitudinea este limitata la limitele mele - eu mi-am exprimat o parere, iar tu te astepti acum sa-ti "demonstrez" la nivelul tau de intelegere? as putea sa o fac, daca formulezi mai clar nedumeririle pe are le ai despre ceea ce am afirmat eu.

 

Ce legatura au profetii cu budhismul?
citirea viselor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este suficient sa ramai pe fir, dar tu o iei cam mult pe alaturi!

Ti se pare.

si de ce gandesti ca ideile mele nu sunt "cat mai corecte" pot?

Pai nu gindesc asta.

- corectitudinea este limitata la limitele mele - eu mi-am exprimat o parere, iar tu te astepti acum sa-ti "demonstrez" la nivelul tau de intelegere?

Nu ma astept sa imi demonstrezi nimic (cu sau fara ghilimele). Ai "dovedit" deja de ce esti in stare.

as putea sa o fac, daca formulezi mai clar nedumeririle pe are le ai despre ceea ce am afirmat eu.

Pai nu am nedumeriri legate de asta.

citirea viselor

Citirea viselor sau interpretarea lor? Si mai ales cum?

Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este un fenomen natural, acela de a prelua miturule si a le oferi o noua interpretare,uita-te cat din dogmatica religiei crestine s-a schimbat in 500 ani. si greci la randul lor au fost influentati de egipteni,care la randul lor au fost influentati de babylonieni, ca exemplu mitul potopului. religia reprezinta un cod,o directie o interpretare,etc....toate cu un scop precis-acela de a face societatea umana sa functioneze coerent, cat timp noi evoluam religiile vor evolua si ele[toate cate sunt].

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×