Sari la conținut
Forum Roportal
Deadspace

Chitara cea mai buna

Postări Recomandate

M-am hotarat sa imi cumpar o chitara [acustica] si sa o folosesc doar la cantece in grup restrans de exemplu [adica nu o chitara pentru concerte]... Insa nu am mai cantat niciodata pana acum si nu stiu ce chitara sa imi cumpar, astfel incat sa fac cea mai buna alegere si sa si merite banii ... Asa ca, cei care au chitara sau stiu cam ce chitare ar fi mai indicate, va rog muult de tot sa ma sfatuiti si pe mine! :)

As vrea sa fie pana in 400RON, pentru ca parintii mei nu sunt de acord sa imi cumpere o chitara deoarece o considera inutila, si va trebui sa o iau din banii proprii... 8)

Iar unele pareri [chiar daca sunt] subiective mi-ar fi de mare ajutor! [in legatura cu culoarea chitarei, marimea, forma sa, materialul din care sunt facute corzile etc.]

A, da, si ar mai fi o problema. Sunt stangace :blink: si va intreb, daca iau chitara pentru dreptaci as putea sa o folosesc chiar daca o tin invers? Nu de alta, dar daca m-as obisnui de la inceput cu corzile puse invers [daca as tine-o ca sa pot folosi stanga si nu dreapta] ... nu cred ca m-ar deranja in vreun fel :o: Astept sfaturi!

Multumesc anticipat! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Deadspace: Exista o posibilitate sa te plictisesti de ea, si nu iti convine sa arunci o caruta de bani pe ea.Sfatul meu ar fi sa o iei pe cea mai ieftina. La Muzica la pretul asta poti sa gasesti un Maxine sau un Stagg, care suna ok (am cantat pe ambele). Cat despre faptul ca esti stangace (apropo si eu sunt stangaci) stiu ca e mai comfortabil sa canti invers, dar exista si un dezavantaj: nu poti sa canti la chitara altcuiva. Adica poti, dar e mai greu, mai ales pana inveti primele acorduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am hotarat sa imi cumpar o chitara [acustica] si sa o folosesc doar la cantece in grup restrans de exemplu [adica nu o chitara pentru concerte]... Insa nu am mai cantat niciodata pana acum si nu stiu ce chitara sa imi cumpar, astfel incat sa fac cea mai buna alegere si sa si merite banii ... Asa ca, cei care au chitara sau stiu cam ce chitare ar fi mai indicate, va rog muult de tot sa ma sfatuiti si pe mine! :)

As vrea sa fie pana in 400RON, pentru ca parintii mei nu sunt de acord sa imi cumpere o chitara deoarece o considera inutila, si va trebui sa o iau din banii proprii... :cry:

Iar unele pareri [chiar daca sunt] subiective mi-ar fi de mare ajutor! [in legatura cu culoarea chitarei, marimea, forma sa, materialul din care sunt facute corzile etc.]

A, da, si ar mai fi o problema. Sunt stangace :o: si va intreb, daca iau chitara pentru dreptaci as putea sa o folosesc chiar daca o tin invers? Nu de alta, dar daca m-as obisnui de la inceput cu corzile puse invers [daca as tine-o ca sa pot folosi stanga si nu dreapta] ... nu cred ca m-ar deranja in vreun fel :o: Astept sfaturi!

Multumesc anticipat! :)

Buna.Chitarile pot sa te insele.Un aspect placut nu inseamna si un lucru practic.Chitara buna este dupa parerea mea atunci cand faci solistica sau armonie dupa fretul al saptelea si se aude sunetul cristalin si clar.Eu meditez la chitara si am recomandat elevilor mei cum sa testeze o chitara inainte de achizitie.Succes. :P

 

M-am hotarat sa imi cumpar o chitara [acustica] si sa o folosesc doar la cantece in grup restrans de exemplu [adica nu o chitara pentru concerte]... Insa nu am mai cantat niciodata pana acum si nu stiu ce chitara sa imi cumpar, astfel incat sa fac cea mai buna alegere si sa si merite banii ... Asa ca, cei care au chitara sau stiu cam ce chitare ar fi mai indicate, va rog muult de tot sa ma sfatuiti si pe mine! :P

As vrea sa fie pana in 400RON, pentru ca parintii mei nu sunt de acord sa imi cumpere o chitara deoarece o considera inutila, si va trebui sa o iau din banii proprii... :)

Iar unele pareri [chiar daca sunt] subiective mi-ar fi de mare ajutor! [in legatura cu culoarea chitarei, marimea, forma sa, materialul din care sunt facute corzile etc.]

A, da, si ar mai fi o problema. Sunt stangace :o: si va intreb, daca iau chitara pentru dreptaci as putea sa o folosesc chiar daca o tin invers? Nu de alta, dar daca m-as obisnui de la inceput cu corzile puse invers [daca as tine-o ca sa pot folosi stanga si nu dreapta] ... nu cred ca m-ar deranja in vreun fel :o: Astept sfaturi!

Multumesc anticipat! :haha:

Daca vrei mai multe informatii contacteaza-ma la virgil_mh@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×