Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Cu ce ne ajuta filosofia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O mare parte din lucrurile pe care le facem sau le invatam, ne folosesc la: socializare, loc de munca, meserie, afaceri etc. Multe nu ne folosesc! Filosofia ne invata probabil sa gandim, sa intelegem viata (atat cat omul o poate intelege), poate ne-am format o anumita filosofie de viata sau poate ne este in formare!

 

Cu ce ne ajuta filosofia? Cu ce ne ajuta cartile filosofice? Va ajutat la ceva? Are utilizari practice? Are vreun scop?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O mare parte din lucrurile pe care le facem sau le invatam, ne folosesc la: socializare, loc de munca, meserie, afaceri etc. Multe nu ne folosesc! Filosofia ne invata probabil sa gandim, sa intelegem viata (atat cat omul o poate intelege), poate ne-am format o anumita filosofie de viata sau poate ne este in formare!

 

Cu ce ne ajuta filosofia? Cu ce ne ajuta cartile filosofice? Va ajutat la ceva? Are utilizari practice? Are vreun scop?

 

 

Aşa cum scrii tu la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce ne ajuta filosofia? Cu ce ne ajuta cartile filosofice? Va ajutat la ceva? Are utilizari practice? Are vreun scop?

filozofia e "dragostea de intelepciune"... si ajuta la intelegere...

utilitatea practica depinde de filozof... depinde de motivatii... depinde de cat de deschis este...

 

In ultimii ani am devenit mai filozof... si asta cred ca mi-a imbunatatit calitatea vietii... o simt altfel... si ma vad mai viu decat eram inainte...

 

Utilitatea sociala a filozofiei tine de potentialul descoperirilor... un filozof poate spune ceva ce peste sute de ani sa determine pe cineva sa priveasca lucrurile intr-un anumit fel.... si sa nu mai fie la fel... impactul filozofului se poate extinde asa cum undele se extind din punctul in care arunci o piatra in apa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
filozofia e "dragostea de intelepciune"... si ajuta la intelegere...

utilitatea practica depinde de filozof... depinde de motivatii... depinde de cat de deschis este...

 

In ultimii ani am devenit mai filozof... si asta cred ca mi-a imbunatatit calitatea vietii... o simt altfel... si ma vad mai viu decat eram inainte...

 

Utilitatea sociala a filozofiei tine de potentialul descoperirilor... un filozof poate spune ceva ce peste sute de ani sa determine pe cineva sa priveasca lucrurile intr-un anumit fel.... si sa nu mai fie la fel... impactul filozofului se poate extinde asa cum undele se extind din punctul in care arunci o piatra in apa...

 

 

Ce intelegi tu de fapt prin filozof? Poti fi mai filozof, mai putin filozof... te poti numi singur filozof? Poti sti cand devii filozof?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cale lunga pana sa ajungi sa devii filosof. E nevoie de multa munca, de numeroase studii si proiecte de cercetare. Trebuie sa ai o inclinatie deosebita catre acest domeniu si sa fii capabil sa initiezi reflectii care sa-i sensibilizeze pe cei din jur si care sa ii ajute in incercarea lor de a intelege mai bine LUMEA. E nevoie de pasiune si de ani intregi de studiu.

 

In schimb, poti fi pasionat de lucrari si reflectii filosofice fara sa iti doresti sa ajungi un mare filosof. Cred ca e greu sa intelegi filosofia fara sa ai un profesor bun care sa iti explice toate ideile expuse de maii filosofi. E ca si in cazul Bibliei. Poti sa o citesti de zeci de ori. Daca nu intelegi invatamintele din ea si daca nu esti in stare sa descifrezi fiecare simbol pe care il reda, atunci munca ta e inutila.

Editat de Septimiu Popescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce intelegi tu de fapt prin filozof? Poti fi mai filozof, mai putin filozof... te poti numi singur filozof? Poti sti cand devii filozof?

 

Filozofia nu este ceva binar (esti vs. nu esti) ci este ceva continuu... un spectru larg. Deci da, poti fi... mai filozof. :)

Eu cred ca filozofia tine de intrebarile pe care ti le pui. Multi accepta realitatea fara sa gandeasca, altii privesc si se intreaba.

Avantajul intrebarilor este ca te fac sa vezi realitatea mai atent si automat.... mai clar.

 

Nu raspunsurile sunt cele ce conteaza... ci intreabarile...

Poti pune o intreabare si poti primi un raspuns dar sunt cazuri in care daca pui intrebarea... raspunsurile pe care le gasesti se schimba... cu cat trece mai mult timp... cu atat raspunsul devine mai clar pentru tine... si automat... mai dificil de exprimat pana ajunge sa fie de o claritate absoluta... dar... inexprimabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia nu este ceva binar (esti vs. nu esti) ci este ceva continuu... un spectru larg. Deci da, poti fi... mai filozof. :)

Eu cred ca filozofia tine de intrebarile pe care ti le pui. Multi accepta realitatea fara sa gandeasca, altii privesc si se intreaba.

Avantajul intrebarilor este ca te fac sa vezi realitatea mai atent si automat.... mai clar.

 

Nu raspunsurile sunt cele ce conteaza... ci intreabarile...

Poti pune o intreabare si poti primi un raspuns dar sunt cazuri in care daca pui intrebarea... raspunsurile pe care le gasesti se schimba... cu cat trece mai mult timp... cu atat raspunsul devine mai clar pentru tine... si automat... mai dificil de exprimat pana ajunge sa fie de o claritate absoluta... dar... inexprimabil.

 

Filozofia ca stiinta nu e tot una cu filozofia ca mod de viata. De-aia te si intrebam... eu zic sa lasam statulul de filozof celor care le-au putut face pe amandoua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia ca stiinta nu e tot una cu filozofia ca mod de viata. De-aia te si intrebam... eu zic sa lasam statulul de filozof celor care le-au putut face pe amandoua.

Filozofia nu este stiinta. :)

Daca e sa fie ceva este... nestiinta... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia nu este stiinta. :)

Daca e sa fie ceva este... nestiinta... :P

 

Stii la ce ma refeream. Si ba da, e o stiinta. Acum hai sa nu ne cramponam si de sensul cuvantului "stiinta" :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii la ce ma refeream. Si ba da, e o stiinta. Acum hai sa nu ne cramponam si de sensul cuvantului "stiinta" :)

 

Eu nu o vad ca fiind stiinta. Cand ma gandesc la stiinta ma gandesc automat la metoda stiintifica.

Conceptele filozofice nu se preteaza la metoda stiintifica. Parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×