Sari la conținut
Forum Roportal
iulia_skp

Excel --> PDF

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti apare un mesaj de eroare ceva?

 

il poti redeschide cu office-ul, sau cu soft-ul cu care l-ai creat?

 

da mai multe detalii

 

iti apare un mesaj de eroare ceva?

 

il poti redeschide cu office-ul, sau cu soft-ul cu care l-ai creat?

 

da mai multe detalii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa cred ca nu il poti muta sau sterge ,nu-mi dau seama ce se intampla...in momentul cand incerci sa-l redenumesti sau sa il stergi iti apare vreo fereastra in care sa spuna ceva ...???si ce anume ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pot sa cred ca nu il poti muta sau sterge ,nu-mi dau seama ce se intampla...in momentul cand incerci sa-l redenumesti sau sa il stergi iti apare vreo fereastra in care sa spuna ceva ...???si ce anume ...

 

da,imi apare o fereastra in care scrie: 'cannot delete file:cannot read from the source file or disk.'

nu pot sa-l redeschid cu nimic altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ,totusi ca fisierul respectiv a ramas (nu stiu cum sa ma exprim mai bine) pe undeva salvat sau autosalvat -unul din programele pe care le ai- probabil in temporarele programului excel ,si nu iti permite sa-l folosesti ,deci chiar nu pot sa imi dau seama... parerea mea ,--incearca sa folosesti un program de curatare-- sau cheama pe un vecin ,coleg de prin apropiere sa vada ce si cum...prin scris chiar nu-mi dau seama.Daca reuseste cineva ,te rugam sa ne anunti si pe noi.Mersi ,va salut pe toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care numele fisierului contine caractere rezervate il poti sterge din Command Prompt:

 

del \\?\c:\calea_catre_fisier

 

unde inlocuiesti c:\calea_catre_fisier cu calea absoluta catre fisierul tau

 

"\\?\" - specifica sistemului de operare sa nu mai verifice prezenta caracterelor rezervate in numele fisierului

 

Daca totusi continui sa ai problema, poti incerca un unlocker (pe propria raspundere) ... de exemplu acesta:

 

http://ccollomb.free.fr/unlocker/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Astan ,chiar si pe mine ma depaseste situatia ,asta nu stiam ---tot e bine ca mai am de invatat :si am destule --dar pt mine ca incepator nu pot stii toate comenzile in command prompter,mersi pt idee, o sa incerc sa vad si eu ce se intampla.Multumesc forumului ca mai am si eu de unde pricepe cate ceva ,oricand o idee buna este binevenita ,macar sa o incercam .Va salut pe toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe link-ul care l-ai trimis imi apare eroare de pagina...posibil sa fie de la ceva ,serverul nostru ,am mai avut ceva probleme de vreo doua saptamani cu netul ,dar probleme scurte se va rezolva ,mersi ,insa sper sa fie pe limba romana (cu engleza mai greu).La varsta mea ,ma descurc dar nu prea bine si mai ales cu termenii tehnici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care numele fisierului contine caractere rezervate il poti sterge din Command Prompt:

 

del \\?\c:\calea_catre_fisier

 

unde inlocuiesti c:\calea_catre_fisier cu calea absoluta catre fisierul tau

 

"\\?\" - specifica sistemului de operare sa nu mai verifice prezenta caracterelor rezervate in numele fisierului

 

Daca totusi continui sa ai problema, poti incerca un unlocker (pe propria raspundere) ... de exemplu acesta:

 

http://ccollomb.free.fr/unlocker/

 

multumesc pentru raspuns,am ajuns la Command Prompt (o fereastra mica si colorata cu negru) si de acolo nu stiu ce trebuie sa fac.trebuie sa dau 'edit' si sa scriu 'del \\?\c:\calea_catre_fisier'? si daca da,dupa aceea ce fac? cum ziceam,nu le am cu calculatoarele.

le multumesc si tuturor celor care mi-au raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Sa o luam de la inceput.

 

Am spus sa inlocuiesti calea_catre_fisier cu calea absoluta catre fisierul pe care doresti sa il stergi.

 

De exemplu, daca numele fisierului ar fi test.txt si folder-ul in care este el localizat ar fi D:\Profiles\iulia\Desktop, atunci calea absoluta ar fi D:\Profiles\iulia\Desktop\test.txt

 

Tu trebuie sa identifici care este calea absoluta catre fisierul tau. Eu nu am de unde sa stiu asta.

 

Executia unei comenzi in Command Prompt se refera sa scrierea numelui comenzii urmata de apasarea tastei Enter.

 

Daca ar fi trebuit sa "dai" edit as fi specificat asta de la inceput.

 

Daca totusi nu reusesti sa stergi fisierul respectiv atunci citeste documentul de la link-ul pe care l-am recomandat in post-ul meu anterior (http://support.microsoft.com/kb/320081).

Acolo explica si alte posibile cauze pentru care nu poti sa stergi un fisier (mai putin probabile totusi).

 

O scurta recapitulare a pasilor pe care trebuie sa ii urmezi:

 

1. Identifici calea absoluta catre fisierul pe care vrei sa il stergi

2. Deschizi Command Prompt (selectezi Start->Program->Accessories->Command Prompt)

3. Scrii comanda in fereastra Command Promptului, aplicata pentru calea absoluta identificata la pasul 1

4. Apesi tasta Enter

5. Verifici daca fisierul a fost sters

6. Data a fost sters, atunci problema ta a fost rezolvata

7. Daca nu a fost sters, citesti articolul recomandat si tragi niste concluzii. Eventual verifici daca file system-ul nu e cumva corupt, folosind comanda chkdsk. Iti explica in articol cum se face asta.

Help-ul pentru comanda chkdsk se poate vedea executand

chkdsk \?

in Command Prompt

8. Daca in urma rularii comenzii chkdsk sunt raportate erori, atunci vei posta pe forum erorile pe care le-ai obtinut

 

Pasul 7 presupune cunostinte elementare de limba engleza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×