Sari la conținut
Forum Roportal
danyprundus

Ciudatenie pe drumurile patriei

Postări Recomandate

E vorba de o iluzie optica, s-a mai discutat pe forum. In locul respectiv, chiar de una puternica. Un loc misto de aratat prietenilor, fara nici o indoiala. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai...cam puternica iluzia optica.

Dar promit ca data viitoare cand trec p-acolo duc si un GPS care sa imi arate si altitudinea si atunci vedem daca urcam sau coboram.

 

Pe de alta parte... ai fost acolo sa vezi cum e?

 

 

E vorba de o iluzie optica, s-a mai discutat pe forum. In locul respectiv, chiar de una puternica. Un loc misto de aratat prietenilor, fara nici o indoiala. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca era destul de clar din mesajul meu ca am fost si mi-a placut. Este de altfel un loc cunoscut celor din Ardeal care... circula, desi mai demult era marcat cu vopsea pe sosea si era mai usor de gasit. Si da, iluzia optica este puternica. Si totusi, e doar o iluzie optica :jester:

 

Locuri similare sunt destul de multe in lume. Noi nu avem un nume pentru ele, englezii le spun gravity hill / magnetic hill. Iluzia optica se produce din cauza faptului ca orizontul este complet acoperit de formele de relief (in cazul de fata de dealuri) iar structura formelor de relief si orientarea lor pacalesc ochiul.

 

Un GPS normal nu te ajuta prea mult, pentru ca precizia lui este mai mica decat diferenta de altitudine de acolo. Cu alte cuvinte, poate sa-ti arate efectul real, sau nu. Cea mai simpla metoda de a verifica iluzia optica e de a te duce cu o nivela cu bula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe... SI daca bula va arata panta? Atunci dati o bere?

:)

O sa ma duc anul asta iar p-acolo inarmat cu scule recomandate de voi.

Nu stiu daca GPS-ul are senzitivitate asa de mare, oricum pare o diferenta mare de nivel.

CUm am date fizice revin cu ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dam! Da' daca nu arata, dai tu? :)

 

Panta e foarte mica acolo, mult mai mica decat, probabil, iti inchipui. Nu trece de 1-2 grade (factor tipic in producere iluziilor optice de acest gen). Nici nu ai nevoie de bula; daca ai putin timp, si stai acolo 10 minute, uita-te pe drum "in sus" (asa cum pare sa mearga) si dupa cateva minute ochii se vor obisnui cu peisajul si iti vei da seama, incet-incet, ca de fapt drumul coboara usor. Am prieteni maramureseni care trec pe acolo saptamanal, si care s-au obisnuit deja suficient cu locul incat sa vada panta corecta. Sau ma rog, asa sustin ei. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca locatie e dupa cavnic, am dat mai multe detalii in linkul din primul post:)

Si cu berea... ok...:)

Dau :)) Da' nu chiar la toata lumea=))

dau si eu cateva beri... sa nu credeti ca beti de pe mine toti:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai stie cineva despre bucata aia de drum din maramures unde pe o anume panta masina in loc sa o ia la vale o ia la deal?

Descrierea experientei aici

Citeşte topicul ăsta,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×