Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Hot executat in legitima aparare

Postări Recomandate

Pe mine un singur lucru ma enerveaza: ca incetul cu incetul mediile de informare il transforma pe agresor in victima, si din victima in erou. Si treaba asta prinde la prostime, la oamenii care vorbesc fara sa gandeasca, fara sa se puna in postura celor vizati de infractor. Nu incep cu penibilisme de genul 'asa ceva doar la noi se poate', dar un hot sa devina erou... unde ati mai auzit asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te distrezi putin, citeste jurnalul national si du-te la opinii... eu i-am citit pe toti si nu am putut sa continui asta, e prea mult... daca crezi ca hotul a fost omorat in legitima aparare, toti te contreaza, altii te si injura... nu stiu ce sa mai zic. Am crezut ca sunt singurul care nu l-as condamna pe Iovan... noroc ca gasesc niste oameni normali pe acest forum ! :P Multumesc, Roportal !!! :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti voi l-a impuscat, era un hot si cam asta ar fi..

Ca om Iovan, asta, plateste si el, mai mult sau mai putin...mult ar fi sa fie acuzat si inchis, putin ar fi...toata viata o sa-l aiba pe constiinta (daca are).

Singura chestie care imi vine imi minte si as vrea sa fie cat se poate de reala si corecta, ar fi ancheta autoritatilor, care trebuie sa fie f. exacta pentru ca daca totul nu este doar un incident nefericit, atunci Iovan este un criminal si trebuie sa plateasca pt faptele si nu sa plateasca pentru a scapa...

Chiar daca esti hot nu trebuie sa mori...executat. Nu stiu cati dintre noi ar putea ucide pe cineva, accidental sau nu, iar a doua zi sa nu fi distrus. Poate cu trecerea timpului ai uita, dar sincer a doua zi ... cred ca nu as putea sa mai vb.

Oamenior, pilot sau nu, cu pregatire militara sau fara, nu poti trece asa usor peste o chestie ca asta...

In armata nu te invata si nu te pregateste sa omori un om.

Un hot este un hot, un criminal este un criminal, un violator este violator..etc...fiecare au caracteristicile lui. Toti ar trebui sa plateasca...

Cred ca daca il impusca in picioare, maini...sau oriunde si ramanea invalid pe viata nu se facea asa mare tam-tam.

Totusi este prea mult, daca a fost executat cu sange rece...

Altii fura tara, pe fata, cum a mai spus cineva in forum, si pe aia nu-i executa nimeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cata dreptate au ZOB si DORO .. era un om intrat prin infractiune..putea avea orice la el..in momentul ala nu stai sa il intrebi "bai nene ai ceva la tine sa ma omori sau nu?" iei ce poti sii dai in cap...tu si familia ta contezi nu altul care intra la tine in casa sa te fure....din punctul meu de vedere daca nu era domnul acasa poate atunci cand se trezea femeia de la zgomot de frica sa nu il recunoasca mai tarziu o omora sa se asigura..sau o si viola..ca doar era o femeie singura iar el un barbat...care a venit sa ia...nimeni nu stie ce se putea intampla in alte imprejurimi pentru ca mintea omului e complexa si nu ai cum sa stii cum va reactiona..el a fugit cand la vazut inarmat..sa speriat pentru ca era o amenintare prea mare..dar daca nu era inarmat? dar daca nu iesea el? cate intrebari sunt ale caror raspunsuri pot duce la alte finaluri la fel de dramatice.....

 

nu cred ca cel care a tras a avut un tel precis sa traga in cap..asta a fsot norocul..

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine un singur lucru ma enerveaza: ca incetul cu incetul mediile de informare il transforma pe agresor in victima, si din victima in erou. Si treaba asta prinde la prostime, la oamenii care vorbesc fara sa gandeasca, fara sa se puna in postura celor vizati de infractor. Nu incep cu penibilisme de genul 'asa ceva doar la noi se poate', dar un hot sa devina erou... unde ati mai auzit asa ceva?
=corect

 

