Sari la conținut
Forum Roportal
unoarecare

Intrebarea unui oarecare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raspunsul este: sa mergi mai departe, privind inainte !

Ce vei face depinde numai de tine si de dorintele tale.

 

 

Chiar crezi ca nu ne-am dat seama ca este doar un rol ?! :lazy:

Te rog, ne insulti inteligenta ! Poate ca nu toti au sesizat asta, dar cei care ti-au raspuns mai "altfel" au stiut.

 

P.S. Cat despre Cioran, daca tu crezi ca era depresiv, inseamna ca nu ai inteles nimic din ce a scris.

Cioran, era cinic, si intelegea perfect lumea in care traieste! Era dezamagit de societate.

 

prietene....intai dai un raspuns la intrebare(ceea ce inseamna ca ai muscat) fara sa citesti toata desfasurarea apoi spui ca te-ai prins ca eram fals....scuza-ma ca iti insult inteligenta.:rot:

cat despre cioran ...cred ca nu ai citit bine.....nu am facut niciun moment referire la persoana lui....i-am dezvoltat o idee si atat.

Editat de unoarecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate pe "vremea ta" nivelul stresului era mai mic,aveau de ce sa fie motivati.....traiau intr-o lume mai putin poluata....poluarea afecteaza creierul uman....poate si pt ca pe acea vreme numarul omorurilor,violurilor a jafurilor era mult mai mic.Poate ca atunci nu iti era teama sa mergi pe strada asa cum iti e acum.

Aoleuuu, nu incepe cu teorie din asta de care povestesc batranii la intrunirile din parc... Nici tu nu crezi ce spui... :)

 

So, s-o luam gradat... in primul rand nu stii cand era "pe vremea mea", pentru ca nu stii cati ani am. Poate am 15 ani. Sau 45. Ce zici, posibile amandoua?

 

Nu ma intereseaza cati ani imi dai, important e ca nu stii cum era lumea de dinainte de tine decat din auzite, si asta nu prea iti da dreptul sa dai sentinte. De unde stii tu ca inainte nu-ti era teama sa mergi pe strada, ca rata infractionalitatii era mai mica? NU, atunci era totul mai putin mediatizat, deci nu aflai ca Gigel a omorat-o pe Florica dupa ce a violat-o de 50 de ori, pe prima pagina a ziarului "Barfa shantzurilor"... In rest nu s-a schimbat mare lucru... Got it?

 

Partea cu "poluarea afecteaza creierul uman" trebuie sa recunosc ca m-a dat gata... Deci recunosti ca (,) creierul tau e mai afectat decat al meu? Cum poti sa scrii de bunavoie si nesilita de nimeni asa ceva?!? Radem, glumim, dar mai si gandim... Oricum... e buna. :lazy: :rot: :)

 

Motive de stres erau g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce drept am eu oare sa traiesc cand nu am puterea sa ma conving nici pe insumi ca merit sa exist. De ce ?

Pai, pentru ca nu sunt destul de destept ca sa ajung intr-o clasa superioara in nici-un domeniu din cele existente....nu pot accepta sa traiesc in anonimat....sa fiu in clasa de mijloc...in multimea ignoranta....si nu am puterea sufleteasca sa accept sa exist ca un rebut social , ca un "prost"

 

 

Care e atunci solutia ?.

 

2 chestii: iti lipseste Dumnezeu si ...gandesti prea mult si pesimist.

Ideea cu nu merit sa traiesc...asta nu ar trebui gandit si/sau spusa/scrisa de NIMENI, oricta de looser ar fi el, oricate rautati ar fi facut el, oricata umbra cica ar face pamantului.

Traiesti cu un scop.Ei bine, scopul ala numai tu insuti trebuie sa-l descoperi.

 

Nu merit sa traiesc pentru ca in douazecisiunu de ani nu am avut macar un prieten adevarat...nu mai vorbesc de iubire adevarata sau adoratie fata de ceva anume.

