Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

4 minutes ago, Fiero said:

Am inteles, daca o sa invat chineza, o sa ma abtin sa postez in chineza.

Poi, te duci luni dimineață, la prima oră, pui o sticlă de whisky pe biroul lui și se rezolvă! :laugh:

  • Like 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Poi, te duci luni dimineață, la prima oră, pui o sticlă de whisky pe biroul lui și se rezolvă! :laugh:

:lol2:

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Fiero a spus:

Sa te fereasca cerul de empatia de castă!

 

Acum 1 oră, gargbird a spus:

Limba folosita pe forum este romana.

- Pe acest forum este permisa doar folosirea limbii romane. Va rugam sa limitati folosirea altor limbi la citate sau fraze bine cunoscute (sau traduse) si doar cand acest lucru este in concordanta cu situatia respectiva. Exceptie fac teme cuprinse in sectiunea "International Area".

Asta a fost o glumă, ca să fie clară treaba.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Kleopatrah a spus:

Așa cum au putut să creeze soiul de pepeni fără sâmburi, oamenii de știință ar trebui să creeze și usturoiul fără coajă. 

:lol2:  Am luat parte si eu la actiunea de curatat usturoi sa-mi fie la indemana cand gatesc si mi-a fost de mare ajutor dar e aproape terminat.   Aici nu sint mici capatanile, exista si soiul Elephant, mult mai mare decat cel bine cunoscut dar numai are gustul si aroma.   Praful de usturoi este una din solutii dar nu merge peste tot.  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, gargbird a spus:

 

Asta a fost o glumă, ca să fie clară treaba.

Stiu. Si-apoi, nu sunt eu asa sensibilicoasa din fire, nu stiu cum sunt perceputa pe-aici, dar in viata de toate zilele nu ma vede nimeni ca pe o persoana innegurata si prapastioasa, dimpotrivă, pot sa ma laid ca aduc zambete pe buzele multora. :)

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Kleopatrah a spus:

Așa cum au putut să creeze soiul de pepeni fără sâmburi, oamenii de știință ar trebui să creeze și usturoiul fără coajă. 

Le tai capetele cateilor si ii pui intr-un borcan mai mic. Apoi agiti borcanul bine si se curata singuri de coaja. Sau in mare parte, daca nu de tot. Eu asa fac cand am mult usturoi de curatat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am auzit nici o metoda care sa usureze munca asta pan-acum!!!  

Eu iar ma apuc de curatat ca am dus jumatate la o persoana invarsta din cate am avut curatate ca si ea are probleme la curatat maruntisuri si am mai cumparat  sa nu raman in pana de lucruri esentiale ca vremea poate fi cum vrea, dar eu o sa am tot ce-mi trebuie in casa.   Am doi vecini care mereu imprumuta cate ceva si pun pe lista imediat sa nu uit ca nu mai am acel ceva.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Fiero a spus:

Le tai capetele cateilor si ii pui intr-un borcan mai mic. Apoi agiti borcanul bine si se curata singuri de coaja. Sau in mare parte, daca nu de tot. Eu asa fac cand am mult usturoi de curatat.

Mulțumesc, știu și eu trucuri de curățat usturoiul. Asta cu agitatul funcționează doar daca agit tare și mult indiferent de nația usturoiului. Am renunțat la ea când am realizat că în timpul în care agit borcanul puteam să curăț in mod clasic fără să fac febră musculară la mâini.

Eu am zis ce am zis. Vreau usturoi fără coajă. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știu și eu un truc de curățat usturoiul: eu sunt trucul.

Băga-mi-aș picioarele. 

Usturoiul din comerț e mai ușor de curățat, coaja se desprinde rapid și nu e lipicioasă. Da' usturoiul din grădină de la soacră-mea... Se lipește coaja de cuțit, cuțitul de degete și degetele între ele!

Avantajul e că usturoiul "de casă" e de zece ori mai intens decât ăla din comerț, așa că nu trebuie să fiu truc pentru prea multă vreme. 

Curăț cinci căței de usturoi, și după aia am liber la gagici toată ziua! 

Da' care dracu' s-ar mai apropia de mine?...

Well, dacă am noroc și curăț usturoi sâmbătă, când îmi fac baia săptămânală, se schimbă treaba. Deși chiar și atunci, mă gândesc că ar fi mai eficient dacă aș curăța usturoiul înainte de baie, nu după...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Fiero a spus:

pot sa ma laid ca

Limba folosita pe forum este romana.

- Pe acest forum este permisa doar folosirea limbii romane. Va rugam sa limitati folosirea altor limbi la citate sau fraze bine cunoscute (sau traduse) si doar cand acest lucru este in concordanta cu situatia respectiva. Exceptie fac teme cuprinse in sectiunea "International Area".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×