Sari la conținut
Forum Roportal
Babes

Internet cu Win 98 SE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc adminului care prompt mi-a dat libertatea de a atasa *.pdf-uri.

 

Deci...

Dupa cum spuneam ... cum configurezi sa ajungi la internet prin WIN98SE...

 

1)Pai in primul rind trebuie sa ai pe desktop (ecran) iconitza "Network neighbourhood".

Daca o ai te duci pe ea, click dreapta si Properties. Ti se va deschide o fereastra in care s-ar vedea doar "New connection" ceva in genul asta. O executi si urmezi pasii de mai jos 3) si 4).

2)Daca nu o ai inseamna ca nu e configurat si pe desktop ai sa gasesti iconitza "Internet connection wizzard".

O executi dupa care iti va prezenta mai multe optiuni.

Nu-mi mai amintesc exact iar ce am in jurul meu am numai la WIN XP dar poate si la WIN 98SE ar trebui sa gasesti cam la fel.

3)Am atasat un fisier in care iti arat un printscreen cam ce optiuni as alege eu la conexiunea ta (pas cu pas).

Nu sunt 100% sigur ca asa vei vedea exact la fel si la Win98 dar ca principiu ar terbui sa fie cam aceleasi optiuni.

4)Dupa ce ai configurat conexiunea te duci la mesajul meu de simbata cu linkul despre RDS cable si faci ce e acolo pentru a instala modemul de cablu.

 

 

Nu mi-e usor sa te lamuresc mai bine de atit cum sa faci mai ales ca nu mai am Win 98SE de mai bine de 2 ani.

Daca as fi eu acolo sunt sigur ca as rezolva problema dar asa...Nici macar n-am mai configurat cable connection ca sa fiu acum 100% sigur ca-ti va merge. Incearca si tu cum te-am indrumat si daca nu-ti iese apeleaza la cineva de pe linga tine.

 

Daca nu resusesti in nici un fel cei de la RDS sunt obligati sa-ti asigure asistenta tehnica.:-

 

All the best!

Configurare_internet_wizzard.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Misule, :) cred ca numai ciocanul tau ma mai ajuta. RDS-ul m-a lasat cu achii in soare.

Roportal, am citit tutorialele, dar nu ating tema care ma intereseaza.

:crazy:

Editat de Babes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Misule, :crazy: cred ca numai ciocanul tau ma mai ajuta. RDS-ul m-a lasat cu achii in soare.

Roportal, am citit tutorialele, dar nu ating tema care ma intereseaza.

:artist:

Ai facut pasii indicati in ultimul meu mesaj?

As fi preferat un raspuns de genu " m-am dus pe aia, am facut aia cum ai zis dar nu merge".

Ori din ce citesc eu de fiecare data in mesajele tale vad numai lamentari fara nici cel mai mic detaliu.

Te rog sa fii mai explicit(a) pentru ca inca mi-e teama ca tu vrei cu totul altceva decit ce ti-am dat eu.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasii pe care ma indrumi sa ii urmez sunt pentru Win XP. Conexiunea pe Win XP o am si merge prost.

Sunt mai batran si am fost obisnuit cu Win 98, de aceia vreau sa ma conectez la batranul 98. Acum scriu de la un vecin, conexiunea mea nu merge.

Pentru LAN stiu cum sa ma conectez cu Wni 98, dar cu CableLink +, un fir care trece pe langa telefon, nu stiu, de altfel nu am nici telefonul instalat, exista doar fizic. Astea le-am sesizat la RDS printr-un e-mail, dar cred ca degeaba. Si nu vreau sa discut despre aceasta. La inceput conexiunea a mers, incet dar a mers. Acu ioc.

Deci problema este CableLink +, care costa 9 $ pe luna, ca bonus un telefon. Conexiunea se face fara modem si fara telefon. Am un user si o parola. Nu stiu ce sa-ti mai spun, te rog mai intreaba-ma.

Editat de Babes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai mai atent am mentionat ca nu am Win 98 prin preajma dar principiul de configurare ar fi cam acelasi.

Nu se poate ca la Win 98 sa nu aiba si optiuni pentru conexiune prin cablu.

Imi pare rau dar daca nu vad clar despre ce este treaba nu pot sa te ajut.

 

Daca erai in Iasi am fi rezolvat-o cumva dar asa...

Chiar nu gasesti pe nimeni acolo la tine sa te-ajute?

:clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Babes,

 

uite, aceasi problema am avut si eu de ieri pe calculatorul celalalt (eu am Xp, sotia mea are 98). Acuma cred ca voi putea rezolva. Inca nu am incercat, dar deja stiu care este procedura in mare. RDS-l a trecut la ADSL, ceea ce este pe baza Linux. Adik mai compatibil cu Xp decat cu 98-l, ca pe vremuri Billy nu credea ca Linuxul va avea sanse fata de Fereastra lor.

Conexiunea nou la RDS (pe de alta parte o porcarie din partea unei firme de mana a doua) se face prin asa numit Point-to-Point-Protocol-Over-Ethernet. Adika "pppoe".

Iti recomand sa dai un search in Google cu tremenul "pppoe" si cu "pppoe Windows 98". Wei gasi cateva weburi pe care o sa le ai informatiile suficiente pentru instalare (deci iarasi e fain.. ca sa-ti instalezi netul tre sa ai nevoie de net - asta este Romania).

 

Uite, cateva adrese pe care m-am bagat deja:

 

www.roaringpenguin.com/pppoe/

 

www.skynet.ca/raspppoe-98.html

 

http://www.zi.fh-koeln.de/Basisdienste/pppoe/win_98.html

 

Cred ca vor fi suficiente pentru tine si pentru altii care mai au aceasi probleme ca noi.

 

O zii buna.

 

Sasika,

sas_steve19@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Sasika,

Am fost la RDS (acolo unde se plateste - langa Spit Judetean) si am primit un CD (gratuit) pentru instalarea internetului pe Win98 si pe el este exact pppoe.

Am incercat in toate chipurile si nu vrea sa meraga deloc.

Mai merg si pe unde ai spus.

Mai tinem legautra

Babes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×