 

Ia uite cateva motive pt care nu numai ca meriti sa traiesti, dar e foarte important pt tine si pt cei cu care interactionezi si vei interactiona: sa descoperi prietenia, sa descoperi iubirea, sa descoperi adoratia ( de ce nu?)...

Ceea ce simti ca pana acum nu ai dobandit, se poate transforma intr-un tel de atins.

E suficient sa iti doresti. In rest, lupta se da oricum, dar protagonistul vietii tale sti tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietene....intai dai un raspuns la intrebare(ceea ce inseamna ca ai muscat) fara sa citesti toata desfasurarea apoi spui ca te-ai prins ca eram fals....scuza-ma ca iti insult inteligenta.:rot:

cat despre cioran ...cred ca nu ai citit bine.....nu am facut niciun moment referire la persoana lui....i-am dezvoltat o idee si atat.

Pe ce te bazezi cand spui ca nu am citit tot ?

Pe faptul ca ti-am raspuns ?

Daca ai fi citit ce ti-am scris ai fi realizat ca nu e asa.

Iar despre, Cioran, ai afirmat direct despre el ca avand o stare de spirit anume, lucru total gresit, si inteles la fel de catre tine din scrierile lui !

 

Dar la o analiza mai exacta a cum scrii, constat ca ti-ai intrat foarte bine in rol, asta daca nu il joci chiar pe cel real ! :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe ce te bazezi cand spui ca nu am citit tot ?

Pe faptul ca ti-am raspuns ?

Daca ai fi citit ce ti-am scris ai fi realizat ca nu e asa.

Iar despre, Cioran, ai afirmat direct despre el ca avand o stare de spirit anume, lucru total gresit, si inteles la fel de catre tine din scrierile lui !

 

Dar la o analiza mai exacta a cum scrii, constat ca ti-ai intrat foarte bine in rol, asta daca nu il joci chiar pe cel real ! :lazy:

 

Sa-ti explic....probabil tu tot referi la acest citat ""depresia e o calitate" este o logica inspirata din cioran;El spunea ca omul nu poate atinge paroxismul decat o singura data in viata, de aici rezulta multe variatii de ratiune...printre care si ideea ca dupa un anumit timp...dupa ce ai experimentat la paroxism toata gama de sentimente nu mai are rost sa traiesti.

Ei bine de aici depresia e o calitate din punctul de vedere al tanarului depresiv, pentru ca singurul sentiment care il poate duce la intensitate maxima este disperarea...celelalte senimente au o stare flasca sau pur si simplu nu exista."

 

Ei bine nu a fost niciun moment vorba de persoana directa a lui cioran.....m-am referit la spusele lui-ele se aplica perfect pe personalitatea bolnava a "tanarului depresiv"(adica a tipului caruia i-am jucat rolul).

Cat despre anticipatia ta ca eu as fi jucat teatru...sa fim seriosi....poate ca aveai o urma de indoiala dar 80% ai fost convins....daca nu mai mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia mutati topicul de la filozofie...

Ce rahat de filozofie e aici ? va faceti de ras...

:rot:

 

Corect... Ce facem aici, jucam teatru si studiem reactii sau avem probleme si nu vrem sa recunoastem cand vedem ca parerile celorlalti nu ne convin? :lazy:

 

Ma depaseste. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)

 

Corect... Ce facem aici, jucam teatru si studiem reactii sau avem probleme si nu vrem sa recunoastem cand vedem ca parerile celorlalti nu ne convin? :lazy:

 

Ma depaseste. :tease:

Nu eu am deschis topicul, ca nu-l puneam la filozofie ci la misto'...

 

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Băi, tre' să plec, altfel aş fi scos o damă din joben şi un beţiv din pălărie şi i-aş fi pus să-mi danseze o filozofie din buric. Să vedem care-i mai deştept

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×