Asa si daca la linsat ce doar era in casa la el bine i-a facut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot gandesc si ma mir cata imaginatie la unii ziaristi, doar ptr. a ghici ceva inedit, sa fie pe prima pagina, il banuiesc pe hot a fi un posibil amant al Romanitei... pai, la banii pe care-i avea, nu cred ca-i pica cu tronc un recidivist, pe deasupra si prost (a intra noaptea in casa cu barbatul amantei tale, asta daca era adevarat), indiferent ce "calitati" putea avea... Romanita putea avea ceva select, presupunand ca si-ar cauta asa ceva. Acum toti fac referiri de genul "lasa, ca cine stie de unde a facut atatea milioane, sa-l condamne pe viata!". De ce atata invidie, nu stiu, mai ales ca amandoi au, se pare, surse destul de bune de venit. O alta replica amuzanta "pai daca se pot impusca hotii, sa incepem cu cei din parlament !" Ce are asta cu cazul Iovan, nu vad absolut nimic. Si ziaristii tot fac tot felul de compuneri proprii, tot felul de speculatii si, ca sa nu arate ca nu au nici un fel de probe, totul se pune pe seama unor "surse care nu vor sa-si dezvaluie identitatea" Simplu si cu efect ! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vedeti voi l-a impuscat, era un hot si cam asta ar fi..

Ca om Iovan, asta, plateste si el, mai mult sau mai putin...mult ar fi sa fie acuzat si inchis, putin ar fi...toata viata o sa-l aiba pe constiinta (daca are).

Singura chestie care imi vine imi minte si as vrea sa fie cat se poate de reala si corecta, ar fi ancheta autoritatilor, care trebuie sa fie f. exacta pentru ca daca totul nu este doar un incident nefericit, atunci Iovan este un criminal si trebuie sa plateasca pt faptele si nu sa plateasca pentru a scapa...

Chiar daca esti hot nu trebuie sa mori...executat. Nu stiu cati dintre noi ar putea ucide pe cineva, accidental sau nu, iar a doua zi sa nu fi distrus. Poate cu trecerea timpului ai uita, dar sincer a doua zi ... cred ca nu as putea sa mai vb.

Oamenior, pilot sau nu, cu pregatire militara sau fara, nu poti trece asa usor peste o chestie ca asta...

In armata nu te invata si nu te pregateste sa omori un om.

Un hot este un hot, un criminal este un criminal, un violator este violator..etc...fiecare au caracteristicile lui. Toti ar trebui sa plateasca...

Cred ca daca il impusca in picioare, maini...sau oriunde si ramanea invalid pe viata nu se facea asa mare tam-tam.

Totusi este prea mult, daca a fost executat cu sange rece...

Altii fura tara, pe fata, cum a mai spus cineva in forum, si pe aia nu-i executa nimeni...

Daca tu crezi ca atunci cind te trezesti cu un intrus in casa, in toiul noptii, mai ai timp sa analizezi si sa-i incadrezi fapta ca sa vezi cum tragi dupa aceea cred ca te inseli amarnic!!!

Iti spun eu ca tragi unde vezi cu ochii!!!

Este adevarat ca il ai pe constiinta dar astea e alta partea situatiei pentru care vei suporta consecintele.

 

De asemenea in armata te duce la trageri tocmai pentru a te invata cum sa folosesti o arma, un tanc, tun, grenada sau ce-o mai fi.

Toate acestea sunt lucruri care provoaca distrugeri si omoara oameni.

Alte comentarii nu-si mai au sensul. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, cuvantul "executat cu sange rece" e cam prea mare. Probabil ca, in conformitate cu legile romanesti, Iovan va fi condamnat pentru ca a tras si l-a omorat pe acel hot, dar nu a facut altceva decat sa se apere si sa-si apere familia.

Cat despre armata, iti pot eu zice cum e, deoarece am 10 ani petrecuti in militarie. Si aici, cuvantul "a ucide" e prea mare, daca stam sa analizam, soldatul nu este un criminal, ci un supravietuitor, chiar daca, prin actiunea sa se poate considera ca a omorat un om cu sange rece... intr-o lupta nu stai sa analizezi daca cel din fata ta e vinovat sau sa-i tragi la picioare, va garantez eu.

Ce e adevarat, era bine, intr-adevar, sa-l nimereasca la picioare, dar e cam greu sa mai judeci in momente limita si e si mai greu sa ai precizie cu cartus cu alice... intr-adevar, dupa cum se zice, impuscatura s-a executat din apropiere, dar totusi... nu as numi-o "executare", mai degraba "sinucidere", hotul cred ca a realizat ca la o casa asa mare trebuia sa existe o arma, avea destula experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-a tampit kzul asta..s-a facut atata tam-tam d ma doare kpu

bin i-a facut..s vd clar k aku, familia hotului nu vrea altcv decat sa puna mana p banii fam Iovan. tot face sor'sa aia p victima..ma streseaza :-) orcum, ajtept finalul..chiar sunt curioasa si ma ajtept la orice k doar..we live in romania..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×