Sari la conținut
Forum Roportal
predator

Un mare pacat: masturbarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit undeva mai sus ... masturbarea e un pacat mai mare decat o crima :D ? Cum asa? :P :D

Pai iti omori potentialii copii. :cry:) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai iti omori potentialii copii. :D) :D

 

Asa, pana aici am inteles.Dar daca risipesti samanta pe cearfeasuri cum se spunea mai sus despre ejacularile nocturne...asta ce mai e ?

Iertati-mi intrebarile infantile dar sa ma luminez si eu macar ... :">

 

Avand in vedere ca cifra lor se apropie de 200 de milioane, am putea zice chiar genocid :P

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spermatozoizii se elimina in mod prin urina sau ejaculare, iar ovulele se elimina lunar... nu este nici o crima aici, pentru ca celule respective nu au viata proprie, asa cum nu este nici o crima sa imi tund parul, sa imi tai unghiile, sa elimin apindicele, amigdalele...

 

masturbarea este un pacat pentru cine o simte astfel,

nici mai mult, nici mai putin pacat decat oricare alt pacat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteles!

 

Ma gandeam ca a nu avea partener (sau a nu depune eforturi sa ai) poate fi pacat (ignoraranta) si astfel pierderea samantei asteia :D in vant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca masturbarea este din capul locului un viciu, ci ca poate deveni un viciu.

Problema este ca o masturbare ocazionala se transforma adesea intr-un obicei de care nu mai poti scapa. La fel ca si in bulimie unde

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu exact ce esti Cela dar sincer..tu sustii ca eliminarea unui ovul pe care organismul oricarei femeie (si adolescente) normala pana la varsta menopauzei o face este considerata o crima pentru ca e un potential copil?? corecteaza-ma te rog foarte frumos daca am inteles gresit..

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o neintelegere aici. Chiar mai multe :D Tocmai, cei dinainte afirmau ca nu pot fi considerate pruncucidere nici polutiile nocturne nici menstruatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu exact ce esti Cela dar sincer..tu sustii ca eliminarea unui ovul pe care organismul oricarei femeie (si adolescente) normala pana la varsta menopauzei o face este considerata o crima pentru ca e un potential copil?? corecteaza-ma te rog foarte frumos daca am inteles gresit..

 

Nu, nu sustin asta. Dimpotriva.

Intrabam doar o persoana religioasa, de la care varsta a fatului sau embrionului considera avortul o crima.

Personal aprob dreptul la (un tip de ) avort (anume la varsta mica a embrionului), insa in acelasi timp consider avortul o crima, dar nu chiar de la varsta la care avem de-a face cu un embrion minuscul, asa cum exemplificam mai inainte.

E tare complicata chestiunea asta!

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu critic avortul..in momentul cand se intampla o greseala si ramai insarcinata cred ca este mult mai grav sa nasti un copil pe care sa il arunci printr-o casa de copii decat sa scapi de el in primele luni.....consider ca fiecare are dreptul sa leaga momentul cand va face un copil...nuj trebuie sa ne transformam cu toti in masini de facut copii doar pentru a nu pacatui....stiu, o sa imi ziceti de metodele contraceptive..dar ce facem cand ele esueaza?? Credeti ca este normal ca o fata sa isi strice la 18 ani viata?? Oricum un avort lasa urme adanci in psihicul ei, dar nici nu cred ca este in stare sa intretina si sa creasca un copil, deci il va chinui...

Eu cred ca avortul este un lucru normal atata timp cat prin acest act facem un bine si mamei si copilului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×